Playground’un muhteşem oyunu Forza Horizon 5, henüz piyasaya sürülmeden tüm istatistikleri alt üst etti. Çıkar çıkmaz Xbox Game Pass PC ve konsol kütüphanesine dahil olmasının yanı sıra Meksika’nın muhteşem doğası eşliğinde direksiyon başında yüzlerce saat geçirebileceğiniz enfes bir yapım. Bu yüzden kendisine araba yarışı demenin haksızlık olduğunu düşünüyoruz.

Oyunun içerisinde 500’den fazla araç var. Alışılagelmiş olarak Horizon 5 de diğer yapımlar gibi festival alanına ilerlerken başlıyor. Bir uçaktan aşağıya süzülüyor ve kendinizi adeta bir aksiyon temalı film setinin içinde buluyorsunuz. Bir önceki seride İngiltere’nin kasvetli havası bizi oyunda tutmayı başaramamıştı. Ancak bu seride Meksika’nın doğasını ve ışıl ışıl halini izliyor ve mest oluyoruz. Oyunun haritası da yine bir önceki oyuna göre 1.5 kat daha büyümüş. Yalnızca bunlarla sınırlı kalmamış elbette. Oyun içerisindeki grafik ve ses efektlerindeki değişim de adeta göz kamaştırıyor.

Meksika Manzaraları

Oyunun açık dünyasındaki çeşitlilik oldukça fazla. Yükselen yanardağ, çöller, köyler, rengarenk binalar, yeşilin muhteşem tonları… Hangi yarış türüne hayran olursanız olun eminiz ki Forza Horizon 5 muhakkak onu da kapsıyordur. Günün farklı saatlerinde yapılan sokak yarışları, hava şartları, drift alanları, bulunmak için bekleyen araçlar ve daha bir ton etkinlik oyunda sizleri bekliyor.

Müzikler konusunda da epey bir yol katedilmiş. Güzel müzikler eşliğinde yolculuk yaparken kontrolleri da istediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz. Bundan sonrası, harika müziklerle Meksika’nın doğa harikasında gezintiye çıkmak. Ek olarak oyunun fotoğraf modu manzaraların ve arabaların güzelliklerini çekmenize olanak tanıyor.

Müzikler de manzara da şahane olunca insan yanına da birini arıyor. Forza Horizon 5 ile çok oyunculu modları da deneyebilirsiniz. Var olan eleyici modu bu seride de devam etmiş. Oyunda arkade ile simülasyon tipi arasındaki denge çok iyi kurulmuş. Sıradan bir araba yarışı ya da yarış sporları olarak anılmamasının sebebi ise gerçek zaman atmosferi ve gerçek hız hissini vermekte oldukça başarılı olması.

Sistem Gereksinimleri

Minimum
İşletim Sistemi: Windows 10 versiyon (1909) ya da yükseği
İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 / Intel i5-4460
RAM: 8GB
Ekran Kartı: AMD RX 470 / Nvidia GTX 970
VRAM: 4GB
Sabit Disk: 110 GB

Önerilen:
İşletim Sistemi: Windows 10 versiyon (1909) ya da yükseği
İşlemci: AMD Ryzen 5 1500X / Intel i5-8400
RAM: 16GB RAM
Ekran Kartı: AMD RX 590 / Nvidia GTX 1070
VRAM: 8GB
Sabit Disk: 110 GB

Daha fazla oyun içeriği için Casper Excalibur Clan’ı takip etmeyi unutmayın!