Günümüzde oyunların bu kadar yaygın ve çeşitli olması, birbirinden farklı oyuncu çeşitlerini de beraberinde getiriyor. Oyuncular da kendi içlerinde kategorilere ayrılıyor. Bir nevi oyunlar gibi. Artık her yaştan, her cinsiyetten, her coğrafyadan oyuncular görebiliyoruz. Bunun en güzel yanı ise aynı zevklere sahip oyuncuların birbirleriyle teknoloji sayesinde iletişim kurabilmeleri, tanışabilmeleri. Oyuncuları kategorilere ayırırken ne tür oyunlardan hoşlandıkları, ne kadar süreyi oyun oynamaya harcadıkları, oyun konseptine nasıl yaklaştıklarını göz önünde bulunduruyoruz. İşte günümüzün oyuncu tipleri. Peki sen hangisisin?

  

Bu yazıyı okuduktan sonra hangi oyuncu tipi olduğunu bizimle paylaşmayı unutmayın!

 

1. Rekabetçi Oyuncu

Çoğu oyunun içinde az veya çok rekabet barındırdığını biliyoruz. Fakat burada bahsettiğimiz, kazanmayı her şeyin önüne koymuş, kaybetmekten hoşlanmayan oyuncu tipleri. Bu tip oyuncular daha fazlası için savaşır, başarıya doymazlar. Başarısız olduklarında ise derin bir umutsuzluğa kapılmak yerine çabalamaya devam ederler!

 

2. Sosyal Oyuncu

Tek başına oyun oynamanın anlamsız olduğunu düşünen, yalnız oynanan oyunlardan keyif almayanlardır. Daha çok kalabalık oynanan veya karşılıklı atışmalı oyunları tercih eden oyuncu tipleridir. Aynı zamanda oyun oynarken iletişim halinde olmak isterler. Hem oyuna odaklanıp hem farklı konularda muhabbet edebilme yetenekleri oldukça gelişmiştir. 

 

3. Hileci Oyuncu

Bu oyuncu tipi hile yapmada öyle ustalaşmıştır ki aslında oyuncular arasında rekabetçi oyuncu olarak bilinir. Çok çaba harcamadan her kapışmanın üstünden az eforla gelebilirler. Çünkü artık oyunun boşluklarını en inceliklerine kadar biliyorlardır. Ve özellikle biraz deneyimsiz olan herkesin üstesinden kolaylıkla gelebilirler.

 

4. Bulmaca Oyuncusu

Her video oyununun rekabet içermesi gerekmiyor elbette. Bulmaca oyunlarını seven oyuncular karşılarında bir insandan çok, kendileriyle rekabet etmeyi tercih ederler. Problemler çözmeyi, zeka oyunlarını severler. Özellikle dedektiflik oyunları tam onlara göredir. Bulmaca oyunlarının en avantajlı yanları problem çözme kabiliyetinizi yükseltmesi. Ve her an her yerde oynanabilmesi! Herkese öneririz.

 

5. Fanatik Oyuncu

Sosyal oyuncu tipinin tam tersi diyebileceğimiz bir oyuncu tipi. Oyun için yaşayan oyunculardır. Günlerce süren maraton oyunlarında çok başarılı olabilirler. Çok uzun süre oyun oynamaya adapte olabildikleri için bu tip yarışmalarda başarılı olabilirler. Tüm hayatlarını oyun üzerine kurmak isteyebilirler. E-sporcu olmak veya oyun yaratıcısı olmak hayallerini süslüyor olabilir. Çünkü video oyunları onlar için bir yaşam tarzıdır!

 

Klasikleşmiş bazı oyuncu tiplerini sizinle kabataslak paylaştık fakat unutmayın ki oyun yeteneklerinizle ve zevklerinizle eşsiz birer oyuncusunuz. Nasıl bir oyuncu olduğunuzu bizimle paylaşmayı unutmayın!