Filmekimi 2002 yılından bu yana her yıl Ekim ayında düzenlenen bir film festivalidir. Etkinlik, İKSV yani İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenleniyor. Hem Türkiye sinemasından hem de Dünya sinemasından birçok film sizleri bekliyor olacak. Bu sene İstanbul, Ankara ve İzmir büyük şehirlerinde gösterimler olacak. Biletler ise bugün yani 4 Ekim Pazartesi saat 10.30 itibariyle satışa çıktı! Bazı filmler ve seanslar hızlıca tükenebileceği için acele etmenizi tavsiye ederiz!

İstanbul’da olan gösterimler Beyoğlu Sineması, Kadıköy Sineması ve Atlas Sineması’nda gerçekleşecek. Bilet fiyatları ise saatlere, bulunduğunuz şehre ve öğrenci olup olmadığınıza göre değişiyor. Detaylı bilgi için Filmekiminin sitesine bakmayı unutmayın.

Size Dune: Çöl Gezegeni filminden birkaç kez daha bahsetmiştik. Övdük övdük bitiremedik, malum beklentimizi çok yüksek tutuyoruz. Filmekimi de 17 Ekim’de kapanış filmi olarak Dune filmini seçmiş. Bizce bir festival kapsamında izlemenin tadı bambaşka olur. Tabii adını pek duymadığımız birbirinden başarılı başka filmler de sizleri bekliyor olacak.

İşte Filmekimi etkinliğinde gösterime girecek olan filmlerden bazıları:

The Hand of God 

Paolo Sorrentino’nun yönetmenliğini yaptığı bu İtalyan filmi büyük ses getirdi. Film dünya prömiyerini 2021 Venedik Film Festivali’nde yaptı. Sorrentino, 80’lerde yaşayan bir genç erkeğin hayatını anlatırken kendinden de esinlenmiş. Ödüller: Venedik Büyük Jüri Ödülü, En İyi Genç Oyuncu, En İyi Genç Erkek Oyuncu (Filippo Scotti) En iyi Erkek Oyuncu (Toni Servillo), En İyi Kadın Oyuncu (Teresa Saponangelo)

Titane

Festivalin açılış filmi olan Titane 2021 Cannes Festivali’nden Altın Palmiye ile almış bir film. Fransız yönetmen Julia Ducournau Titane filmi ile Altın Palmiye‘yi kazanan ikinci kadın  oldu. Tam 10 senelik bir ayrılığın ardından kayıp gencin babasına kavuşması şaşırtmacalar ve sarsıcı sahnelerle beyazperdeye yansımış. 2021 Toronto İzleyici Ödülü ve 2021 Cannes Altın Palmiye ödüllerine layık görülmüş bu film için çok heyecanlıyız.

Annette

Tanıdık bir yüz olan Adam Driver ve Marion Cotillard oyuncular arasında. Annette, 2021 Cannes Film Festivali’nin açılış filmiydi. Açılışa layık görülen filmin yönetmeni Leos Carax ise festivalden 2021 Cannes En İyi Yönetmen Ödülü ile döndü. Bir opera sanatçısı ve bir komedyen bir araya gelirse ne olur? Muhteşem bir evlilik hayatı olan bu çiftin tüm dengesi Anette doğunca değişiyor. Müzikal severler kaçırmasın!

Çılgın Tanrı

Filmin yönetmenliğini yapan efsane isim Phil Tippett’ı Jurassic Park ve Star Wars’tan hatırlıyoruz. ABD yapımı olan Mad God (Çılgın Tanrı), 2021 Fantasia (Montreal) Çığır Açan Film–İzleyici Ödülü ve En İyi Canlandırma–İzleyici Ödülü’ne layık görülmüş. Tippett’ın bundan 30 sene önce tüm detaylarını elleriyle tasarladığı yarım kalmış bir projesi varmış. Bu proje gün yüzüne çıkınca bir ekip oluşturuldu ve her şeyi el yapımı olan nadide bir film çıktı ortaya. İzleyeceğiniz film, 30 senede oluşmuş bir film olacak.

Sizler için filmekimi’nin en öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bazı filmlerini derledik. Biletlerinizi erkenden almak sizi garanti altına alacaktır, unutmayın! Peki ya siz film festivallerini seviyor musunuz? Büyük festivallerden ödüller alarak dönen filmleri beyazperdede izlemek güzel bir fırsat. Mutlaka göz atın!

İlginizi çekebilecek etkinlikleri kaçırmamak için Excalibur Clan’ı takip etmeye devam edin!