Arcade oyunların 1970’lerin sonunda ortaya çıkmasıyla müzik endüstrisinde gelirler düştü ve bu oyunlar suçlandı. Çok ayrı iki kategori olsalar da bu düşünce video oyunlarıyla ilgili benzersiz pop şarkıların çıkmasını sağladı. Fakat bahsettiğimiz by şarkılar video oyunlarının müzikleri değil, oyunlardan ilham alan müzikler.

Video Games – Ronnie Jones

Video Games Amerikalı bir soul şarkıcısı olan Ronnie Jones tarafından 1980 yılında single olarak yayınlandı. ‘Oops I missed a play, oops I missed a play / Oops I missed again, oops I missed again.’ Sözlerinden hatırlayacağınız bu şarkı daha sonrasında Daft Punk’ın 2005 yılında çıkardığı ‘Technologic’ şarkısına da ilham oldu.

Computer Games – MS

Yeni Zelanda’da bir yeni dalga rock grubu olan MS’nin 1979’da çıkardığı bu şarkı kendi ülkelerinde ve Avustralya’da piyasaya sürüldüğü anda hit oldu. Ayrıca şarkının tanıtım videosu da Sydney’deki bir bilgisayar tesisinde çekilmiş. Videoda ayrıca Speed Freak, Basketbol ve Star Fire arcade oyunlarının oynanışları da gösteriliyordu.

Space Invaders – Player One

Avustralyalı elektro-disko grubu Player One, bu şarkı ile ortalama bir hiti yakaladı. Space Invaders ise aynı şekilde 1978’de Tomohiro Nishikado tarafından geliştirilen bir arcade oyunu. Oyunda bir lazer silahı ile uzaylıları alt etmeye çalışıyorsunuz. Aynı şekilde şarkı da konusunu bu oyundan alıyor. Aynı zamanda elektronik dans müziği tarihinde çok önemli bir yere sahip.

Hyperspace – Buckner & Garcia

Asteroids adlı oyunu oynama deneyimiyle ilgili bir şarkı Hyperspace. Hyperspace oyunda anlık olarak asteroidlerden kaçmak için bir ışınlanma düğmesiydi. Şarkının adı da buradan geliyor zaten. Buckner & Garcia’nın Pac-Man Fever adlı hit şarkısı da bir başka video oyunundan ilham alarak yaptığı şarkı!

Ode To Centipede – Buckner & Garcia

Yine aynı ikili! 1981’de çıkan, sabir nişancı arcade oyunu olan Centipede(Kırkayak) hakkında yazılan bir şarkı. Önemli bir kadın oyuncu kitlesine sahip olmasıyla aynı zamanda döneminin en başarılı oyunlarından biriydi Centipede. Oyunun amacı ise kırkayağın tüm bölümlerini vurmak. Kulağa hoş bir tını bırakan bu şarkıyı dinlemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Donkey Kong – R. Cade and the Video Victims

R. Cade and the Video Victims grubu 1982’de video oyunlarından ilham alarak Get Victimized adlı bir albüm çıkardı. Albümün kapağında birtakım uzaylılar içinde insan olan Arcade oyunları oynuyor. Buna karşın Donkey Kong ise Nintendo tarafından 1981’de yayınlanan arcade oyun. Şu an en yaşlı oyun karakterlerinden biri olan Donkey Kong, mario karakteri ve ilk başta kötü kalpli olarak ortaya çıkan bir gorildi. Hatta şarkıda da bu oyundaki DK karakterinden ilham almışlar.

Geçmişten günümüze gelen oyunlar birçok filme, diziye, müziğe ilham olmuş ve olmaya da devam ediyor. Oyunlardan İlham Alan Müzikler gibi müzik önerilerini kaçırmamak istiyorsanız Excalibur Clan’ı takipte kalın. Dinlerken maksimum keyif almak için ise Excalibur GH21 Oyuncu Kulaklığını kullanın, kendinizi 80’lerde bir arcade oyununun içinde hissederek eşsiz bir deneyim yaşayın.