Ülkemizde 90’lar öncesi daha geleneksel ezgilerin ağır bastığı bir müzikal beğeni etrafında dönen dinleyici kitlesi, 90’lar sonrasında acayip dönüşümler yaşadı! O dönemdeki radikal denemelere bakınca hem besteler hem sözler hem de klipler gerçekten çok ilginçti. Bu tespitimiz çok genel olmakla birlikte her dönemde alternatif müzik grupları vardı. Buna karşın alternatif akımları ayakta tutan bir dinleyicisi kitlesi de her zaman oldu.

İşte ben de tam bu kitle içindeyim diyorsanız sizin için geçmişten günümüze, aklımızın ve entelektüel birikimimizin el verdiğince çizgi dışı müzisyenlerden ve müzik gruplarından bahsetmek istedik. Umarız henüz duymadığınız isimler vardır ve yazımızda keyifli bir keşif süreci yaşarsınız…  

Akın Sevgör

Globalleşen dünyada küresel sanat akımları herkes tarafından daha iyi takip ediliyor.  Elektronik müziğin yükseliş dalgasına, gönlü o tarafa kayanların çoğu kapılmaya başladı.

Akın Sevgör Fi dizisine yaptığı müzikle popülerleşen bir isim. Yine de onu gönlümüzün kıymetli alternatif isimler köşesinde tutuyoruz. 

Yaşlı Amca

Fiziken gencim ama içimde bir amca var diyenlere gönderme yapan Yaşlı Amca grubunun üyeleri oldukça genç ama müzikal kaliteleri gayet olgun.

Global dijitalleşmenin fişek hızında ilerlediği 2000’li yıllarda herkes o kadar kolay kayıt yapıp piyasaya sürebiliyor ki… Bir yandan zengin bir içerik ile karşı karşıyayken, bir yandan beyinlerimiz sözler silsilesi içinde silleler yemekten bazen yorgun düşüyor. Ancak Yaşlı Amca’yı dinlerken “dinledim ve değdi” diye içinizden geçirme ihtimalinizin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Altın Gün

Yükselen trend dijital ve elektronik tınılar olsa da geçmişten ve geleneklerimizden kopmak da namümkün. Zaten kopmayalım da…

Altın Gün bugünün gençlerine daha çok hitap eden sesleri, türkülerin klasik versiyonlarıyla buluşturuyor. Ve ortaya aroması yoğun harmanlar çıkartıyor. Haydi bakalım kulak verelim onlara, oturmaya mı geldik bu dünyaya?

Kuan

Büyük bir müzisyen abimiz “Müzik benim dinimdir.” demiş vakti zamanında. Ne güzel demiş. Müzik ile inanç birbirlerine sıkı sıkı sarıldığında gerçekten yakışıyorlar.

Kuan’ın şarkılarında dinsel tınılar duyabilir, ulvi tonlarla derin dehlizlere yolculuğa çıkabilirsiniz. 

Minor Empire

Kurallara karşı, asi duruşlarıyla müzik dünyasında var olan Minor Empire’ın tarzını alternatif folk müzik olarak tanımlayabiliriz. Grubun üstat olarak örnek aldığı isim Erkan Oğur. 

İsimden de anlaşılacağı üzere grup, azınlığın gücüyle çoğunluğun değişebileceğine inanan müzisyenlerden oluşuyor. Bir yandan çok daha fazla dinlenmesini istiyoruz ancak bir yandan da aman çok duyulmasın, bize özel kalsın diye içimizden geçiriyoruz…

Gevende

Eskişehir’in samimi öğrenci şehri havasının en güzel olduğu yıllarda atmosferin enerjisini özümseyerek kurulmuş Gevende. milenyumun dünyaya armağan ettiği güzel müzik grupları arasında yer alıyor. 

Hangi şarkısından başlasam diye düşünüyorsanız, “Sanki” diyerek dinlemeye başlamanızı öneririz.

Derdiyoklar İkilisi

Yazının başında değindiğimiz gibi, müzik piyasasının rotası 90’lardan sonra bambaşka yönlere döndü. Ancak yine de yazımızın başında “devrin ötesinde” tabirini kullanmamızın hakkını vermek isteriz. Bunun için de listemizin bu bölümü biçilmiş kaftan!

Derdiyoklar İkilisi’nin Türkiye’de, 1979’da disko-folk türünde müzik yapmaya başladı. Herhalde bu abilerimizin uzaylı olduğundan şüphelenmek için yeterli bir sebeptir. Kulağa bu denli alternatif gelen ikilinin yer altı mekanlarda değil de düğünlerde çaldığını söylesek peki?

Fazlasını anlatmaya kalemimiz yetmez, internette videolara göz atabilirsiniz.

BONUS

Alternatif Müzik Grupları deyince değinmeden geçemeyeceğiz… Vakti zamanında akılları baştan alan, bunlar nereden çıktı dedirten konserleriyle Replikas ve Nekropsi’yi de anmadan geçmek istemedik. Umuyoruz ki tekrar bir araya gelip müzik yapmaya ve konser vermeye dönerler. Şu anlık geçmiş kayıtlarıyla yetinelim. Bu grupların isimlerini duymadıysanız dinleyebileceğiniz çok sağlam alternatif şarkılar sizi bekliyor. Müzikal sindirime Harf Devrimi şarkısı ile başlayarak müzik kulağınıza devrimsel, ufak bir dokunuş yapabilirsiniz… 

Bu yazımızın sonuna geldik ancak daha fazla müzik içeriği için tıklayabilirsiniz.