2020 yılında yaşadığımız olağanüstü olaylar ve karantina karşısında canlı yayın sektörü %45 büyüdü. Artık “canlı yayınlar”, hem markalar hem içerik üreticiler hem de bireyler için en önemli “organik içerik” kaynağını oluşturuyor. Siz de bu ekosistemde yer almak isteyenlerdenseniz, “Evdeki İmkânlarla Profesyonel Yayıncılık” yazı dizisi tam size göre.

Eğer bir Excalibur’unuz varsa, evinizdeki imkânlarla profesyonel bir yayıncı olmaya hazırsınız demektir. Çünkü Excalibur G900 oyun bilgisayarı serisi, ihtiyacınız olan performansa göre birçok ekran kartı seçeneği sunar. Oyun oynarken, herhangi bir performans sorunu yaşamadan profesyonel kalitede yayın yapabileceğiniz bilgisayar mı arıyorsunuz? Dizüstü oyun bilgisayarı için buraya, masaüstü oyun bilgisayarı için buraya tıklayın.

Gelin, yalnızca Excalibur’unuz ile bu yolda başarıya nasıl ulaşabilirsiniz tek tek sıralayalım.

1. Araştırın, Araştırın, Araştırın!

Bir kitleye etkili bir şekilde ulaşabilmek için, o kitleyi kimlerin oluşturduğunu ve onlara ne tür içeriğin ilham vereceğini anlamak çok önemlidir.

Kitlenizin yaşam alışkanlıkları, hayat tarzı ve marka yakınlıkları hakkında bol bol analiz yapın. Onlarla samimi bir şekilde iletişim kurmak için onlara daha yakın olun. Örneğin güncel olayları takip etmek ve olan bitenden haberdar olmak çok önemlidir. Gündemle alakasız kalma ve duyarsız görünme riskinden kaçının. Özellikle günümüzün çılgın bilgi bombardımanı ortasında…

O yüzden profesyonel yayıncılık yapmayı hedeflediğiniz platformda başka kimlerin yayın yaptığını ve en çok izlenen yayıncıların yayın takviminlerini takip edin. Yayın içeriğinizle ilgili güncel haberleri ve sosyal medyayı kontrol etmeden asla yayın açmayın.

2. Sevdiğiniz Influencer’ların Kaldıraç Etkisini Kullanın

Eğer bir influencer’ı veya yayıncıyı çok seviyorsanız, muhtemelen üreteceğiniz içerikte ondan ilham alacağınız noktalar olacaktır. Bu nedenle hangi konularda başarılı olduklarını, kendilerini bulundukları konuma getiren özellik ve alışkanlıkların neler olduğunu çok iyi analiz edin. Onları sadece uzaktan izlemekle yetinmek zorunda değilsiniz. İlham aldığınız kişileri rahatsız etmeden, SPAM olarak algılanmayacak bir sıklıkta, ürettikleri içeriklerle etkileşime girebilirsiniz. Böylece sizinle aynı zevklere sahip hedef kitlenizi kendinizden haberdar ederek, favori influencer’ınızı “kaldıraç etkisi” için kullanabilirsiniz. Eğer bunu samimi ve içten bir şekilde yapmayı başarabilirseniz, ilgili yayıncı ya da influencer’ın sizi desteklemesi ve duyurunuzu yapması da oldukça büyük bir ihtimaldir.

3. Uzman Olduğunuz Konuda Bol Bol Soru Cevap Etkinliği Yapın

Bildiğiniz şeyi paylaşmak, sizi büyütür. “Başkaları da benim yaptığımı yaparsa, ben bundan zarar görürüm” diye düşünmeyin. Sınırsız bilgi çağındayız. Başka bir deyişle yaşadığımız bu dönemde bildiğiniz şeyi paylaşmak, size yalnızca fayda sağlar. Uzmanlık alanınız olan konularda sık sık soru cevap etkinliği yapabilir, takipçilerinizle iletişime geçebilirsiniz. İlk zamanlarda, az takipçiniz olduğu için bu etkinlikler beklediğiniz ilgiyi görmeyebilir. Ama her defasında bilgi vermeye devam ederek takipçi ya da abone sayınızı giderek artırabilirsiniz.

Daha önce bilgi paylaştığınız konuları, belirli aralıklarla tekrar gündeme getirebilirsiniz. Yalnızca çok fazla tekrara düşmeyecek bir sıklıkta olmasına dikkat edin. Fayda sağlayan, takipçilerine, abonelerine ilgi gösteren, bilgi veren, sorularını yanıtlayan yayıncılar çok hızlı ve istikrarlı şekilde büyür. Ancak büyüdükten sonra da bu alışkanlığınızı kaybetmeyin.

4. Tutarlı Bir Yayın Takvimine Sahip Olun

Profesyonel yayıncılık için oldukça önemli maddelerden biri… Yeni yayıncıların en sık yaptığı hata, rastgele zamanlarda yayın açıp izlenmeyi beklemektir. Hâlbuki ne zaman yayın açacağınıza iyi karar vermelisiniz. Büyük yayıncıların, etkinliklerin, turnuvaların sık ve önemli yayın açtığı zamanlardan kaçınmalısınız. Hem hevesinizi hem de enerjinizi doğru kullanmalısınız.

