Midnight Protocol bir bilgisayar korsanı olmak isteyenlerin oldukça keyif alacağı bir oyun. İstediğiniz herkesi ve her şeyi bilgisayar üzerinden bulabilirsiniz. İnsanların banka hesaplarına, aranan suçlu hackerlara, çaresiz insanlara şantaj yapan kötü kalpli internet dolandırıcılarına, korsan yeteneklerinizle hemen erişebilirsiniz.

Ekim ayında Iceberg Interactive tarafından piyasaya sürülen Midnight Protocol, son birkaç yılda zaten var olan çok sayıda siberpunk oyununa dahil oldu. Maalesef bu oyunlara pek farklı yenilikler kattığını da söyleyemeyiz. En iyi yinelemeler, oyunun mekanik açıdan zarif, anlatım açısından ekonomik ve özenle hazırlanmış olması diyebiliriz.

Midnight Protocol, yalnızca klavyeye özgü benzersiz kontrollere sahip taktiksel anlatı odaklı bir RGP’dir. Sunucuları hackleyin, güvenlik sistemlerini yenin ve neden ve nasıl doxxed aldığınıza dair cevaplar bulmaya çalışırken şifreli sırları keşfedin.

Oyunda Usta Bir Hackersınız

Hafifçe hava sahasına benzeyen ve simüle olan bilgisayar masaüstüne giriş yapacaksnız. Takma adınızın Data olduğunu ve hapisten kıl payı yırtan usta bir hacker olduğunuzu öğreneceksiniz. İlk olarak emektar tamirciniz Snail’den küçük işler alarak ayağa kalkmaya çalışıyorsunuz. Lakin Clover adında ahlaki açıdan çelişkili bir genç ortağınızın da yardımıyla. Ama aynı zamanda çevrimiçi olarak sizinle ilgili bilgileri sızdıran kişinin de peşine düşüyorsunuz. Bununla birlikte kimliğini ortaya çıkardıkça ortada rahatsız edici bir şeyler olduğunu fark ediyorsunuz.

Geliştirici LuGus Studios, ayrıntılı bir dünya inşa etmek veya retro-fütüristik nostaljiye ulaşmak yerine, siberpunk türünün sert köklerinden yararlanıyor. Kahramanınız temelde onları öldürebilecek tehlikeli bir sırra bulaşan özel dedektifin fütürist bir versiyonu.

Midnight Protocol hikayesinin çoğu; simüle edilmiş e-postalar, sohbet oturumları ve aranabilir küçük bir veri bankası üzerinden oynanıyor. Ancak oyunun özü, diğer karakterler tarafından gönderilen ağ adresleri listesinin arkasında yatıyor. Adresler, farklı işlevlere sahip, birbirine bağlı düğümlerden oluşan seviyelere yol açıyor. Amacınız, düğümler arasında geçiş yapmak, bilgisayar korsanlığı araçlarını dağıtmak. Aynı zamanda farklı programlar arasında güç tahsis etmek için yalnızca klavyenizi kullanarak bir dosyayı almak veya virüs yüklemek gibi bir görevi tamamlamaktır. Bu oyun simülasyon, bulmaca ve siber dünyanın karışımını içeriyor.

Ağ soygunları arasında, oyuncular bilgisayar ağlarından çekilen kredilerle satın alınabilecekleri bilgisayar korsanlığı programlarının ve donanım yükseltmelerinin karaborsasına erişebilirler. Bu yüzden ilerlemenin anahtarı, yeni programların kilidini açan işleri tamamlamak. Belirli bir ağda ne olduğuyla ilgili raporlara bakmak ve bununla başa çıkmanızı sağlayacak bir yazılım yüklemesi seçmektir.

En sevdiğiniz bilim kurgu RPG’sinin hikayesinin, hack mini oyununun içinde geçtiğini hayal edin. İşte Midnight Protocol tam olarak bu. Bunun dışında her ağ, küçük seçimler de dahil olmak üzere çok ince ayarlanmıştır. Bu arada müşterilerinizden gelen e-postalar, Snail ve Clover ile konuşmalarınızın da itibarınızı belirlediğini unutmayın.

Midnight Protocol gibi basit bir temada bu kadar güçlü varyasyonlar kuran pek çok oyun yok. Bu nedenle bu dolu dolu oyunu kendinizi full adadığınız bir hafta sonunda bitirebilirsiniz. Oyuna; Windows, macOS ve Linux için Steam ve GOG’dan ulaşabilirsiniz. Hangi Clan üyelerimiz hayatlarının en az bir bölümünde bilgisayar korsanı olmak istedi? Yorumlara yazmayı unutmayın!

Daha fazla oyun inceleme içeriği için Casper Excalibur Clan’ı takip etmeye devam edin!