Lo-Fi müzik akışları YouTube’da milyonlarca dinleyiciyi kendine çekiyor. “Lo-Fi”, “düşük kaliteli” anlamına gelir. Müzik kayıt sürecinde hata olarak kabul edilebilecek kusurları duyabileceğiniz bir türdür. Ancak bazı YouTube kanallarında bu “hatalar” dinleme deneyiminin kasıtlı bir parçası haline geldi. Dünyanın dört bir yanından dinleyiciler Lo-Fi temalı canlı yayınların, ekranlarında saatlerce oynamasına izin verdi.  Kanalların özellikle pandemi sırasında popülaritesini iyice artmış oldu.

Araştırmalar, belirli müzik türlerinin odaklanmaya yardımcı olduğunu ve Lo-Fi’nin bunun için mükemmel bir tür olduğunu ileri sürüyor. Çoğu şarkının sözleri yok, bu yüzden arka planda çalan bu müzikle, vokaller dikkatinizi dağıtmıyor. Örneğin bir antrenman çalma listesi düşünün. Hızlı tempolu, pozitif şarkılar, aktif kalmanıza yardımcı olmak için sizi enerjik bir ruh haline sokmak içindir. Bu müzikte yer alan daha yavaş tempo ise kesinlikle tam tersini yapıyor. Bu tür, rahatlamalarına veya daha az endişeli hissetmelerine yardımcı olacak müzik türü arayan Clan’cılar için iyi bir öneri. 

Lo-Fi müzik dinleyicileri son birkaç yılda değişti ve büyüdü. Bir zamanlar bir asansörde veya küçük bir kafede duyabileceğiniz türden bir müzikti Lo-Fi parçaları. ancak artık birçok çalma listesinde yer alıyor. Pop kültürlerinde, eski okul rap ve hip-hop’ın yenilenen cazibesiyle birlikte Lo-Fi popülaritesi de arttı. Lo-Fi Hip-Hop özellikle son birkaç yılda büyük ilgi gördü. Çok sayıda müzik platformunda ‘chilled’, ‘mellow’ ve ‘relaxed’ olarak birçok çalma listesi var. Sanatçılar ve dinleyiciler, Lo-Fi müziğin göze batmayan hali ile ders çalışmanın harika olduğunu söylüyor. Dinlenirken veya çalışırken de! Sizin de dinlenmek için de ritimlere ihtiyacınız varsa mükemmel bir tür olduğunu söyleyebiliriz.

Lo-Fi müzik türü, pek çok şarkının kulağa çok da farklı gelmediği, ‘alternatif’ bir müzik türü olarak kabul edilir. Ancak bu ritimleri bir süredir takip eden herkesin, favori bir sanatçısı vardır diye düşünüyoruz. Bishop Nehru, Rejjie Snow, Chester Watson, Swarvy en çok dinlenen Lo-Fi parçalarından bazılarına imzasını atmış bizim de favorimiz olan birkaç sanatçıdır.

 

Evrensel Bir Tür Olarak Lo-Fi

Bu tür müzikle ilgili bir başka harika şey de, evrensel olarak takdir görmesi. Aşağıda Spotify’daki popüler çalma listelerinden seçtiğimiz birkaç parça var.

 

Bazı Lo-Fi YouTube oynatma listeleri, canlı yayınlı Youtube videoları da sizi havaya sokmak için iyi parçalar içeriyor. Ayrıca bu tür için çalma listelerini, Spotify gibi başka müzik platformlarında da bulabilirsiniz.

Lo-Fi

Lo-Fi parçaları oluşturmayı mı düşünüyorsunuz?

Parçaların Lo-Fi olarak kabul edilmesi için gereken bazı unsur var elbet. Ancak bunun çok fazla karmaşıklığının olmadığını söyleyebiliriz. Bojack Horseman ve Rick and Morty’den alıntılarla birleştirilmiş Lo-Fi çalma listeleri bile var. Bu alt tür şimdilik çok rahat bir şekilde tanımlanmıştır. Ancak belki gelecekte bu tür daha iyi kategorize edilecektir. Yeni bir Lo-Fi alt türü oluşturabilir veya türü yeniden tanımlayan ve ana akım medyaya taşıyan sanatçı olabilirsiniz! Lo-Fi müzik genellikle anlamsız asansör müziği olarak anılır demiştik, ancak popülerliğin artması bunu değiştiriyor. Öyleyse neden Lo-Fi imajını değiştiren ağın bir parçası olmayasınız? Bu türün bilinmezliğiyle ilgili bir başka iyi şey de, Lo-Fi parçaları üretirken istediğiniz kadar yaratıcı olabilmenizdir. Neden bu tür ve diğerleri arasındaki zaten çarpık olan çizgileri bulanıklaştırmıyorsunuz? Denemekten ve yaratıcı olmaktan korkmayın! 

Daha fazla müzik içeriği okumak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.