Alışkanlık yaratmak ve bir sonraki yayınınızın ne zaman başlayacağını önceden bildirmek çok önemlidir. Yeni bir yayıncının sahip olması gereken en önemli şeylerden biri tutarlı bir yayın programıdır. Kitlenize ne zaman yayın açacağınız konusunda net bilgi verin. Kanal panellerinizde ve sosyal medyada yayın takviminizi paylaşın. Buna kesinlikle uymalısınız. Ek olarak pek çok Twitch uzantısı, bir sonraki yayınınız için kalan zamanı gösteren geri sayım araçlarına sahiptir. Bunlar gibi kullanışlı -ve güvenilir- uzantıları kullanmaktan çekinmeyin.

5. Canlı Yayına Çıkmadan Önce Yayına Hazırlanın

Yayın içeriğine hâkim olmak, sizi her anlamda ileri taşır. Eğer bu bir oyunsa, yayın açmadan önce kontrollerine alışmak için mutlaka oynayın. Çünkü uzun araştırmalar ve sonu gelmeyen “dönüp dolaşmalar” izleyicilerinizi sıkabilir. Onları buna maruz bırakmamak için bu hazırlığı mutlaka yapmanız gerekir.

İlk olarak oyunla ilgili gelebilecek sorulara karşı da hazırlıklı olun; “Sistem gereksinimleri nedir?”, “Benim donanımımda kaç FPS alırım?”, “Oyunun yapımcısı kim?” gibi. Sorular konusunda dersinize iyi çalışın. Ürettiğiniz içeriğin detaylarına hâkim olmak, izleyicilerin size saygı duymasını sağlar. Çünkü bu durum onlara ve işinize gösterdiğiniz saygının bir yansımasıdır.

İkincisi, eğer bir oyun ya da konu hakkında bilgi sahibi değilseniz, “bilmiyorum” demekten çekinmeyin. İzleyicileriniz size bilgi vermekten, sizle kendi bilgi ve tecrübelerini paylaşmaktan çok memnun olacaktır. Sonuç olarak her şeyi en iyi şekilde bildiğinizi iddia etmek antipatik bir hava yaratır ve izleyicilerinizle samimi bir diyalog kurma şansınızı elinizden alır.

6. Profesyonel Bir Kameraya İhtiyacınız Yok

Profesyonel yayıncılık için profesyonel ekipmanlara sahip olmak tabii ki önemlidir. Ama Turing mimarisine sahip RTX ekran kartları ile artık bu bir zorunluluk değil. RTX serisi GPU’ya sahip Excalibur’unuzda NVIDIA Broadcast uygulamasını yüksek performansla çalıştırabilirsiniz. Bunun sonucunda oyun alanınızı profesyonel bir ev stüdyosuna dönüştürebilirsiniz. Bu da yapay zekayla geliştirilmiş ses ve videolar, canlı yayınlarınızı bir üst seviyeye taşımanıza yardımcı olacaktır.

7. Ortamı İzleyicileriniz İçin Hazırlayın

Anında kontrolün sağlandığı yaratıcı imkânlar, RTX ekran kartına sahip Excalibur’unuzla parmağınızın ucunda. Arka Plan Kaldırma, Değiştirme ve Bulanıklaştırma (beta) pahalı ekipmana veya karmaşık aydınlatma kurulumlarına ihtiyaç duymadan arka planınızı özelleştirmenize olanak sağlar. Nerede olursanız olun, web kameranızın gördüğü alanları yapay zekâ destekli güçlü yeşil perde efektleriyle kişiselleştirebilirsiniz. İster oyun için ister iş için… Excalibur’unuz emrinizdeyken olasılıkların sonu yok.

8. Sizi Takip Eden Kamerayla Kendinizi Gösterme Zamanı

Profesyonel yayıncılık kariyerinizde, iyi ışık ve her hareketinizi takip eden kamera en iyi iki arkadaşınız olacak. Otomatik olarak kırpma ve yakınlaştırma yapan otomatik çerçeveleme (beta) özelliği sayesinde, hareketlerinizi gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz. Hareket ederken bile, sanki profesyonel bir kameraman tarafından takip ediliyormuşsunuz gibi odak noktasında kalın!

Sistem gereksinimleri, çok kolay bir kurulum rehberi ve diğer detayları merak ediyorsanız link burada. Artık siz de oyun alanınızı profesyonel yayıncılık için bir yayın stüdyosuna çevirerek, pahalı ekipmanlara ihtiyaç duymadan en önemli adımı atabilirsiniz.

9. Ses Kalitesi Görüntü Kalitesinden Daha Önemli

Yapılan araştırmalar, video içeriklerinin izlenme başarısı için, ses kalitesi ve senkronizasyonunun görüntü kalitesi ve çözünürlükten daha büyük önem taşıdığını gösteriyor.

ARKA PLANDAKİ SİZİ VE İZLEYİCİLERİ RAHATSIZ EDEBİLECEK GÜRÜLTÜLERİ BASTIRIN!

