Geçtiğimiz ay PS5 ve PC için piyasaya sürülen Deathloop oldukça ses getiren bir oyun oldu. Fakat Deathloop oyununun hikâyesi bazı küçük detayları kaçıran oyuncular için kafa karıştırıcı olabiliyor. Hikâyeyi tam anlamıyla anlamak oyunu daha hızlı bitirmenize yardımcı olacaktır. İşte bilmeniz gereken bazı detaylar:

1- Pick’in Apartmanı

Karl’s Bay’de, Algı Bahçesi’nin yakınında açık bir daire var. İçinde, aynı gün sürekli tekrar tekrar aynı şeyleri yaşayan Pick adında bir karakter var ve bir kişinin zaman döngüsünde olduğunun farkına varılmasını sağlayan bir not var. Günün diğer saatlerinde aynı yere gitmek, Colt’un aynı kişiden daha fazla not bulmasını sağlar. Sonunda da bu notlarla dairedeki kapının kilidini açan bir kombinasyon oluşur. Evde ise notların yazarı Pick var ve Colt’a ölmek için yalvarıyor.

2- Blackreef’de Eskiden Balıkçılık Yapılırdı

Oyun, oyunculara Blackreef’in gerçekte ne olduğu hakkında pek bir şey söylemiyor. Colt’un katıldığı askeri tesisler ve deneylerden önce, Blackreef küçük bir balıkçı yerleşimiydi. Bu, kısmen küçük bir balıkçı köyü olan bir adada gerçekleşen, yine Arkane Studios’un Dishonored adlı önceki bir oyununa küçük bir selam gibi.

3- Gaz Odası

Öğleden sonra Fristad Rock’taki Frank’in evinin arkasına git. Oraya ulaşmanın en kolay yolu çatıya tırmanmak ve diğer tarafa geçmek. Eğer Colt, kodu Charlie’nin binasının altındaki Updaam’da bulduysa, bu aynı zamanda sınıf geçiş sistemini devre dışı bırakmak için gizli bir giriş demek oluyor.

Kayalıkların dibindeki kayıkhanenin kapısı açık olacak. İçeride, Colt ona tuzak kuran bir adam bulacak. Oda bir anda gazla dolacak. Oyuncular kaçmak için bir bulmacayı çözmek zorunda kalır. Colt’u gaza karşı yenilmez yapan bir biblo var. Oyuncular bu tuzağı en iyi şekilde değerlendirmeli. Bulmacayı çözdükten sonra Colt, geçmiş bir versiyonunun zaman döngüsünü sorgulayan ve şüphe eden eternalistlere işkence ettiği bir oda bulacaktır.

4- Fia Bir Nükleer Bombaya Sahip

Herhangi bir alarm çalmadan Fia’yı sığınağında öldürmeyi başaran herhangi bir oyuncu, yanında nükleer reaktör olduğunu fark etmemiş olabilir. Colt’u fark ederse, adayı havaya uçuran reaktörü harekete geçirir ve döngüyü yeniden başlatır.

Bununla birlikte, Colt reaktörü gerçekten devre dışı bırakabiliyor ve oyuncuyu fark etse bile patlamaya neden olmasını önleyebiliyor. Devre dışı bırakmak için, oyuncuların reaktörün planlarını bulması ve her telin yanındaki sayıları kaydetmesi gerekir. Ardından, reaktörün yanındaki paneli hack ile açılması ve kabloların belirtilen sırayla kesilmesi gerekiyor.

5- Birden Fazla Son Mümkün

Ölüm döngüsünün üç sonu var. Bu oyuncuların son döngülerinin son anlarında ne yaptıklarına bağlı olarak değişiyor. Colt ayrılık sırasında Julianna’yı öldürürse, kenardan atlayabilir ve böylece resmi olarak döngüyü bitirir. Ya da sandalyeye oturarak gecenin bitmesini bekleyebilir ve tekrar eden güne geri dönebilir. Alternatif olarak, Colt’un Julianna’yı vurması gerekmez ve ikisi sonsuza dek zaman döngüsü ile bir araya gelirler.

Küçük gözükse de birtakım trickleri bilmek oyundan daha fazla keyif almanızı sağlayacak. Deathloop hikâyesinden kaçırmış olabileceğiniz bazı noktalarda şimdilik bu kadar. Siz Deathloop oyununu sevdiniz mi? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Daha fazla oyun ve haber içeriği için Casper Excalibur Clan’ı takip etmeye devam edin.