Anime severler toplanın! Minik bölümlerde bizi kocaman evrenlere sürükleyen anime dizilerin geçmişten günümüze en başarılı örneklerinden bir liste hazırladık: Eğlenceli Anime Dizi Önerileri

Frame frame el emeğiyle oluşan animeler için, çekik gözlülere buradan selam olsun diyoruz! Elleri dert görmesin. Belki de bu kadar detaycı ve titiz oldukları için o gözler gitgide kısılmıştır, bilemiyoruz… Ek olarak listedeki anime dizilerin çoğunu Netflix’te ve farklı dizi sitelerinde bulabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler.

Avatar

Avatar: The Last Airbender (Avatar: Son Hava Bükücü) – IMDB: 9.2

Çalışırken öğle aralarını değerlendirmek ve kafa dağıtmak için Avatar çok güzel bir seçenek olur. Son hava bükücümüz, kurtarıcı Aang’in pozitif, eğlenceli ve yaratıcı karakteri enerjinizi kesinlikle yükseltecek. Dizinin hikâyesinin de, klasik mangalara benzer bir sürükleyicilik var. Eğer “Avatar” dediğimizde aklına mavi kardeşlerimizin olduğu film geliyorsa hemen şunu söyleyelim. Bu dizinin o filmle hiç alakası yok. Dizide 4 element olan ateş, su, toprak, hava temsilcisi olan halklar arasında çıkan karmaşa ve mücadele var. “Ateşçilerin”, fıtratlarından olsa gerek, “biz buraları yakarız” demesiyle ortalık karışıyor ve bir sürü alengirli, kaotik olay oluyor. Eğer hikâyenin, diziden sonraki devamını merak ederseniz 2012 yapımı The Legend of Korra serisini de izleyebilirsiniz. Bu serideki olaylar ilk diziden yaklaşık 70 yıl sonra geçiyor.

IMDB

Demon slayer

Demon Slayer: Kimetsu No Yaiba (İblis Avcısı) – IMDB: 8.7

Ailesi hunharca katledilmiş ve üstüne de kardeşi iblise dönüşmüş baş kahramanımız için “Acaba başına daha neler gelecek, bu çocukta nazar mı var?” diye düşünmekten kendimizi alamadığımız bir dizi İblis Avcısı. Neyse ki Tanjiro Kamado “Ben bu dünyaya niye geldim?” diye düşünüp, evde oturarak yas tutmuyor. İç sıkıntısı bastıkça, kendini ormanlara vurup ortamlarda nam salan bir iblis avcısı oluyor! Eleştirmenlerin özellikle dövüş sahnelerini öve öve bitiremediği diziyi aksiyon severlerin daha çok sahiplendiğini söyleyebiliriz.

IMDB

Seyirlik liste: Geçmişten günümüze eğlenceli anime dizi önerileri

Dragon Ball (Ejder Topu) – IMDB: 8.5

30’lu yaşlardaysanız, çocukken Son Goku’nun bölümlerini heyecanla bekleyen kitle içinde muhtemelen siz de vardınız! İster bir nostalji yaşamak adına olsun, ister hiç izlememiş olun, çok eğlenceli bir anime dizi izlemek niyetindeyseniz, bir dakika bile düşünmeden Dragon Ball’a başlamanızı öneririz.

Dilek gerçekleştirici ejder toplarını bulmak için dünyayı gezen Son Goku’nun maceralı serüveni her bölümde ayrı bir tat veriyor. Her karakterin yan hikâyesinin kendine has özellikleriyle ilerliyor olması da zengin bir içerik sunuyor. Bu arada Dragon Ball tek bir diziyle sınırlı kalmadı. Serinin diğer yapımları şöyle:

  • (1989) Dragon Ball Z
  • (1996) Dragon Ball GT
  • (2015) Dragon Ball Super
  • (2018) Super Dragon Ball Hereos

IMDB

My Hero Academia (Kahramanlar Akademisi) – IMDB: 8.5

Anime Dizi Önerileri listesindeki en sevilenlerden biri My Hero Academia.  Kahramanlar okulu konseptini kim sevmez? My Hero Academia’da bir kahramanlar okulu hikâyesi. “Eşitliği sağlayamıyorsak, zayıfları koruruz” ve yılmaz bir adalet savaşçısı oluruz diyenlerdenseniz, süper güçlerle donanmış öğrenciler ve öğretmenlerle dolu My Hero Acedemia’nın kapısını kesinlikle aralayabilirsiniz.

IMDB

Sailor Moon (Ay Savaşçısı) – IMDB: 7.7

Listenin son anime dizisi Sailor Moon ile nostaljik bir kapanış yapıyoruz. Dizinin baş karakteri, saç modeliyle ikonik bir sarışın! Hobileri arasında “asla ders çalışmamak” ve “oyun oynamak” olan liseli bir genç kız. Aklı bir karış havada olan Usagi’nin, konuşan kara kediyle tanışması ile birlikte hayatı tamamen değişiyor. Hızlı bir dönüşüm sürecinden sonra “Ay Savaşçısı” titrini kazanıyor.

Animelerin kült tiplemelerinden olan biraz “saf”, biraz “şapşal” karakterler hoşunuza gidiyorsa, Ay Savaşçısı’nı da seveceğinize eminiz. Dizide bölümler ilerledikçe Merkür, Mars, Jüpiter ve Venüs savaşçıları ile güçlenen ekip büyüyor. Her karakterin hem süper güçlerini, hem değişimini, hem karakter gelişimini hem de günlük hayatını ve ilişkilerini izlemek gerçekten çok keyifli!

Ayrıca eğer astroloji ile ilgiliyseniz bir ek bilgi verelim. Her karakterin temsil ettiği gezegenin burcu ve gezegen özellikleri ile de oldukça sıkı bağları bulunuyor. Örneğin Ay’ı temsil eden Usagi’nin doğal olarak burcu da Yengeç. Animelerde çok sevilen ve zamanla bir emojiye dönüşen “gözyaşı fışkırtarak ağlama” konusundaki uzmanlığından, astrolojik hanesiyle bağlantısını kolayca anlayabiliyoruz.

IMDB

Daha fazla anime içeriği için buraya tıklayabilirsiniz.