Yaşadığımız hayattan sıkıldığımızda veya bunaldığımızda rahatlamaya doğru iyi bir kaçış noktası olabilecek oyunların başını, gerçek hayat simülasyon oyunları çekiyor. Diğer rekabetçi oyunlar galaksiyi kurtarmaya, dünyayı korumaya odaklanırken simülasyon oyunları deneyime odaklanır. Böyle zamanlarda gevşememize olanak tanıyan oyunlar nelermiş beraber göz atalım istedik. Metacritik puanlarına dayanarak hazırladığımız bu listede en iyi gerçek hayat simülasyon oyunlarını okuyacaksınız.

1. My Time At Portia

Uzun ve zor bir günün ardından gevşemek ve rahatlamak için oldukça uygun bir oyun. Herkesin zevkine hitap etmese de gerçek hayat simülasyonu hayranları tarafından oldukça sevilen bir oyun. Dünyanın tarihini keşfetmek ve yemek tarifleri yapımında yer almak şaşırtıcı derecede ilgi çekici olabilir.

2. Not Tonight

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı hem çılgınca bir bölücülük hem de siyasi anlamda en büyük olaylardan biriydi. Not Tonight oyunu da, bu büyük siyasi olaya ve olası sonuçlarına oldukça ilginç bir bakış açısı getiriyor. Bu tarz oyunları seven ve aynı şekilde daha fazla oyun denemek isteyen oyuncular kesinlikle Not Tonight’ı denemeliler.

3. Reigns: Her Majesty

Reigns, oyuncuların kontrol edebileceği en yenilikçi ancak basit simülasyon oyunlarından biridir. Tüm bir imparatorluğu sağa-sola kaydırma mekaniği ile kontrol etme fikri şaşırtıcı ama bir o kadar da eğlenceli. Kararlar almak için kaydır, ayağını kaydırmak isteyenleri zekanla yerle bir et, kraliyette dengeyi koru…

4. Littlewood

Stardew Valley’i sevenlerin kesinlikle bayılacağı başka bir oyun: Littlewood. Oyunun sizi kendine çeken cazibesi ve kendi içindeki döngüsü, rahatlatıcı bir oyun deneyimi sağlar. Oyunda yol boyunca verilen görevler, çiftlikle uğraşmak, çevre sakinleriyle etkileşimde bulunmak, sakince zaman geçirmek için harika bir yoldur.

5. Mega Mall Story

Artık geçmişin bir kalıntısı olarak kabul edilebilecek olan alışveriş merkezi oyunları, bir mağazayı yönetme ve misafirleri mutlu etme konusunda heyecan verici bir deneyim sunuyordu. Bu oyun da artık geçmişten kalan bir kalıntı gibi görünse de yapılan incelemelerde inanılmaz derecede çekici, öğrenmesi kolay ve oynaması bağımlılık yapıcı olduğu belirtilmiş.

6. VA-11 HALL-A: Cyberpunk Bartender Action

Bu oyunda bir bar yönetiyorsunuz. Üstelik barınızı yönetirken tonlarca ilginç karakterle inanılmaz sohbetler yapabiliyorsunuz. İncelemelere göre özellikle konsol deneyimlerinde en iyi görsel anlatımına sahip oyunlardan biridir. Genel oynayışı biraz rahat olsa da herkesin deneyimlemek isteyeceği distopik bir yaşam vadediyor.

7. Stardew Valley

Bazen, bir simülasyon serisi, hayranların istediği iyileştirmeleri ve yinelemeleri yapmakta başarısız oluyor ve başka bir geliştirici, boşluğu doldurmak için devreye giriyor. Stardew Valley de gerçek hayat simülasyon oyunları arasında en iyilerden birisi.

Oyunda büyükbabanızdan Stardew Valley’deki eski çiftlik arazisini miras alıyorsunuz. Birkaç araç gere. Ve birkaç madeni para ile yeni hayatınıza başlıyorsunuz. Toprağın dışında yaşamayı ve bu aşırı büyümüş tarlaları bir yuvaya dönüştürmeyi başaracak mısınız? Elbette kolay olmayacak. Ama vadi fırsatlarla dolu. Bundan dolayı biraz kendinizi adama ile Stardew Valley’i eski ihtişamına kavuşturan kişi olabilirsin!

Sizin en sevdiğiniz gerçek hayat simülasyon oyununu hangisi? Görüşlerinizi diğer clan üyeleri ile paylaşmayı unutmayın. Daha fazla oyun, sanat, kitap, müzik ve anime içeriği için Excalibur Clan’ı takipte kalın!