Oscar Ödülleri genellikle “en iyi film kategorisi” ile öne çıksa da, bu sefer müzik emekçilerine ve imza attıkları şaheserlere ışık tutmak istedik. Zaten şu bilinen bir fenomen: Genelde müzik prodüksiyonu ve seçimleri güzel olan filmler, yapım açısından da başarılı oluyorlar. Sonuçta sinema bir ekip işi değil mi?

İşte, karşınızda son 10 yılın en iyi film müzikleri ödülü sahipleri!

The Artist (2021)

Bu film Charlie Chaplin filmlerinin sinemaya damga vurduğu, henüz filmlere sesin eklenmediği dönemlere gönderme yapıyor. The Artist filmi, pek çok yönden günümüzün “diyalog ağırlıklı” filmlerinden ayrılıyor. Bu fark, herkesin dikkatini çekmiş olmalı. Çünkü hem en iyi film dalındaki Oscar ödülünü hem de bu listeye teşrif etmesini sağlayan en iyi müzik ödülünü aldı. Filmin ismi, dönemin aktörlerinin çöküşüne; aktrislerin ise yükselişine bir işaret ediyor.

Life of Pi (2013)

Pasifik Okyanusu’nun ortasında batan bir yük gemisi, ufak bir sandalda hayatta kalan bir genç ve bir kaplan… “İki dakika bile geçmeden kaplan çocuğu yer!” diyorsanız yanılıyorsunuz. Çıktığı seneye damgasını vuran bu filmde, senaryo ve karakter gelişimini izlemek gerçekten çok zevkli! Büyük kısmı tek mekânda geçen filmlerde, müziğin önemi daha çok artar. Life of Pi, birçok açıdan olduğu gibi, bu açıdan da oldukça güçlü bir eser. Zaten bunu da aldığı Oscar ödülleri ile tescilledi.

En iyi müzik kategorisinde oscar alan filmler

Gravity (2014)

Uzaydaki yaşam alanları korkunç bir kaosla birlikte parçalanan astronotlar, bu şartlar altında nasıl hayatta kalır? Sorunun cevabı aslen filmin içinde! Başarılı bir bilim kurgu romanından uyarlanan eser görüntü yönetmenliği ve görsel efektleri ile izleyicileri adeta koltuğa çiviliyor. Peki, bu çarpıcı hikâyenin müzikleri nasıl olabilir? Cevap yine filmin içinde… En iyi müzik Oscar’ı ve en iyi film Oscar’ı yanında, farklı dallarda da ödüller alan ve adaylıkları olan bu kült eser; ses, müzik, görüntü ve efektleriyle, mümkün olan her açıdan seyirciyi hikâyenin içine çekiyor.

En iyi müzik kategorisinde oscar alan unutulmaz filmler

The Grand Budapest Hotel (2015)

“Mükemmel” kavramının peşinden koşan, ağır simetri takıntısı olan bir yönetmenin, filmini her açıdan ilmek ilmek dokuyacağını tahmin edersiniz. Evet, Wes Anderson’dan bahsediyoruz. Wes Anderson’un yazıp yönettiği Budapeşte Oteli, her filminde olduğu gibi, sıra dışı atmosferi, hikâyesi ve elbette müzik seçimi ve prodüksiyonu ile öne çıkıyor. Oscar ödülleri koleksiyonu ve hayran kitlesi, bu unutulmaz filmle büyüdü. Ayrıca Anderson, yakında The French Dispatch filmiyle karşımıza olacak.

The Hateful Eight (2016)

Tarantino bu filmi ile “absürt” ve “orijinal” kelimelerinin hakkını veriyor. Tarzını yansıttığı filmlerinden biri olan The Hateful Eight bir Amerikan western filmi. Özel janrlarda müzik kullanımının önemi ekstra artar ancak bu yapımda sorumluluğu, Western türüne damgasını vuran Ennio Morricone üstlenmiş. Tahmin edebileceğiniz üzere, kulağımıza çalınacak en iyi ve doğru melodilerle, filmi her yönden sarmalamış.

