Sinema ve dizi sektörünün değişiminde büyük rol oynayan video akış platformu Netflix, bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda bu konuda önemli bir hamle yaptı. Video oyun alanında çalışmalara başlayan Netflix, oyun portföyünü geliştirmek için Stranger Things: Puzzle Tales geliştiricisi olan Next Games’i satın aldı.

Yakın zamanda yapılan açıklamaya göre Netflix, Next Games isimli oyun şirketini 65 milyon Euro gibi ücretle satın aldı. Son zamanlarda duyduğumuz satın alımların yanınada az gibi dursa da satın alımın Netflix için bir hayli önemli olduğunu belirtmekte fayda var. 

Yayın devi, Finlandiya merkezli Next Games’i rekor bir anlaşmayla bünyesine katacağını duyurdu. Anlaşma ile Netflix, oyun içeriği konusunda kataloğunu tamamlamaya yönelik stratejik bir adım atmış oluyor. 2013 yılında kurulan ve Next Games CEO’su Teemu Huuhtanen tarafından yönetilen Next Games ise hayran deneyimini göz önünde bulundurarak ilgi çekici mobil oyunlar geliştiriyor. Şirketin stratejisi, Netflix’in en çok izlenen dizilerinden birinden esinlenen hikaye odaklı bir RPG oyunu olan Stranger Things gibi içerikler üretmek ve bunu yaparken dizilerin hayranlarını hedef almak.

Netflix, Oyun Stüdyosu Yeteneklerini Genişletiyor

Next Games, Netflix oyun grubu içindeki başka bir mobil oyun stüdyosu olan Oxenfree isimli yapımın geliştiricisi Night School Studio’ya katılıyor. Hatırlayacağınız üzere Netflix, Night School’u Eylül ayında satın almıştı.

Games for Netflix’in Başkan Yardımcısı Michael Verdu satın alımla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Next Games’in deneyimli bir yönetim ekibi, eğlence serilerine dayalı mobil oyunlarda güçlü bir kariyeri ve operasyonel yetenekleri var. Next Games’in çekirdek stüdyo olarak Netflix’e katılmasından ve oyun stüdyosu yeteneklerimizi genişletmesinden heyecan duyuyoruz. Oyunlara daha yeni başlamış olsak da, Next Games ile birlikte dünyanın dört bir yanındaki üyelerimizi memnun edecek birinci sınıf bir oyun portföyü oluşturabileceğimizden eminim.”

Netflix, mevcut abonelik fırsatlarına eklenecek mobil oyunlara odaklanarak, video oyunlarına yönelimini geçen yaz açıkladı. İlk oyun listesi, iki Stranger Things temalı yapım da dahil olmak üzere Kasım ayında piyasaya sürüldü.

Netflix’in oyunlara yaptığı yatırım, yalnızca abonelerini memnun etmekle kalmayıp aynı zamanda platformda daha fazla zaman geçirmelerine fırsat tanıyor. Bu plan ayrıca insanların özellikle uzun metrajlı filmleri ve TV dizilerini izlemeye daha az eğilimli olduğu mobil cihazlarda hizmet verme çabasının bir parçası.