50 Yılı aşkın bir oyun tarihinde yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? İlk çıkan konsollardan tutun 3D teknolojiisine kadarlık süreci içinde barındıran zenginliklerle dolu bir müze: Computerspielemuseum. Bu bilgisayar oyunları müzesi 1997’den 2000 yılına kadar sergi niteliğindeydi. Ancak daha sonra kapatılmak durumunda kaldı ve son halini 2011 yılında bir müze olarak aldı.

Sergilenenler arasında ilk ev video oyunu konsolu ‘Odyssey’, ilk oyun bilgisayarı olan Commodore C 64 ve ilk seri üretilen arcade oyunu olan ‘Computer Space’ gibi oyun dünyasının ataları var. Bu arada bilgisayar Oyunları Müzesinde 300’den fazla ürün var. Üstelik bunların 35’ini ziyaretçiler kendileri deneyebiliyor. 

480 Vakum tüpü kullanarak hesaplamalar yapan ilk oyun makinesi Nimrod; 3 boyutlu simülatörler, orijinal arcade oyunları ve cabası bu müzede yerlerini almış ziyaretçilerini bekliyorlar. Pong, Donkey Kong, Pac-Man, Sonic the Hedgehog, Street Fighter 2 gibi eski klasik oyunlar mevcut. Müzeye giden yolda yön gösteren Pac-Man tabelaları ziyaretçilerini daha da heyecanlandırıyor. Retro tasarımlarıyla insanı gerçekten bir arcade oyunun içine sokan bu müzenin girişi ise 10 euro. 

Müzenin bir kısmında atariden Commodore’a kadar uzanan bir tarihsel süreç sergisi var. Bilgisayar oyunlarının teknolojik gelişimini en iyi burada anlayabiliyoruz. Ziyaretçiler Amiga 600’den Lemmings oyununu oynama fırsatına sahip. Aynı zamanda atari salonunda birçok klasik eski oyunu oynayabilme şansına sahip olabiliyor. Atari Jaguar, Super Nintendo, Game Boy ve dünyanın ilk konsolu olarak kabul edilen Brown Box da müzenin en nadide üyelerinden. 

Oyun Müzesine Alternatif: Oyuncak Müzesi

Ne yazık ki Türkiye’de bilgisayar oyunlarına dair herhangi bir müze bulunmuyor. Buna en yakın kategori olarak bir oyuncak müzesi var. Eğer oyuncakların geçmişten günümüze olan değişimine yakından şahit olmak istiyorsanız Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul’daki oyuncak müzesine mutlaka uğrayın.

Almanya’ya yolu düşen oyunsever takipçilerimiz ise tarih ve oyun kokan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmeliler. Nostaljik duygularınızı ortaya çıkarmak ve küçük bir çocuk olduğunuz o günleri tekrar hatırlamak için ideal bir uğrak Computerspielemuseum. Bu müzeye gitme fikri sizi heyecanlandırdıysa wishlist’e eklensin o zaman! Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın, siz nasıl buldunuz bu bilgisayar oyunları müzesini?

Daha fazla oyun ve genel kültür içerikli yazılar için Excalibur Clan’ı takip etmeye devam edin!