Tüm zamanların en iyi arcade oyunu olduğu inkar edilemez bir oyun Pac-Man. Türkiye piyasasında adının Dobişko olduğunu da söylemeden geçemeyeceğimiz bu oyun 40 yılı aşkın süredir popüler kültüre damgasını vurmuş durumda. İşte Pac-Man hakkında en ilginç bilgilerden bazıları:

Başlangıçta İsmi Puck-Man idi!

Japonya’da ilk olarak Puck-Man olarak piyasaya sürüldü. Japonca argoda ‘paku paku’ kelimesi yemek yerken ağız şapırdatma sesi olarak geçiyor. İlk ismi için de buradan esinlenmişler fakat oyun ABD pazarına girdiğinde değişikliğe muhtaç kalmış. Sonrasında İngilizcede bir argoya benzerliğinden ötürü ismi Pac-Man olarak değiştirildi. 

Yaratıcısının Bir Eğitimi Yoktu!

Toru Iwatani Namco için çalışmaya geldiğinde sadece 22 yaşındaydı ve herhangi bir bilgisayar programcılığı veya grafik tasarım eğitimi almamıştı. Fakat her yeteneğin barındığı o zamanlara göre efsane bir ekipte tasarımcı olarak çalıştı. Ve bu ekibin elinden Pac-Man çıktı.

Dilim Pizzadan ilham alınmış!

Pac-Man tasarımcısı Toru Iwatani, bir röportajında pizzadan ilham aldığını açıklamıştı. Yemek yerken ardından çalıştığı işini yani oyun tasarlamayı düşünüyordu. Tek bir dilimi alınan pizzasına baktı ve Pac-Man! Fakat başka bir röportajında bu bilgi için biraz doğru diye bahsederek aslında Japon karakter Mouth’dan etkilendiğini söyledi. Bu karakter kare şeklinde, pizza gibi yuvarlak değil fakat Iwatani bu şekli yuvarlamaya karar vermiş söylediğine göre. 

Hit olmuş şarkılara ilham veren tek video oyunu!

1982’de Rock müzik ikilisi Buckner & Garcia ‘Pac Man Fever’ adlı yeni şarkısıyla bir rekor kırdı. Şarkının sözleri şarkıcının bu muhteşem arcade oyuna olan bağlılığını ve takıntısını anlatıyor. Şarkı, 1982’nin Mart ayında Billboard Hot 100’de 9 numaraya yükseldi. Sonrasında Buckner & Garcia tamamı arcade oyunlardan bahseden bir albüm yayınlayarak başarılarını devam ettirmek istediler. Fakat hiçbiri Pac Man Fever kadar ilgi görmedi.

İlk etapta kadınlar için tasarlanmış!

O zamanlar oyunlar çoğunlukla erkekler için tasarlanırken Toru Iwatani diğer oyunlara göre pek şiddet içermeyen bu oyunla kadınlara ve ailelere hitap etmek istemiş. Atari salonlarının daha nezih yerler olması düşüncesi varmış. 

Pac-Man’in sevgilisi Ms. Pac-man!

Aşk temasının kadınların ilgisini daha çok çekeceği düşünüldüğü için yaratılan Ms. Pac-Man oyun dünyasının ilk kadın karakteri. Ve Pac-Man’in biricik sevgilisi!

Güç Haplarını kullanarak güçlenmesi Popeye’den esinti!

Size ıspanak yiyerek güçlenen Temel Reis’i hatırlatmıyor mu bu güç haplarıyla güçlenme olayı? Popeye veya Türkçe adıyla Temel Reis’ten esinlenilmiş aslında burada. 

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz efsane oyun Pac-Man ile ilgili bilgiler bu kadardı. Peki ya siz Pac-Man’i seviyor musunuz? Yorumlarınız bizler için çok değerli.