GeForce RTX: Game On etkinliğinde oyuncular merak ettikleri soruları NVIDIA mühendislerine yöneltti, biz de GPU teknolojileri konusunda gerçekleşmesi beklenen, GPU Dünyasından Son Haberler ve gelişmeleri, sizler için derledik!

GeForce RTX 30 Serisi Bilgisayarlar ve Yeni Teknolojiler

S: Yeni dizüstü bilgisayarlar, AMD CPU’larla da gelecek mi? Yoksa GeForce RTX 30 Serisi bilgisayarlar yalnızca Intel işlemcilerle mi eşleşecek?

Ayrıca, masaüstü bilgisayarlardaki yüksek standartlar göz önüne alırsak, dizüstü bilgisayar kasası içindeki güç gereksinimlerini nasıl yönetiyorsunuz? Ne tür bir mühendislik sihri benzer bir performansı mümkün kılıyor?

C: Hem Intel hem de AMD işlemcili çok sayıda dizüstü bilgisayar modelimiz olacak. Bunu bildirmekten mutluluk duyuyoruz.

Güç gereksinimleriyle ilgili olarak, tam da bu surunu çözmek için Max-Q’yu icat ettik. Artık 3. nesile ulaşan Max-Q teknolojimiz, her nesilde, güç verimliliğini daha da artırmak için bir öncekinin üzerine yeni şeyler inşa ediyor. Yeni teknolojilerimiz arasında, her biri performansı, verimliliği ve akustiği iyileştirmeye yardımcı olan Dynamic Boost 2, WhisperMode 2, DLSS ve Yeniden Boyutlandırılabilir BAR bulunuyor.

S: Resizible BAR / Yeniden Boyutlandırılabilir BAR teknolojisi nedir?

C: Bu teknoloji sayeside işlemci ve ekran kartı arasındaki bilgi aktarımı daha etkin hale geliyor. Bu teknoloji sayesinde işlemcinin ekran kartının VRAM’inin tamamına erişebiliyor. Ayrıca birden fazla istek, sıra beklemeden aynı anda ve daha verimli şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu da oyunlarda başta performans artışı olmak üzere, pek çok olumlu sonuç doğuruyor.

Max-Q teknolojisine sahip Excalibur oyun bilgisayarları için tıklayın.

GeForce RTX 3060

S: GeForce RTX 3060 12GB belleğe sahipken, GeForce RTX 3080’in 10GB belleğe sahip olması garip değil mi? Neden RTX 3080’den daha fazla VRAM’e sahip bir RTX 3060 modeli çıkardınız?

C: Aslında pek garip değil. GeForce RTX 3060’ın bellek genişliği 192 bit olduğu için, 12 GB grafik belleğine sahip. GPU’lar 6GB veya 12GB ile donatılabileceği için, GeForce RTX 3060’a rekabetçi yetenekler sunmak ve iyi bir F/P dengesi yakalamak için 12 GB’ı seçtik.

Ancak, bu ürünlerde, performans açısından grafik belleğinden daha fazlasına gereksinim var. Bellek hızı ve bellek genişliği, oyun performansını (ve bellek bant genişliğini) etkiler. GeForce RTX 3080, 320-bit ve GDDR6X (19 Gbps) olup 760GB/S bant genişliği sağlar. GeForce RTX 3060’ta ise 360 GB/sn bant genişliği sağlayan 192 bit ve GDDR6 bellek vardır. (15 Gb/sn’de). Dolayısıyla GeForce RTX 3080, 2 kattan fazla bellek bant genişliğine sahip olması nedeniyle, çok daha yüksek performanslı bir GPU’dur.

NVIDIA DLSS

S: GeForce RTX 30 Serisindeki mimari ile DLSS 3.0’ı getirip, tüm oyunlara uyarlanabileceğini düşünüyor musunuz? Böylece, her oyun bazında bir model üretmek NVIDIA’ya bağlı olmaktan çıkabilir mi?

C: NVIDIA DLSS(2.0), her oyun için eğitim ihtiyacını ortadan kaldıran genel bir AI ağı sunar. Bu, entegrasyon süresini önemli ölçüde hızlandırır, ancak yine de geliştiricinin teknolojiyi oyunlarına eklemesini gerektirir. Şu anda DLSS’nin gelecekteki sürümleri hakkında bir yorum yapamayız. Ancak teknolojiyi geliştirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Ve paylaşacak daha net bilgiler olduğunda size mutlaka haber vereceğiz!

S: DLSS Ultra Kalite Modu gelecekteki DLSS oyunlarına da geliyor mu?

C: Çabamız, şu anda 4 kalite seviyesine (Kalite, Dengeli, Performans ve Ultra Performans) sahip olan temel DLSS için, kalite ve performansı iyileştirmeye odaktayız… Gelecekte, tabii ki daha yüksek kalite ve performanslı modlar sunmakla ilgileniyoruz. Ve bunu yapmak için, yeni yaklaşımları değerlendirmeye devam ediyoruz. Bizi izlemeye devam edin!

