Müziğin ve ses efektlerinin oyunlardaki önemini veya rolünü hiç düşündünüz mü? Gelişen teknoloji ile oyun geliştiricileri için hiç bu kadar öne çıkan bir düşünce olmamıştı. Ses efektleri ve müzik ya da bir arka plan parçası bir oyunu başlatabilir veya bozabilir. Örneğin, The Resident Evil Franchise’ı ele alalım. Korkunç fon müziği veya ses efektleri olmadan, oyun hepimizin bildiği ve sevdiği oyunun değil. Bu arada bundan faydalanan sadece video oyunları değil. Birçok film hayranı, film müziğini sahneyi ayarlamak için bir temel esas olarak görür. Bu aynı zamanda video oyun endüstrisinde de geçerlidir. Video oyunlarının doğası gereği, bir filmden daha sürükleyici bir deneyim sağlayabilirler. Bir karakterin eylemlerinden sadece onları izlemekten sorumlusunuz. Bazı oyunlar ise ses olmadan oynamanıza izin verir. Sonuç olarak, bir video oyunu geliştiricisi, oyuncuyu büyüleyecek bir atmosfer yaratmayı bilen bir film müziğine sahip olmalıdır.

Dikkati Müzikle Çekmek

Oyunlarda müziğin çok farklı göründüğü bir zaman vardı. Müzik, video oyunlarının erken dönemlerinde, arka planda bir şeyler olması adına atmosferik bir çarpma veya bir tür White noise’den başka bir şey değildi. Ancak, oyuncuların ilgisini korumak için bu oyunlara bir tür ses dahil ettiler.

Sesler basit olsa da oyun tasarımcıları önemli bir şeyin farkına vardılar. Dikkatimizi çekmek için biraz müziğe ihtiyaçları vardı. Önemli film sahnelerinde çeşitli orkestrasyonların oynamasının, mağazalarda çalan müziği duymamızın ve araba kullanırken radyolarımızı veya müzik cihazlarımızı açmamızın nedeni budur. Müzik dikkatimizi çeker ve bizi hayatın birçok yönüne çeker. Bu müzik parçaları, film izleyenlerin veya tiyatro prodüksiyonuna katılanların duygularını manipüle etmek için kullanılabilir. Müzik, heyecan verici karşılaşmalarda iyimser, komedi sahnelerinde kaprisli ve yürek parçalayan sahnelerde ciddi olacak. Birden fazla oyun türü olduğu gibi oyunlarda da sayısız müzik türü ve uygulaması vardır. Ancak müziğe duyulan ihtiyaç yaygın; müzik olmadan, bir oyun kalbinden yoksun olurdu. Müzik, insanların eğlenceden nasıl zevk aldığının temelidir ve oyun endüstrisi bunun çok iyi farkındadır. En iyi oyun müziklerinden birkaçına ve bu kadar popüler olmalarının ardındaki nedenlere bakarak sonuca varacağız.

Silent Hill

Silent Hill 1999’da raflardaki yerini aldığında, kendisini zaten gelişen bir alt tür olarak kurmuştu. Resident Evil de değerli ve büyük başarılar elde etmişti. Playstation hayranları, platformun belirleyici oyunlarından biri olacak şekilde hazırlandı. Silent Hill, korkunç derecede yavaş oyun temposu ve Lynchian deneysel müzik paketi ile sürükleyici ses efektleri koleksiyonuyla rakiplerinden ayrı bir yerde durdu.

Her ikisi için de Akira Yamaoka’ya teşekkür edebiliriz; orijinal besteci ayrıldıktan sonra, Yamoaka devralmak istedi. İngiliz elektro-pop ve Alman endüstriyel müziğinin bir hayranıydı. Bu nedenle işleri daha endüstriyel elektronik bir yöne itmeye hevesliydi. Takımın geri kalanı onun çalışmasını ilk gördüğünde, bunun bir oyun hatası olduğunu varsaymışlardı. Aslında, korku dolu white noise dalgaları oyunu karakterize edecekti.

Streets of Rage

“Konsol savaşları” sırasında, mazlum olan Sega, kendisini devasa ve dünyayı devi rakipleri Nintendo’dan biraz daha keskin konumlandırmayı başardı. Öte yandan, Sega’nın Genesis’i, Nintendo’nun aile dostu imajlarını karartmasına asla izin vermeyeceği Streets of Rage gibi başlıklar sayesinde sinirli ve biraz olgundu. Öte yandan Yuzo Koshiro’nun tekno ve breakbeat’ten etkilenen kompozisyonları, oyuna alışılmadık bir kulüp havası kattı. 

Süper Mario Bros.

İtiraf edin başlığı okuduğunuz anda aklınıza Süper Mario geldi değil mi? Mario’nun zıplayışı ile bir Goomba’yı ilk kez bir hamur haline getirdiğinizi hatırlayın.  Bu duruma eşlik eden müzik inanılmaz bir şekilde bilinçaltınızla bağlantılı hale geldi. Ama bununla da kalmadı: yeraltına ya da sualtına gittiğinizde müzik değişti. Bu, müziğin en iyi deneyim için, oyunun kendisi kadar önemli olduğu ilk oyundu. Mario’nun daha iyi oyunları vardı ve o zamandan beri daha yüksek puanlar oldu ama her şey ilk burada başlamıştı.

Excalibur Clan’ın zengin oyun dünyasından daha fazla içerik okumak için burayı tıklayabilirsiniz!