E-sporcuların uğrak noktası olan Twitch’in veri tabanında bir sızıntı meydana geldi. Twitch, dokuz milyondan fazla yayıncısı ve çok daha fazla sayıda aktif kullanıcısıyla dünyanın en büyük yayın platformu. Haliyle Twitch sızıntısı iddiası büyük ses getirdi ve yayıncıları kazançlarının ortaya çıkması sebebiyle paniğe soktu.

Twitter’da paylaşılan iddiaya göre yayıncıların gelir miktarları ve parolaları internete sızmış durumda. Fakat bu gelir miktarlarının gerçek olup olmadığı bilinmiyor.

Çarşamba günü yani dün 100 GB’dan fazla veri çevrimiçi olarak 4chan üzerinden bir torrent dosyası olarak yayınlandı. Daha sonra da Twitter’a sızdı. Twitch ise bu ihlali doğrulayarak nedenini anlamak için aciliyetle çalıştığını söyledi. Hala resmi bir açıklama bulunmamakta. Yayıncıların verilerinin yanısıra Twitch’in Amazon’a ait şirketten son iki yılda milyonlarca dolar kazandığı da ortaya çıktı. Fakat Amazon’un da bu konuda hala resmi bir açıklaması yok. Aynı zamanda Twitch’in Steam’e rakip olarak çıkaracağı platformu hakkında da kimi bilgiler ortaya çıkmış görünüyor.

Amazon için zor günler

2014 Yılında Twitch’in Amazon tarafından satın alındığını da hatırlarsak; şu sıralar Amazon’un kafasının epey bir meşgul olduğunu söyleyebiliriz. Önce New World oyununa aşırı yüklenilmesi sebebiyle çekilen sıkıntılar daha sonra da verilerin sızdırılması Amazon için son zamanlarda kötü oldu.

Bu bağlamlarda Twitch kullanıcılarının şifrelerini değiştirmesini ve güvenli bir şifre oluşturmalarını tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda farklı platformlarda da bu şifreyi kullanıyorsanız değiştirmeniz gerektiğini belirtmek görevimiz. Twitch sızıntısı haberlerinin yüzde yüz doğruluğunu bilmesek de Clan’cılarımızın zor duruma düşmesini istemeyiz.

Daha fazla oyun ve haber içeriği için Excalibur Clan’ı takip etmeye devam edin ve yorum yapmayı unutmayın!