Dahili ve Harici Ekran Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

11 Nisan 2022

Dahili ve Harici Ekran Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yeni bir bilgisayar almak isteyenlerin çoğu zaman kararsız kaldığı ve daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğu konuların başında dahili ve harici ekran kartları yer almaktadır. Satın alınabilecek bilgisayarlarda iki türde ekran kartı vardır. Ekran kartlarında dahili ve harici olarak ayrım yapılması, satın alma öncesinde doğru karar verilmesini de önemli kılar.

Bilgisayarda yapılacak işlere, oyun oynama ya da program çalıştırma gibi amaçlara göre ekran kartı için doğru bir seçim yapılması gerekir. Aksi halde ilerleyen dönemlerde sorunlar yaşanabilir. Bilgisayarın beklentileri karşılaması ve istenen performansı sunması adına dahili ve harici ekran kartının ne olduğu, dahili ve harici ekran kartı arasındaki farkların neler olduğu mutlaka bilinmelidir. 

Harici Ekran Kartı Nedir?                    

Harici ekran kartı, bağımsız bir donanım olarak ana karta bağlı bir şekilde çalışmaktadır. Harici ekran kartlarını dahili ekran kartlarından ayıran en önemli farklar kolay bir şekilde değiştirilebilmesi ve RAM’e sahip olmasıdır. RAM olması sayesinde ekran kartı kendi belleği üzerinden işlem yapma yeteneğine sahip olabilmektedir.

Dahili Ekran Kartı Nedir?

Dahili ekran kartları ise bütünleşik bir şekilde gelir ve kendine ait RAM’leri bulunmaz. Bu temel farklar ise iki ekran kartı türü arasında performans ve kolaylık noktasında büyük ayrımlara neden olur.

Dahili Ekran Kartı ile Harici Ekran Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dahili ekran kartları, paylaşımlı ekran kartı olarak da bilinmektedir. Ancak harici ekran kartlarında paylaşım olmadığından dolayı paylaşımsız ekran kartları olarak tanımlanmaktadır. Dahili ekran kartları performans odaklı bir şekilde geliştirilmemiştir. Yüksek gereksinim gerektiren oyunlarda ya da zorlu grafik uygulamalarında dahili ekran kartlarında limitler katıdır ve herhangi bir esneme yapılamaz. Yükseltme gibi durumlar söz konusu olmadığından dolayı bu tür beklenti ve gereksinimlerde kişilerin farklı bir bilgisayar tercih etmesi gerekebilir.

Harici ekran kartlarında ise kendine ait bir RAM’in olması, daha kolay bir şekilde işlem yapılmasını sağlar. Böylece daha yüksek performanslar elde edilmesi mümkündür. Değiştirilebilir yapıda olmaları esneklik sağlar ve ilerleyen dönemlerde gereksinimlere göre daha yüksek modellere geçiş yapılabilir.

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için öncelikle üye girişi yapmanız gerekmektedir.