La La Land (2017)

Müzikal komedileri, Oscar ödül törenlerinde, aday olarak pek görmeye alışık değiliz. Ama La La Land bu önyargıyı kırmayı başardı. Üstelik aday olmakla kalmadı ve Oscar heykelciklerini de birer birer topladı. Tabii ki bu kategoriler arasında “En iyi müzik” kategorisi de vardı. Eh; “En İyi Film” ödülünü alan bir müzikalin, müzik dalında ödül almaması zaten çok ilginç olurdu. Bu arada La La Land, nostaljik romantizmi özlediğimizin bir göstergesi de olabilir.

Shape of Water (2018)

1963’te, Soğuk Savaş yıllarında geçen Shape of Water, bir laboratuvarda geliştirilen su canlısının hikâyesine odaklanıyor. Senaryonun fantastik derinliğine yakışan müzikler büyüleyici ve etkileyici hisler uyandırıyor. Bu müzikler Alexandre Desplat’ın yaratıcı zihninden çıkarak, filmin mavi tonuyla kol kola giriyor. Böylece bizlere de görsel ve işitsel bir şölen kalıyor.

Black Panther (2018)

Black Panter’in ve MCU’nun en ikonik yıldızlarından biri olan Chadwick Boseman’ı, ne yazık ki kolon kanseri sebebiyle kaybettik. Başarılı performansı, bir süper kahraman filminde bile öne çıkan oyunculuğu ve işine olan aşkıyla Chadwick Bosemen da, tıpkı bu film gibi asla unutulmayacak. Afrika’nın kültürel zenginliği ve mirası, ilk defa bu derece büyük bir prodüksiyonla beyaz perdeye yansıdı. Bunun yanı sıra; Marvel evrenine cuk oturan müziklerin de elbette payı var.

Trailer’da Run The Jewels’ın “Legend Has It” hitini duyduğumuz anda, çok iyi şeylerle karşılaşacağımızı biliyorduk. Yanılmadık da zaten. Besteci, müzisyen, söz yazarı ve plak yapımcısı Ludwig Göransson Black Panther ile “En İyi Müzik” kategorisinde Oscar ödülünü kazandı. Böylece daha 30’larının başında kendisini güçlü bir şekilde ispatlamış oldu.

Wakanda Forever!

En İyi Müzik Ödüllü Filmler Listesi

Joker (2019)

Joker, karanlık enerjisi o kadar güçlü bir karakter ki; çizgi romandan sinemaya, yani kısmen de olsa gerçek hayata taşındığında, ürkütücülüğünü de beraberinde getirdi. “Batman Begins” filminde “Batman” rolünü geri çeviren ve ısrarla “Joker” olmak isteyen Heath Ledger; bu ikonik karakteri öyle canlandırdı ki; sinema tarihine bir karakter için “aşılamaz” bir çizgi çekti. Ne yazık ki filmin çekimleri bittikten sonra intihar eden Ledger’ın ardından, hala büyük bir üzüntü ve özlemle bahsediyoruz.

Film 2019’da sessiz sedasız vizyone girip fırtınalar kopardı. Joker’in o sinir bozucu gülüşünü arkasındaki hikâyeyi izleyenler ise adeta elektrik çarpmışa döndü. Pek çok yönden hem eleştirmenlerin hem de seyircilerin beğenisini topladı ve nihayetinde “En İyi Müzik” kategorisinde “Oscar” ödülünü aldı.

Soul (2021)

Filmin baş kahramanı Joe Gardner bir müzik öğretmeni… Çok emek verdiği caz kariyerinde, tam köşeyi dönüyorken, ruhu yanlışlıkla bedeninden ayrılıyor ve işler karışıyor! Bu animasyon hem çok eğlenceli hem de çizimleri ve atmosferiyle insanı adeta içine alıyor. Hatta 2021’de En İyi Animasyon” kategorisinde ve “En İyi Orijinal Film Müziği” kategorisinde Oscar ödülünü aldı. Kesinlikle izleyin!

Eğer müzikle ilgili daha fazla içerik keşfetmek isterseniz, sizi buraya alalım!