Şu an tek bir dünya ve tek yaşam biçimi olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aslında dünyamızın içinde bir dünya daha var o da “oyun dünyası”. Türkiye’de günde en az 1 kere dijital oyun oynayanların oranı toplam nüfusun %65’ine ulaştı. Ne oran ama! Dijital oyun demişken oyun dünyasının en çok satan kitapları da radarımızda.

Sanal alemin en eğlenceli alanlarında yer edinen kişilerin bazıları sadece güzel vakit geçirmek peşinde. Bazılarıysa aslında profesyonel oyuncular ve oyun oynarken para kazanıyorlar. Yeniçağın mesleği olan e-sporculuk ile kariyeri boyunca kazancı milyon dolarlara ulaşan kişiler var.

El emeğiyle sanal alemde nasıl para kazanılıyor, herkesi peşinden sürükleyen dijital oyunlar nasıl ortaya çıkıyor? Oyunları kuralına göre oynayanlar mı yoksa kendi tarzıyla ilerleyenler mi başarılı oluyor? Tüm bu sorulara farklı açılardan verilebilecek cevapları içeren kitaplar bizi aydınlatmak için imdadımıza yetişiyor. İşte oyunları konu alan, oyun dünyasının en çok satan kitapları

Dijital Oyunlar Seti-5 Kitap
Oyun Dünyasının Kitapları

Kof 98 Um Ol, Counter Strike, League Of Legends, PUGB ve Fortnite. Ucundan kıyısından bir şekilde dijital oyun dünyasına giriş yaptıysanız bu klasik beşlinin adını mutlaka duyarsınız. Ve muhtemelen birkaçının dünyasıyla da haşır neşir olursunuz. Dijital Oyunlar Seti içindeki 5 eserde süper beşliye tek tek değiniliyor.

Hasan Keskin, Orhan Efe Özenç ve Atakan Tınmazlar’ın kaleminden, Profil Kitap’tan çıkan 5 kitaplık seride sektörün öne çıkan yapımlarının hikâyeleri var. Ayrıca önemli oyuncuların ilerleme öyküleri ve kazananlar arasında olmak için neler yapılması gerektiğine değiniliyor.

Dijital Futbol Oyunları ve FIFA
Dijital Futbol Oyunları ve FIFA

Oyun dediğimizde spor türleri, spor dediğimiz zaman da en başta futbol aklımıza geliyor. Dijital oyunlar arasında da elbette en çok ilgi gören türler arasında futbol oyunları yer alıyor. FIFA bu alanda liderlik koltuğunda ama futbol oyunlarıyla hiç ilgisi olmayanların bile “Bi’ PES atalım!” tabirini duyduklarına eminiz ve bu yüzden de PES’i de es geçmemek gerekir.

Orhan Efe Özenç ve Berkay Gürbüz’ün yazdığı Dijital Futbol Oyunları ve FIFA kitabı, en popüler futbol oyunlarının tarihini, e-spor kavramının nasıl ortaya çıkıp geliştiğini ve simule futbol evreninde çok önemli olan Pay to Win, FUT (FIFA Ultimate Team) gibi sistem ile modların inceliklerini masaya yatırıyor.

Minecraft Oyuncuları İçin Temel Rehber
Minecraft Oyuncuları İçin Temel Rehber

Dünyayı etkisi altına almış olan bir oyun da Minecraft. Çoğu ülkede paralı, bazı ülkelerde ise gördüğü rağbet ile birlikte ücretsiz olan Minecraft, bağımlıları sayısı günden güne artıyor. 2020’de bu sayının 600 milyonu da aştığını duyurdular.

Siz de Minecraft evrenine adım atmak isterseniz ya da oyunda biraz ilerleyip, bir süredir çevrenizdekileri üç boyutlu küplerden yapılma gibi görmeye zaten başladıysanız; Minecraft Oyuncuları İçin Temel Rehber’i okuyarak ilerleyişinizi hızlandırabilirsiniz!

Guinness World Records Gamer’s Edition 2020
Guinness World Records Gamer's Edition 2020

Oyun oynarken “Önemli olan kazanmak değil katılmaktı” diyenlere hangimiz inanıyoruz? Kesinlikle hiçbir oyun kaybetmek için oynanmaz ve kaybetseniz bile eğlenebilirsiniz evet. Ama önemli olan sadece oynamak değildir. Hatta bazıları için kazanmak o kadar önemlidir ki onlar e-sporcu olup hayatlarının meselesi haline getirirler.

Hırslı e-sporcuların azmini gören Guiness’in sadece oyunculara özel bir bölümü ve bölüm şampiyonlarının yer aldığı bir kitabı var. 2020’nin rekorlar dünyasına dijital gözlüklerle bakmak isterseniz Guinness World Records Gamer’s Edition 2020’i okumanızı öneririz.

Video Oyun Evreninde Yol Bulmak: Sınıflandırma ve Türler
Oyun Dünyasının Kitapları

Video oyunlar artık yüz yüze oynanan oyunların yerini alıyor desek yalan olmaz. Bu şu an ortalama 30 yaş ve üstü kişiler için biraz ürkütücü gelse de özellikle 2000 sonrası doğanlar için aslında gerçeğin ta kendisi!

Sanal dünyaların kapıları rastgele mi açılıyor yoksa oyun üretimlerinde uyulan kurallar ve düzenli bir işleyiş var mı? Dijital oyun konusunu gerçekten ciddiye alıyor musunuz? Yapım aşamalarının perde arkasını ve mutfaktan çıkıp bize sunulduktan sonra oyunları hayatımızda nerelere, neden konumlandırdığımızı merak ediyor musunuz? O halde Burcu Nehir Halaçoğlu’nun Video Oyun Evreninde Yol Bulmak: Sınıflandırma ve Türler kitabıyla aydınlanacaksınız.