Uzun zamandır büyük perdelerde seyir keyfi yapamıyorduk. Ancak kısıtlamalar Temmuz ayı itibariyle bitiyor. Bu da patlamış mısır kokulu sinema salonlarına tekrardan kavuşacağımızın habercisi. Kolları sıvadık ve hemen araştırmaya koyulduk. Bakalım Temmuz ayında vizyona girecek filmler nelermiş.Fast and Furious 9

2 Temmuzda vizyona girmesi beklenen film serinin 9.’su ile karşımızda. Evet 9! Bu da filmin ne kadar sevildiğinin göstergesi olsa gerek. Filmde Dominic Toretto’nun tek önceliği olan oğlu Brian’ı korumasına ancak geçmişinden kurtulamadığı için yine vermesi gereken bazı mücadelelere şahit olacağız. Fast and Furious 9’ın oyuncu kadrosunda Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Lucas Black, Tyrese Gibson, Lex Elle ve John Cena gibi birçok isim yer alıyor.

 

Cruella

Birçok kez beyaz perdeye ve televizyona uyarlanan 101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan Cruella’nın başrolünü Oscarlı oyuncu Emma Stone üstlendi. Temmuz Ayında vizyona girecek film, Dalmaçyalı cinsinden olan köpeklerin başına iş açan Cruella karakterine odaklanıyor. Yönetmen koltuğuna ise Craig Gillespie var.

 

Black Widow

Marvel Studios’un aksiyon ve macera dolu yeni filmi Black Widow 9 Temmuzda vizyona girecek filmler arasında. Marvel’ın Yenilmezler ekibinin yetenekli casusu Natasha Romanoff, nam-ı diğer Black Widow’un solo filmidir. Geçmişiyle alakalı bir komplonun ortaya çıkmasıyla mazisinin karanlık kısımlarıyla yüzleşmesi gerekir. Ünlü karakteri, Yenilmezler serisinde olduğu gibi yine Scarlett Johansson canlandırıyor. Yönetmen koltuğunda Cate Shortland var.

 

A Quiet Place 2

Film pandemiden bu yana ABD’de en yüksek hasılatı yapan film unvanını aldı. Tabii bunda pandemi ile sarsılan sinema sektörünün etkisi de bir hayli çok. Ancak aşılanma süreci olumlu yönde toparlanmayı da beraberinde getirecek gibi. 

Sessiz Bir Yer 2, ses ile avlanan yaratıkların dehşetinden kurtulduktan sonra evlerinden ayrılıp, kendilerini tehlikeli bir yolculuğun içinde bulunan bir ailenin yaşadıklarını konu ediyor. Abbott ailesi sese karşı duyarlı yaratıkların meydana getirdiği ölümcül olayları evlerinden takip ediyor.  Ancak şimdi yeni bir tehlikeyle karşı karşıyalar. Evlerinden ayrılan Evelyn ve çocukları Marcus ile Regan, Dünya’daki vahşetle yüzleşmek zorunda kalır. Tehlikeli bir yolculuğa çıkan aile, hayatta kalabilmek için sadece ses ile avlanan yaratıklar değil, yol boyunca karşılarına çıkan birçok tehlike ile savaşmak zorunda kalır.

 

Space Jam: New Legacy

25 yıl aradan sonra yeniden vizyona giren ve hem çizgi film hem de NBA severleri buluşturan Space Jam 2, 16 Temmuz’da vizyona girecek. Filmde LeBron ve oğlu Dom, yapay zekâ tarafından dijital bir alana hapsedilmesi ve evlerine dönebilmeleri için çoklu evrende verdikleri mücadeleyi konu ediyor. 

NBA oyuncuları LeBron James, Klay Thompson ve Anthony Davis’e, Don Cheadle, Sonequa Martin-Green ve Eric Bauza eşlik ediyor. 

 

Voyagers

Temmuz ayında vizyona girecek filmler listesinde ilginç bir yapım var. “Voyagers”, çok nesilli bir görev için uzaya gönderilen 30 çocuğun hikâyesini anlatıyor. Çocukların yeni keşfedilmiş bir gezegene varması ve oraya yerleşmesi planlanır. Uzay gemisinin yetişkin kaptanı gizemli bir şekilde öldürüldüğü zaman genç mürettebat kaosa sürüklenir. İlkel ve kabilesel bir hayata geri dönen çocuklar, en vahşi ve hayvani isteklerine boyun eğer.

 

Druk

Filmin orijinal versiyonu Another World imdb’de kendine 7,8 puanla çoktan yer bulmuş. Üstelik Oscar kazanan film 2020 yılının en çok konuşulan ve en çok ödül kazanan filmlerinden biri oldu.

Filmde lise öğretmenine hayat veren Martin’in hikâyesini izliyoruz. Kendini yorgun ve yaşlı hisseden Martin iş ve özel hayatında sorunlar yaşar. Martin’in öğrencileri ve velileri, not ortalamalarının artması için onun sözleşmesini iptal etmesini ister. Belirli seviyede tüketilen alkolün, zihni dünyaya açtığını savunan bir fikir üzerine Martin ve arkadaşları bir deney yapmaya karar verirler. Üç öğretmen arkadaşı ile birlikte Martin, deney için her gün belirli miktarda alkol tüketmeye başlar. Sonuç başlarda gayet olumludur. Ancak bir süre sonra deney, bazıları için olumsuz sonuçlar vermeye başlar. 

Bu yapımın biraz buruk da bir hikâyesi var. Yönetmen koltuğundaki Thomas Vinterberg filmde 19 yaşındaki kızı Ida için de bir rol yazmış. Fakat Ida daha çekimlere katılamadan trajik bir araba kazasında hayatını kaybetmiş. Ida’ya adanan filmde bazı sahnelerde Ida’nın okul arkadaşları ve okuduğu okuldan sahneler var.

 

The Suicide Squad: İntihar Timi

Listemizin heyecan uyandıran filmlerinden biri: The Suicide Squad. 2015 yılında vizyona giren versiyonun direkt olarak devam filmi olmayacak. Ancak o versiyondan birçok karaktere hayat vermeye devam edecek. 

Yıldız kadrolu hikâyenin konusunu da aktaralım. Supervillains Harley Quinn, Bloodsport, Peacemaker ve Belle Reve hapishanesindeki bir grup çılgın mahkûm, uzak, düşmanla dolu Corto Maltese adasına bırakılan süper gizli, süper gölgeli Görev Gücü X’e katılıyor. Film 30 Temmuzda vizyonda olacak.Bonus

Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında kapalı olan sinema salonlarının açılmasına ilişkin yeni haberler de duyuyoruz. Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) Genel Sekreteri Fevzi Genç, “Oscar’lı filmleri sinemaseverlerle buluşturmak istiyoruz. Oscar alan ‘Nomadland’ vizyona girecek. Film şirketiyle görüştük. Diğer Oscar ödüllü filmler için de çalışıyoruz. Kapalı kaldığımız süre içerisinde birikmiş filmlerimiz var. Geçen yaz vizyonda izlettirecek filmimiz yoktu ama artık Amerika salonları ve film sektörü açıldığı için gösterecek filmimiz var.” dedi.