Donaueschingen, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde yer alan bir şehir. Donaueschingen festivali ise bu küçük kasabada 1921’den bu yana her Ekim ayında gerçekleşiyor. Dünyanın en eski klasik müzik festivali ve en prestijli festivali olarak biliniyor. Aynı zamanda yenilikçi ve deneysel olan, mevcut estetiği reddeden avangard müziğini de yıllardır temsil ediyor.

İstanbul’da on bir senedir faaliyet gösteren Arter, sanatı bizlerle buluşturmak için gayret göstermeye devam ediyor. Bu sene de festivalin 100. yılı olduğu için Arter İstanbul’da düzenlenecek bazı etkinliklere ev sahipliği yapacak. Bu etkinlikler 8-9 Ekim tarihlerinde müzikseverleri bekliyor olacak.

Bu program iki konser, bir film gösterimi ve bir seminerden oluşuyor. Türkiye’deki ve Avrupa’daki başarılı müzisyenlerin bir araya gelip çağdaş klasik müzik yaptıkları Hezarfen Ensemble grubunun da bu etkinlik kapsamında bir konseri olacak. Bu grup Andante dergisi tarafından ‘En İyi Oda Müziği Topluluğu’ seçilmişti. Bir diğer konser ise festival kapsamında dört dünya prömiyeri gerçekleştirecek olan Omnibus Ensemble. Avangard müzik türünü temsil ederek orijinal müziklerini dinleyicilerle bir araya getirecekler. Omninus’un yaratılma sürecine Türkiye’den Onur Dülger de davet aldı.

Eduard Zuckmayer: Türkiye’de Bir Müzikçi

Konserlerin yanı sıra bir de festivalin direktörlüğünü yapan Björn Gottstein’in moderatörlüğünü yapacağı bir panel düzenlenecek. Bir müzisyen olan Filiz Ali, Onur Dülger ve Zeynep Gedizlioğlu panelde konuşmacı olacak. Panelin ardından ise  “Eduard Zuckmayer: Türkiye’de Bir Müzikçi” adlı seksen yedi dakikalık belgeselin gösterimi olacak.

Hezarfen Ensemble konseri 8 Ekim tarihinde saat 19.30’da sizleri bekliyor olacak. Diğer etkinliklerin tümü ise ertesi günü gerçekleşecek. Saat 14.00’da panel ile başlayacak olan programın ardından belgesel filmi gösterimi ve Omnibus Ensemble konseri gerçekleşecek.

Almanya ile Türkiye arasında sanatsal ve sıcak bir bağ kuran bu etkinlik hakkında detaylı bilgiye, bilet fiyatlarına ve programa buradan ulaşabilirsiniz.

Havalar tam soğumadan son kez rahat rahat etkinliklere atalım kendimizi. Klasik müzik sizin de ruhunuzu dinlendiriyorsa kaçırmamanız gereken bir etkinlik olduğunu düşünüyoruz. Üstelik 100 yıldan bu yana süregelen festival için Almanya’ya gitmenize gerek yok. Peki ya siz klasik müzik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Daha fazla etkinliklerden ve sanat haberlerinden haberdar olmaya devam etmek için, genel kültür içerikli blog yazıları için Excalibur Clan’ı takipte kalmaya devam edin!

*Görsel telifleri Arter’e aittir.