Biraz da daha yakınımızdaki oyunlara göz gezdirelim. Türkiye’de oyun sektörüne girmek isteyen bazı okuyucularımız için de umut verici bir yazı olacağını düşünüyoruz. Bazı yerli oyunların isimlerini sıklıkla duyuyoruz ve başarılı olduklarını biliyoruz. Türkiye merkezli oyun stüdyolarının gelişimlerine de şahit olduğumuz ve oldukça gururlandığımız Türk Yapımı Oyunlar hangileriymiş birlikte görelim.

1- Cats and the Other Lives

Sygian oyunun da yapımcısı olan Cultic Games tarafından geliştirildi. 2022 yılında yayınlanması beklenen oyunun ana karakteri kedi Aspen. Aspen karmaşık bir aile dramının içerisinde. Oyunda, dağılma aşamasında olan ailenin durumunun, Aspen üzerindeki etkilerini görüyoruz. Uzun zamandır bu aileyle birlikte olan Aspen aslında evin sıradan bir kedisi değil. Hatta bir fert olarak birçok role sahip. Baş karakterinin kedi olmasıyla zaten tatlılığı doruklara çıkarmış heyecanla beklenen bir oyun Cats and the other Lives. 

2- Pawn of the Dead

3D Satranç oynayabileceğiniz bir strateji oyunu olan Pawn of the Dead çok zekice hazırlanmış. Satrancın bazı temel kurallarıyla birlikte tabii esnetilmiş bazı kurallar da bulunuyor. Fakat oyunda asıl amaç Beyaz Krallığı yok etmeye çalışan zombileri öldürmek. Taşınız yendiğinde zombiye dönüşüyor ve zombi size saldırıyor. Ayrıca karşı takımın piyonları geriye gidebiliyor ve siyah taşlar beyaz taşların karesine geldiğinde taşları yemek yerine siyaha dönüştürüyor. Bu gibi ilginç kurallarıyla aynı zamanda satranca yeni bir soluk getiren Pawn of the Dead oldukça ilgi çekici gözüküyor. 

3- Sabotaj

2020’de çıkış yapan Sabotaj Türk yapımı bir MMOFPS oyunu. Türkçe ve İngilizce dil desteğiyle farklı farklı modlar içeriyor. Tactic (Ajan) ve Force (Asker) güçlerini karşı karşıya getiren aksiyon dolu bir konusu var. İki taraf da karşıyı yok etmek için savaşıyor. Haritaları, silahları ve oynanış biçimi ile CS:GO oyununa oldukça benzetiliyor. Bir oyuncu olarak kendi klanınızı kurup diğerleriyle birlikte savaşabilirsiniz.

4- RONIN: Two Souls

RONIN: Two Souls RPG türü bir Türk yapımı oyundur. Sadece iki Türk genci tarafından yapılan oyun Japon kültürünü barındırıyor. Japonya’nın Toshi adasında yaşayan Samuray Kenji ile bir maceraya atılıyorsunuz. Ne var ki seçimleriniz oyunun gidişatını büyük ölçüde değiştirecek. Ghost of Tsushima oyunu ile epey bir benzerlik gösteren bu yapımın listenin en üst sıralarında olamayacağını belirtmekte fayda var. 

5- Erzurum

Çıktığı vakit çok konuşulmuş ve ortalığı karıştırmış olan Erzurum oyunu tahmin edilebileceği üzere ülkemizin Erzurum ilinde geçiyor. Taylan adlı baş karakter Erzurum’un dondurucu soğuğuyla mücadele etmeye çalışırken bir de başına meteorlar çıkıyor. Bu yüzden oyunda amaç, tüm zorluklarla başa çıkarak hayatta kalmayı başarmak. 

6- Soul Searching

2017 yılında Kayabros tarafından geliştirilen Soul Searching oyunu doğdunuz, büyüdüğünüz yeri terk etmekle alakalı. Kayabros’u ise Talha Kaya ve kardeşi oluşturuyor. Oyunun başında karakterinizin özelliklerini kendiniz seçiyorsunuz. Kısacası kendinizle ilgili bir arayışta olacağınız bir hayatta kalma oyunu olarak özetleyebiliriz Soul Searching’i. Memleketinizi terk ederken insanlarla son konuşmalarınızı yapacaksınız ne yazık ki. Ancak yepyeni bir maceraya çıktığınızda ise farklı farklı fantastik ögeler sizi bekliyor olabilir. Ne var ki açlık, susuzluk ve enerji ihtiyacınızı ise ölmemek için karşılamalısınız. 

Peki ya siz yerli oyunları oynamayı seviyor musunuz? Eğer siz de bir oyun yapımcısı olmak istiyorsanız Türk yapımı oyunlar size ilham verebilir. Daha iyisini neden yapamayasınız? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Daha fazla bilgisayar oyunu içeriği için Excalibur Clan’ı takip etmeye devam edin.