Bu yazımızda size gözyaşınızın pıt edeceği bazı nostaljik oyunlardan bahsedeceğiz. Öyleyse biraz geçmişe gitmeye ne dersiniz? Okurken sizi doğrudan çocukluğunuza taşıyacak bu listede, geçmişin internet cafeleri, tatlı rekabetleri ve uykusuz gecelerinin tadı var! İşte hemen herkesin bildiği ve okurken “Ah be, ne güzel oyundu” dedirtecek bazı nostaljik oyunlar.

 

Nostaljik Oyunlar Dune

Dune II: The Building Of A Dynast

Kendisi gerçek zamanlı strateji oyunlarının babasıdır. Bir oyuncu olarak üç evden birini seçmeniz gerekiyor. Aynı zamanda evrende baharatın bulunduğu tek yer olan Arrakis gezegeninin kontrolü için savaşmalısınız. Ayrıca kum tepelerinden baharat toplamak, onun rafine edilmesini ve krediye dönüştürülmesini sağlayacaksınız. Ancak bunları daha sonra fethinizde size yardımcı olacak birimler inşa etmek için harcayacaksınız.  Özetle “Baharatı kontrol eden evreni kontrol eder.”

Biraz daha nostalji yapmak isterseniz oyunun introsu burada.

 

Doom

Doom

FPS oyunu denince akla ilk gelen, bayrağı taşıyan oyunlardan biriydi. Üstelik bazı söylentilere göre zamanında bilgisayarlara Counter-Strike’tan daha fazla Doom oyunu yüklenmiş. Hatta araştırmalara göre piyasaya floppy disk formatında sürülmüş. Buna rağmen internet erişiminin yaygınlaşması nedeni ile yaklaşık 50 milyon bilgisayara yüklendiği düşünülüyormuş. 

 

tomb raider

Tomb Raider

Aksiyon dolu oyunda ilk kez kadın kahramanla karşılaşmanın şaşkınlığını gizleyemediğimiz harika bir oyun. Maceraperest ve arkeolog Lara Croft’un maceralarını konu alıyor. Serinin en çok satan oyunu, 2013 yılına kadar 1997 yılında çıkan ve 8 milyondan fazla kopya satan Tomb Raider II oldu. Ama 2013 yılında piyasaya çıkan Tomb Raider: A Survivor Is Born Tomb Raider serisinin en çok satan oyunu olarak zirvede yer almakta. Soruyoruz bu gerçek bir başarı değil de nedir?

 

Nostaljik oyunlar DxBall

Dx-Ball

Bağımlılık yapan oyunların başını çeken bir oyun daha: Dx-Ball. Yatay bir çubuk ile topu düşürmeyerek blokları kırdığımız, arkadaşın yaptığı rekoru geçmek için gece gündüz debelendiğimiz oyun. Bloklar arasındaki ateş tuğlalara vurup tüm blokları komple yakmaktan nasıl da keyif alırdık… Ah, gözümüzde canlandı koskoca mazi!

 

FIFA 98: Road to World Cup

İlk göz ağrılarımızdan Fifa’mızın biricik oyunu. Küçük yaşlardaki bizler için çok önemli olan gerçek isimler ve formalar… EA bize FIFA’da tüm zamanların en iyi futbol oyunlarından birini bu oyun ile verdi. Oyunun müziğini duyunca hala içinizde bir şeyler kıpırdamıyor mu?

 

Wolfenstein 3D

1992 yılında satışa sunulan ve dönemin ilk First Person Shooter’larından olan oyun yeniden geri dönmüştü. Zamanına kıyasla oldukça iyi iş çıkaran oyunda Hitler’i öldürme şansımız da vardı. Şimdilerde gelişmiş grafikler, düşman yapay zekâsı, kaliteli görüntüleri ve çoklu kullanıcı (multiplayer) desteği ile uykusuz geceler bizleri bekler.

 

Nostaljik Oyunlan Mayın Tarlası

Mayın Tarlası

Nostaljik oyunlar deyince akla gelen ilk oyun… Herkesin en az bir kere bu oyunu deneyimlediğini düşünüyoruz. Ancak herkesin en az bir kere oyunu anlamadan rastgele tuşlara tıkladığına da eminiz! Birkaç alıştırmadan sonra, oyunu çözüp uzun uzadıya oynamanın tadı da bir başkaydı. 

 

Listeyi sevdiniz mi? Eklemek istediğiniz oyunlar varsa bizlere yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca daha fazla oyun içeriği için buraya tıklayabilirsiniz.