Hobinizi aynı zamanda mesleğiniz haline getirmek istemez misiniz? Üniversite adayları için zorlu bir süreç olan tercih döneminin son demlerindeyken ilgi çekici bir mesleği sizlerle paylaşmak istedik. Oyun tasarımcılığı bir meslek olarak çok bilinen ve istenilen bir bölüm olmamasına rağmen aslında geleceği oldukça açık.

 

Öncelikle nedir bu oyun tasarımcılığı? Oyun yapımcısı ve oyun geliştiriciyle sıklıkla karıştırılsa da aslında birbirinden farklı alanlardır. Tasarım, yapımdan önce gelir ve genel hatlarıyla hikâyeyi, karakterleri, çevreyi belirler. Tasarımcı bunları yaparken geliştirici ise bilgisayar kodlamalarıyla talimatları hayata geçirir. Bir yaratıcı olmak istiyorsanız oyun tasarımcılığı kesinlikle size göre.

 

oyun tasarımcisi

Bu mesleği edinmek için üniversite zorunlu olmasa da okumanızı elbette öneririz. Dijital oyun tasarımı, animasyon, yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği gibi bölümler bu mesleği isteyenler için biçilmiş kaftandır. Aslında en önemli şey yüksek düzeyde programlama bilmeniz ve sürekli kendinizi geliştirmeniz. Bu alanla ilgili kitaplar okumak, eğitimler almak sizin için yararlı olacaktır. Reality Is Broken, Game Feel, Game Design: Theory and Practise, The Art of Game Design: A Book of Lenses kitapları işinize yarayabilir. Özellikle eğer hâlihazırda bir mesleğe sahipseniz fakat bu alana yönelmek istiyorsanız, bu alala ilgili kitaplar okuyarak da kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

Çoğu meslekte olduğu gibi alanınızı küçültüp belirli bir alanda uzmanlaşmak sizin için daha iyi olacaktır. Karakter, hikâye, çevre tasarımlarından birine odaklanabilirsiniz. Dahası, alanınızda en iyilerden olmak sizi aranan insan haline getirecektir.

 

En başta da vurguladığımız gibi, oyun tasarımcılığı çok revaçta olan bir meslek. Günümüzde artık her şey dijitalleşmeye başladığından yeni alanlar ortaya çıkmaya başlıyor. Çağa ayak uydurmak isteyenlerdenseniz buraya! Oyunlara olan ilgi yeni nesillerle birlikte arttıkça oyun sermayesi de doğru orantılı olarak artıyor. Bu da alanda iş bulma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor ve umut aşılıyor.

 

Sizlere motivasyon olması için bazı başarılı oyun tasarımcılarını ve başarı hikayelerini paylaşacağız.

 

Hideo Kojima

Babasını küçük yaşta kaybetmiş ve ekonomik olarak çökmüş bir ailenin üyesi. Bir sanatçı olmak isterken geçinememe kaygısıyla üniversitede ekonomi okuyan Kojima son yılında vazgeçerek oyun endüstrisine yöneldi. Ve Metal Gear Solid gibi efsanevi bir yapımın tasarımcısı oldu.

 

Oyun Tasarımcılığı Hironobu Sakaguchi

Hironobu Sakaguchi

Kendisi bir oyun tasarımcısı, yönetmen ve yapımcı. Asıl hayali müzisyen olmakmış fakat müzisyenlik dışında neredeyse her şeyi yapmış. İyi ki de yapmış! Japonya’da Mitswalker adlı oyun geliştirme stüdyosunu kurmuş. Elektrik mühendisliğini yarıda bırakıp hayallerinin peşinden koşan Sakaguchi, Final Fantasy video oyununun yaratıcılığını üstlendi.

 

Oyun Tasarımcılığı Shigeru Miyamoto

Shigeru Miyamoto

Shigeru Miyamoto desek ve Mario’nun yapımcısı olduğunu söylesek diyecek başka çok bir şey kalmaz zaten. Mario, Pikmin, Donkey Kong, Star Fox, Legend of Zelda oyunlarıyla tanınır. Bir sanat üniversitesinde okudu ve mezun olur olmaz Nintendo’da sanatçı olarak çalışmaya başladı.

 

Bu insanlardan biri olmamanız için hiçbir sebep yok. Eğer hayallerinizi süsleyen şey buysa, gerek tercih döneminde bir öğrenci, okuduğu bölümden mutsuz bir üniversiteli, işinden memnun olmayan bir çalışan olun fark etmez. Hayallerinizin peşinden koşmak için hiçbir zaman geç değil!

Daha fazla içerik için Excalibur Clan’ı takipte kalın!