Düşen yapraklarla birlikte bir elimize kahvemizi bir elimize kitabımızı alıp hafif hafif esen rüzgâra karşı keyif çıkarma zamanı gelmiş bulunuyor. Havanın soğumasıyla evlerimize çekildiğimiz bu günlerde artık kitaplar en yakın dostumuz. Sizler için hala okumadıysanız hiç beklememeniz gereken sonbaharda okumalık 5 kitap sizlerle.

1- Puslu Kıtalar Atlası

Değerli yazarımız İhsan Oktay Anar’ın 1995’te yayınlanan hem ilk hem en efsane kitabı Puslu Kıtalar Atlası. Kurgu türünde olan bu romanın dili oldukça fazla yabancı kelimeler içeriyor. Doğru yayınevini bulmak bu noktada önemli. Sizi kitap okumaya aşık edecek bir hikaye bu kesinlikle eminiz. 17. Yüzyıl İstanbul’unda uyku şuruplarıyla rüyalar görüp bir atlas hazırlayan Uzun İhsan Efendi ve oğlu Bünyamin’in yaşadıklarını konu alan kitabın sonu beklenmedik bir şekilde bitiyor. Fakat okuduğunuza pişman olmayacağınız bir kitap. Israrla öneriyoruz!

‘Sana izin veriyorum, git. Git ve benim göremediklerimi gör, benim dokunamadıklarıma dokun, sevemediklerimi sev ve hatta bu babanın çekmeye cesaret edemediği acıları çek. Dünyadan ve onun binbir halinden korkma.’

2- On Küçük Zenci

Polisiye romanın en bilindik isimlerinden Agatha Christie’nin 1939’da yayınlanan kitabının orijinal adı aslında ‘And Then There Where None’ yani ‘Ve Sonra Hiç Kimse Kalmamıştı’ şeklinde. Zenci Adası’nda kimsenin olmadığı bir malikâneye davet edilen on insanın karanlık sırlarını konu alan bu kitap tam da soğuk, gizemli havalara uygun bir atmosferde. Polisiye severler için kesinlikle okunması gereken bir kitap!

‘On küçük zenci yemeğe gitti,

Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz,

Dokuz küçük zenci geç yattı,

Sabah biri uyanamadı, kaldı sekiz,

Sekiz küçük zenci Devon’u gezdi,

Biri geri dönmedi. Kaldı yedi,

Yedi küçük zenci odun kırdı

Biri baltayı kendine vurdu. Kaldı altı,

Altı küçük zenci bal aradı,

Birini arı soktu. Kaldı beş,

Beş küçük zenci mahkemeye gitti,

Biri tutuklandı. Kaldı dört,

Dört küçük zenci yüzmeye gitti,

Birini balık yuttu. Kaldı üç,

Üç küçük zenci ormana gitti,

Birini ayı kaptı. Kaldı iki,

İki küçük zenci güneşte oturdu,

Birini güneş çarptı. Kaldı bir zenci.

Bir küçük zenci yapayalnız kaldı.

Gidip kendini astı. Kimse kalmadı.’

3- Dune

Altı kitaplık bir seri olan Dune’ın sadece ilk kitabı 712 sayfadan oluşuyor. Oldukça sabır isteyen fakat karşılığını bolca alacağınız sürükleyici bir bilimkurgu serisi. Uzak gelecekte bir çöl gezegeninde yaşayan Paul Atreides’in hikâyesini anlatıyor. Ama asıl olay hikâyede değil, kitabın eşsiz ve felsefi anlatımında. Üstelik serinin ilk kitabı olan ‘Dune: Çöl Gezegeni’ 1 Ekim’de Timothee Chalamet ve Zendaya’nın da oyuncusu olduğu filmi vizyona giriyor! 1 Ekim’e kadar ilk kitabı bitirme challenge’ına ne dersiniz?

“Geçmişte yaşamak imkânsız, şimdide yaşamak zor, gelecekte yaşamak ise israftır.”

4- Çavdar Tarlasında Çocuklar

J.D Salinger’in ilk ve tek kitabı olan modern klasiklerden ‘Çavdar Tarlasında Çocuklar’ ergen bir çocuğun yetişkinlere karşı isyanlarını, başkaldırışlarını konu alıyor. Piyasaya ilk olarak ‘Gönülçelen’ adıyla giren bu eser kimi zaman yürek burkan kimi zaman eğlenceli anlar yaşatıyor.

“… ki böyle, tanıştığıma hiç memnun olmadığım kimselere, durmadan, ‘Tanıştığımıza memnun oldum,’ demek beni öldürüyor. Ama, bu hayatta kalmak istiyorsanız, ille de bu zırvaları söylemek zorundasınız.”

5- Pembe Fili Düşünme

Başarılı psikolog Zeynep Selvili tarafından kaleme alınan ‘Pembe Fili Düşünme’ ruhunuza oldukça iyi gelecek bir kitap. Üzüntü, endişe ve korku gibi hissetmeyi ısrarla reddettiğimiz duygu ve düşüncelerimizin aslında insanlığımızın vazgeçilmez bir parçası olduğunu öğretiyor bu kitap bize. Pembe fili ne kadar düşünmemeye çalışırsak o pembe fil aklımıza o kadar çok gelmeye başlayacaktır aslında.

“Çünkü insan bastırdığı duygunun esiri olur.” -Cahit Zarifoğlu

Sonbaharda okumalık 5 kitap önerisinin sonuna geldik. Sizin de kitap önerilerinizi yorumlarda görmek isteriz, edebiyatla kalın!

Daha fazla kitap içeriği okumak için şuraya ışınlanabilir, kitapların büyülü dünyasında kaybolabilirsiniz.