Oyuncak Hikayesi serisi 1995’ten bu yana gerek çocukların gerek yetişkinlerin kalbini çalmayı başardı. Dostluğun ne demek olduğunu en iyi anlatan animasyonlardan birisi bu seri ve zamanında belki de çoğumuzun oyuncaklarımızla konuşmaya çalışma girişiminde bulunma nedenimiz. Birçok dizi/film ile ilgili birbirinden ilginç teoriler var artık. Birazdan bahsedeceğimiz teori de bunlardan biri.

Teoriye göre Andy’nin en yakın arkadaşı oyuncak Şerif Woody aslında Andy’nin kayıp babasına ait bir oyuncakmış. Woody’nin Andy’nin kalbinde çok daha özel bir yere sahip olmasının sebeplerinden birisi de buymuş. Popüler kültüre oldukça damgasını vurdu ve 1995’te Pixar’ın ilk animasyon filmi olarak akıllara kazındı oyuncak hikayesi. Fakat geçen yıllara ve popülaritesine rağmen hala bilmediğimiz ve teoriler ürettiğimiz birçok şey var.

Şerif Woody Andy’nin babasına aitmiş

Andy’nin babası tüm seri boyunca asla gözükmüyor ve başına ne geldiği de söylenmiyor. Bunun sebebi olarak bir teori Andy’nin anne ve babasının boşandığını söylerken; bir teori babasının Toy Story 1’den önce çocuk felcinden dolayı öldüğünü söylüyor. Pixar için çalışan Joe Ranft’ın arkadaşı Mike Mozart’ın youtube’daki açıklamasına göre Andy’nin babasının ismi de Andy idi. Hazır mısınız? Yani Şerif Woody’nin ayağındaki Andy yazısının aslında 1950’lerde Andy’nin babası tarafından yazıldığı söyleniyor.

oyuncak hikayesi Andy

Teoriye göre Andy’nin babası küçüklüğünde çocuk felci geçirdikten sonra iyileşti. Evlendi ve Andy ardından da Molly doğdu. Molly’nin doğumundan kısa süre sonra çocuk felci sonrası ölümcül olan bir sendrom geçirdi. Küçüklüğündeki tüm oyuncakları yansa da elinde bir tek Şerif Woody kalmıştı ve onu da ölmeden önce oğluna emanet etme kararı aldı.

Teori bir anda popüler hale gelse de bir başka Toy Story yazarı olan Andrew Stanton bu teoriyi ‘sahte haber’ olarak nitelendirdi. Mike Mozart’ın arkadaşı Joe Ranft hayatta olmadığı için teoriyi destekleyemiyor veya yalanlayamıyor. Filmde Şerif Woody hakkında bir aile yadigarı şeklinde yapılan atıflar ve Andy’nin babasının hiç gösterilmemesi aslında teori hakkında inandırıcılık sağlıyor. Yalnızca garip gelen şey babası henüz ölmeden çocuğuna niçin babasının ismi verildi? Bu elbette bir teori ve hala şüphe uyandırıcı bazı unsurlar var. Andy’nin babası ise hala bizim için bir gizem.

1995 yapımı film imdb listelerindeki yükseklere konumlandırdığı başarısını hala koruyor. Bu da bizim onu hala ne kadar çok sevdiğimizin bir göstergesi değil mi? Siz bu teorilere ne dersiniz? Sizce de çok duygusal değil mi? Andy’nin Şerif Woody’e olan bağlılığın aslında basit bir çocuk-oyuncak ilişkisi değil; babasına olan sevgi ve özleminin bir yansıması olduğunu düşünmek bizce daha anlamlı oluyor.

Daha fazla film ve eğlence içeriği için Excalibur Clan’ı takipte kalmaya devam edin!