NVIDIA Reflex

S: NVIDIA Reflex, Rainbow Six Siege ve Overwatch’a ne zaman eklenecek?

C: Ubisoft ve Blizzard ile birlikte kesin tarihleri daha sonra açıklayacağız. Şubat 2021’de Rainbow Six Siege için NVIDIA Reflex desteği test serverlarında denenmeye başladı bile.

Resizible BAR / Yeniden Boyutlandırılabilir BAR

S: Yeniden boyutlandırılabilir BAR sayesinde, masaüstünde, RTX 3000 serisi ekran kartları ile ne tür performans artışları görüyorsunuz? Ddr6 ve Ddr6x farkı nedeniyle, 3070 ile 3080 arasındaki performans artışına benzer bir fark var mı?

C: Performans avantajları, oyun ve GPU’ya göre değişiklik gösterecektir. Şimdiye kadar, %10’a varan bir performans artışı gördük.

S: 8. nesil Intel CPU’larda Yeniden Boyutlandırılabilir BAR olma şansı var mı?

C: BAR, gelişmiş bir PCIe teknolojisidir, bu nedenle bu teknolojiyi daha yeni platformlarda görebileceksiniz. Mümkün olduğu kadar çok ve çeşitli platformlarda bunu etkinleştirmek için Intel ile birlikte çalışıyoruz. Bugün itibariyle, Intel’in yeni 11. nesil H/S ve belirli 10. nesil sistemlerinde, ayrıca AMD’nin 500 serisi anakartlarında da bu teknoloji opsiyonu satışta.

S: Bazı benchmark testlerinde Yeniden Boyutlandırılabilir BAR desteğinin, normal RAM kullanımını azalttığını gördüm (VRAM’den bahsetmiyor). Bununla ilgili deneyiminiz nedir?

C: Performans, sistem belleğindeki ayrılan verinin video belleğine (VRAM) taşımakla iyileşir. Bu nedenle, “normal RAM kullanımını azaltmak” gerçekten de bu optimizasyonun doğal ve olumlu bir yan etkisidir. Uygulamaya göre değişiklik gösterecektir; ancak genellikle 1 GB’den daha az ayrılmış verinin, sistem belleğinden video belleğine (VRAM) taşınmasını bekliyoruz.

S: Yeniden Boyutlandırılabilir BAR uyumluluğu ne kadar geriye gidecek? Anakartları için BIOS güncellemesini durduran anakart üreticilerinin insanları bu teknolojiden mahrum etmesini nasıl engelleyeceksiniz?

C: Mevcut GeForce RTX 30 serisi GPU’lar, Mart ayından itibaren VBIOS güncellemelerini almaya başlayacak. Bu teknolojiyi daha yaygın şekilde desteklemek için ortaklarımızla da çalışıyoruz. Tabii sonuç olarak, her model için Yeniden Boyutlandırılabilir BAR desteğinin kapsamını belirlemek, anakart ve CPU üreticilerinin tercihine kalmış bir durum. GPU dünyasından son haberler böyle idi.

AMD’li sistemler için Yeniden Boyutlandırılabilir Bar

S: NVIDIA’nın AMD’li sistemler için Yeniden Boyutlandırılabilir Bar desteğini yayınlama planı ne zaman? Zen2 (hatta Zen 1+ / Zen1) bilgisayarları da destekleyecek mi?

C: AMD platformlarına destek getirmek için AMD ve anakart ortaklarıyla birlikte çalışıyoruz ve bugün itibarı ile AMD 500 serisi anakartlar için bu destek mevcut olacak. Bunun dışındaki belirli modeller için desteğin kapsamını belirlemek AMD’ye ve anakart satıcılarına bağlı olacaktır. GPU desteği açısından, Yeniden Boyutlandırılabilir BAR, RTX 3060 lansmanı ile birlikte, Şubat sonunda bu GPU’yla desteklenmeye başlayacak. Diğer GeForce RTX 30 Serisi ürünleri ise Mart ayından itibaren desteklemeye başlayacağız.

S: FE serisi kartlar ya da referans kartlar için VBIOS güncellemeleri nasıl dağıtılacak? Bu işlevsellik GeForce Experience’a dahil edilecek mi yoksa ayrı bir araç mı olacak?

C: FE kartlarını otomatik olarak güncelleyecek, kendi kendine açılan bir güncelleyiciye bir indirme bağlantısı sağlayacağız. Güncelleme GeForce Experience’ın bir parçası olmayacak.

GPU dünyasından son haberler şimdilik bu kadar. Bir sonraki makalemize yön vermek için sormak istediğiniz soruları yorumlara yazabilirsiniz.