Yüksek klavye tuşu sesi, rahatsız edici mikrofon paraziti ve cızırtıları, gürültülü çalışan PC fanları… Her biri yayıncılık kariyerinizde karşınıza çok sık çıkacak engeller olacak. Fakat NVIDIA Broadcast programında gürültü giderme özelliği var. Arka plandaki istenmeyen gürültüleri tek tuşla ortadan kaldırmak için yapay zekâ kullanıyor.

RTX ekran kartına sahip Excalibur’unuzla sessiz bir ortam bulmak zorunda kalmadan yayın yapabilirsiniz. Bununla birlikte gürültülü ortamdaki oyuncuların sesini kapatarak yayınınızın daha kolay anlaşılmasını sağlayabilirsiniz. Excalibur’unuz üzerinde sorunsuz biçimde çalışacak NVIDIA Broadcast ile bunları yapmak oldukça hızlı ve kolaydır.

10. Denemekten Korkmayın: En İyi İçeriği Üretmek İçin Yeni Yollar Arayın

Yeni şeyler denemekten korkmayın. Korktuğunuz müddetçe, size daha iyi izlenme istatistikleri ve daha fazla abone getirebilecek içerikleri üretme şansını kaybedersiniz. Eğer, ürettiğiniz içerik beklediğiniz performansı göstermiyorsa, farklı deneyler yapmanın zamanı gelmiş demektir. En iyi bildiğiniz şey, en doğru yöntem olmayabilir. Başkasında işe yarayan bir formül, sizde tutmayabilir. Ama denemeden bilemeyeceğiniz için, yeni şeyler denemekten çekinmeyin.

Eleştiriye açık olun. Eğer izleyici kitlenizden, aynı konuda, çok fazla eleştiri alıyorsanız, onları dikkate almanızda fayda var. Size kötü ve kırıcı gelebilecek yorumları objektif bir gözle değerlendirmeye çalışın. Eğer faydalanabileceğiniz makul bir eleştiri varsa dikkate alın. Yok ise hiç kafanızı takıp moralinizi bozmayın.

11. Haters Gonna Hate: Ne Yaparsanız Yapın, Sizi Çok Ağır Eleştirenler Olacağını Unutmayın!

Uluslararası internet jargonunda “hater” olarak tanımlanan kişiler var. Bu kişiler “negatif ve saldırgan yorumlara sahip takıntılı takipçiler”dir. Ürettiğiniz içeriğin genel izleyiciye ulaşmaya başladığının en gerçek kanıtıdır. Yani sizin de “hater’larınız” olmaya başladıysa, artık yüzlerce hatta binlerce kişiye ulaşmaya başladınız demektir. Her şeyden önce kimsenin sizi aşağılamasına, hakaret etmesine, moralinizi bozmaya çalışmasına katlanmak zorunda değilsiniz. Öte yandan internetteki anonimliğin doğası gereği bu tarz kişilerin mutlaka size musallat olacağını hatırlatmak isteriz. Ve bunun sadece size özel olmadığını bilmek, duygusal açıdan daha kolay başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Türkçede bunun için çok güzel bir atasözümüz var: “Meyve veren ağaç taşlanır.” Bu tarz yorum, eleştiri ve linç girişimleri ile ne kadar sakin, kibar ve anlayışlı şekilde başa çıkmayı başarabilirseniz, yayıncılık kariyerinde o kadar uzun ömürlü olursunuz. Tepkilerinizi doğal şekilde dile getirmek sizin de hakkınız. Ama troll’lere ve negatiflikle beslenen hater’lara aradıkları polemik ve nefret ortamını sağlayarak aradıkları fırsatı kesinlikle vermeyin.

12. Kitlenizi Yönlendirin ve Onlarla Tekrar Tekrar İletişime Girin

Yayın hayatına yeni başlayan yayıncıların düştüğü en büyük hatalardan biri, herkesi memnun etmeye çalışan “orta yolculardan” biri olmaktır. Bu kişiler kitlelerinin her dediğini yapmaya çalışıp herkesi memnun etmek için çaba gösterir. Yapılan her eleştiriyi dikkate alıp plan ve programınızdan şaşarsanız, başarıya ulaşma şansınızı kaybedersiniz. Hedefi olmayan yelkene, hiçbir rüzgâr yardımcı olamaz.

Bu sebepten ötürü, ürettiğiniz içeriğin kalitesinden eminseniz ve elinizden gelen en iyi şekilde yaptığınıza inanıyorsanız, kendinizi saygılı ve açık bir dille savunarak kitlenizi yönlendirmekten çekinmeyin. Böylelikle sürekli gelen eleştiriler konusunda, makul bir aralıkla tekrar tekrar açıklama yapmak, doğru kitleye ulaşmanız ve istediğiniz mesajı vermek konusunda size yardımcı olacaktır. Takipçi kitlenizi bıktırmamak ve aynı konudan sürekli bahsetmemek kaydıyla, uygun fırsatlarda kendinizi açıklamaktan ve düşüncelerinizi ifade etmekten korkmayın.