Paralel Evren Konulu Diziler yazımızla karşınızdayız! “Bu hayatta sıkıldım, artık şöyle başka başka kapılar açılsa, aralıktan bir baksam, neler oluyor bir izlesem hoş olmaz mı?” diyorsanız paralel evren konulu diziler listemiz imdadınıza yetişecek.

Hazırladığımız bu mini listedeki her dizinin, kafa dağıtmak konusunda birçok kişiye epey yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. “Beni şu andan alın ve bambaşka evrenlerin ortasına atın” diyorsanız buyurun. Paralel evrenlerle ilgili dizi önerileri listemize göz atarak, hangi evrene geçmek istediğinize siz karar verin.

Paralel Evren Konulu Diziler Listesi

The King: Youngwonui Gunjoo – IMDB: 8.2

Bu Güney Kore dizisi bekleyebileceğinizden çok daha iyi bir performans gösteriyor. Olayların kördüğümü, bir prensin babası öldürülmek üzereyken, gizemli bir yabancı tarafından kurtarılmasıyla atılıyor. Bu kurtarıcının kendisiyle aynı tarihte doğduğunu tesadüfen öğrenen küçük çocuk; “Ben daha bu yaştayken, bu adamla doğum tarihimiz nasıl aynı olur?” diyor haklı olarak…

Bundan sonrası “spoiler” olacağı için dizinin konusunu daha fazla deşmiyoruz. Bu arada başroldeki oyuncular kendi ülkelerinde oldukça popüler isimler. Yan karakterlerin hikâyelerinin de güzel olduğunu söyleyebiliriz. Paralel evrenlerde geçen karmaşık ve sürükleyici bir intikam hikâyesi ilginizi çekiyorsa bu seçeneğe göz atabilirsiniz.

Paralel Evren

Counterpart – IMDB: 8.1

Bazı yapımları izlemeye, oyuncuya olan güvenle başladığımız bir gerçek. “Bu adam ya da bu kadın oynuyorsa bu kesinlikle iyi bir iştir” diyenlerden misiniz? O halde Oscar ödüllü oyuncu J.K. Simmons’ın başrolde olduğu Counterpart’a da güvenebilirsiniz.

Dizinin senaryosundaki romantik ekseni, başrol oyuncumuzun ölen eşine ulaşabilme umudu ile oluşuyor. Aksiyon ve gizem kısmı ise bu umuda tutunarak paralel evrene geçmesi! Dedektifçilik oynamayı sevenlere de müjdemiz var. Bu dizide sürekli aklınızda tutmanız gereken çok detay var. Durun, daha bitmedi! Psikolojik analizlerden hoşlananlar da, paralel evrendeki karakterlerin yorumlamaları ve derinliği üzerine bolca kafa yorabilirler.

Paralel Evren Konusunu İşleyen Diziler

Russian Doll – IMDB: 7.9

Paralel evren konulu diziler ya da filmler deyince, aklınıza hemen ya kült dizi Fringe gelir. Ya da yaşı birazcık büyük olanların daha iyi hatırlayacağı  “Bugün Aslında Dündü” filmi gelir. Groundhog Day’e benzer bir dizi olan Russian Doll’da, hiçbir şeye eyvallahı olmayan başrol karakterimiz sürekli aynı güne uyanıyor. Belki de bu diziye “paralel evren” tanımından ziyade “dikey evren” demek daha doğru olabilir.

Dizinin başında, sürekli aynı güne uyanma konusunun çok sık işlenmesi, klostrofobiye benzer bir his yaşamanıza neden olabilir; ama sabredin. Birkaç bölüm sonra, benzer olayların üzerinden farklılıklar ve çatallı olaylarla dizi oldukça renkli bir hâl almaya başlayacak. Üstelik hak eden herkese ağzının payını veren cesur bir kadını izlemek de hoşunuza gidecektir.

Paralel Evren Konusunu İşleyen Diziler Listesi

The OA – IMDB: 7.9

Paralel evren kavramını felsefi, tarihi ve dini çerçevede ele alan The OA’nın en güzel yanlarından birini söylüyoruz. Bu yapımı para kazanmanın ya da eğlendirici bir içerik sunmanın ötesinde, “izleyicilere gerçekten bir şeyler anlatmak kaygısıyla yapmışlar” düşüncesini uyandırıyor.

Platon’un ünlü “mağara” hikâyesiyle bağlantısı, alt metine yedirilerek ilmek ilmek işlenmiş. Ancak diziye başlamadan önce bu konuda ufak bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece dizi boyunca peşinden koşacağınız soru işaretlerine daha tatmin edici cevaplar bulmanızı kolaylaştıracak ve seyir zevkinizi artıracak.

Maniac – IMDB: 7.8

Bu dizide paralel evrenler ile insanın bilinçaltındaki mikro evrenler birlikte mercek altında. Fakat dizinin şeker tadındaki görsel dünyasına aldanıp da sabun köpüğü bir yapım izleyeceğinizi sanmayın. Aksine oldukça derin mevzulara dalmaya hazır olun!

Maniac ile hem erkeklerin hem de kadınların psikolojik sorunlarını farklı evrenlerden farklı konular üzerinden incelemek güzel ve değişik bir deneyim. Farklı prodüksiyonu ve senaryosu ile paralel evren konulu diziler listesinin önemli bir üyesi bu dizi.

12 Monkeys – IMDB: 7.7

Aynı isimli filmi hatırlayanlar 12 Monkeys hikâyesinin derinliğini de hatırlar. Dizide de filmdeki gibi dünyanın geleceğine ışık tutmaya çalışan bir kahramanımız var. Elbette TV mecrasının sunduğu zaman bolluğu neticesinde, dizideki kahramanın alt metni daha dolu ve karakter detayları da daha iyi.

Dünyaya musallat olan virüs sonrasında yerin dibine giren insanoğlunu, zaman makinası kurtarabilecek mi? Sorunun cevabını aramak için 12 Monkeys bölümlerini izleyebilirsiniz.

Daha fazla dizi içeriği için buraya tıklayın.