Herkes hem severek yapacağı hem de ekonomik getirisi yüksek bir işin hayalini kuruyor. Son zamanlarda yükselen trend olan ve pek çok oyuncunun kendisi için bir gelecek hayali kurduğu yayıncılık kariyerine, Twitch üzerinden başlayacaklar için yazdık: Twitch Yayıncılığının 5 Adımı.

1.Profesyonellere Yakışır Kalitede Yayın Yapın

Yayıncılık kariyerine RTX serisi GPU’lara sahip Excalibur üzerinde başlayacaklar için çok güzel bir haberimiz var. NVIDIA Broadcast uygulamasıyla, oyun alanınızı profesyonel bir ev stüdyosuna dönüştürebilirsiniz. Yapay zekayla geliştirilmiş ses ve videolar, canlı yayınlarınızı bir üst seviyeye taşımanıza yardımcı olacak.

Twitch-Yayini-Yapmak-icin-Dogru-Sistem
NVIDIA Broadcast programı ile neler yapabilirsiniz?

Arka Planda Sizi ve İzleyicileri Rahatsız Edebilecek Gürültüleri Bastırın

Yüksek klavye tuşu sesi, rahatsız edici mikrofon paraziti ve cızırtıları, gürültülü çalışan PC fanları… Her biri yayıncılık kariyerinizde karşınıza çok sık çıkacak engeller olacak. Fakat NVIDIA Broadcast programındaki gürültü giderme özelliği var. Arka plandaki istenmeyen gürültüleri tek tuşla ortadan kaldırmak için yapay zekâ kullanılıyor.

RTX ekran kartına sahip Excalibur’unuzla sessiz bir ortam bulmak zorunda kalmadan yayın yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra gürültülü ortamdaki oyuncuların sesini kapatarak yayınınızın daha kolay anlaşılmasını sağlayabilirsiniz. Excalibur’unuz üzerinde sorunsuz biçimde çalışacak NVIDIA Broadcast ile bunları yapmak oldukça hızlı ve kolaydır.

DEMO VIDEO

Arka Planı İstediğiniz Gibi Değiştirerek Ortamı İzleyicileriniz İçin Hazırlayın

Anında kontrolün sağlandığı yaratıcı imkânlar, RTX ekran kartına sahip Excalibur’unuzla parmağınızın ucunda. Arka Plan Kaldırma, Değiştirme ve Bulanıklaştırma (beta) pahalı ekipmana veya karmaşık aydınlatma kurulumlarına ihtiyaç duymadan arka planınızı özelleştirmenize olanak sağlar. Nerede olursanız olun, web kameranızın gördüğü alanları yapay zekâ destekli güçlü yeşil perde efektleriyle kişiselleştirebilirsiniz. İster oyun için ister iş için… Excalibur’unuz emrinizdeyken olasılıkların sonu yok. Bu özellik de Twitch Yayıncılığının 5 Adımı açısından oldukça önemli.

DEMO

Sizi Takip Eden Kamerayla Kendinizi Gösterme Zamanı

Yayıncılık kariyerinizde, iyi ışık ve her hareketinizi takip eden kamera en iyi iki arkadaşınız olacak. Otomatik olarak kırpma ve yakınlaştırma yapan otomatik çerçeveleme (beta) özelliği sayesinde, hareketlerinizi gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz. Hareket ederken bile, sanki profesyonel bir kameraman tarafından takip ediliyormuşsunuz gibi odak noktasında kalın!

Sistem gereksinimleri, çok kolay bir kurulum rehberi ve diğer detaylar ilem artık siz de oyun alanınızı profesyonel bir yayın stüdyosuna çevirerek, pahalı ekipmanlara ihtiyaç duymadan en önemli adımı atabilirsiniz.

Twitch-Yayini-Yapmak-icin-Dogru-Sistem
1) Tutarlı Bir Yayın Takvimine Sahip Olun

Yeni yayıncıların en sık yaptığı hata, rastgele zamanlarda yayın açıp izlenmeyi beklemektir. Hâlbuki ne zaman yayın açacağınıza iyi karar vermelisiniz. Büyük yayıncıların, etkinliklerin, turnuvaların sık ve önemli yayın açtığı zamanlardan kaçınmalısınız. Hem hevesinizi hem de enerjinizi doğru kullanmalısınız.

Alışkanlık yaratmak ve bir sonraki yayınınızın ne zaman başlayacağını önceden bildirmek çok önemlidir. Yeni bir yayıncının sahip olması gereken en önemli şeylerden biri tutarlı bir yayın programıdır. Kitlenize ne zaman yayın açacağınız konusunda net bilgi verin. Kanal panellerinizde ve sosyal medyada yayın takviminizi paylaşın. Buna kesinlikle uymalısınız. Pek çok Twitch uzantısı, bir sonraki yayınınız için kalan zamanı gösteren geri sayım araçlarına sahiptir. Bunlar gibi kullanışlı -ve güvenilir- uzantıları kullanmaktan çekinmeyin.

2) Logo, Panel Tasarımı ve Diğer Elementlere Özen Gösterin

Twitch Yayıncılığının 5 Adımı listesindeki en önemli maddeye geldik. Kanalınızdaki içeriği, olabildiğince profesyonel bir kaliteyle sunmak. Web kamerası ve mikrofonu olan herkesin yayın açabildiği bir alanda, rekabet açısından elinizi güçlendiren veriler olacak. Bunun için isterseniz profesyonel bir tasarımcı ile çalışabilirsiniz. İsterseniz burada ya da burada oluğu gibi çeşitli hazır template’leri kullanarak kendi logonuzu oluşturabilirsiniz.

Bu adımda dikkat etmeniz gereken birkaç önemli detay var;

  • Eğer ilerde büyüme hedefiniz varsa, sık sık logo ve isim değiştirmemelisiniz. Bunun için Twitch kanalınızın adının ne olacağına doğru karar vermeniz çok önemli. Bu konuda asla aceleci davranmayın. Akılda kalıcı, telaffuzu kolay, başka dil ve ülkelerde tuhaf anlamlara gelmeyecek bir isim ve logo olmasına dikkat edin. Ayrımcılık, siyasi mesaj vb. gibi tehlikeli sularda yüzmeyen, çağdaş bir isim olmasına dikkat edin.
  • Eğer bir tasarımcı ile çalışıyorsanız, çalıştığınız kişinin iş etiği yüksek bir profesyonel olmasına önem gösterin. Ödeme yaptığınız logonun başka bir kişiye / kuruma ait ya da telifsiz bir template olmaması çok önemli. Doğru profesyonellerle çalışmak size aradığınız teminatı verecektir. Eğer yapabiliyorsanız bir sözleşme yapın, ön ödemenizi gönderin. Kalan ödemenin tamamını, içinize sinen tasarım örneğini gördükten sonra gönderin.
Panel Tasarımında dikkat edilecek diğer hususlar,
  • Panelinizde çok büyük ikonlar, okunması zor yazılar, aşırı gösterişli ve karmaşık tasarım stilleri kullanmaktan kaçının. “Oyunlar” söz konusu olduğunda aşırı, dinamik, heyecanlı görsellerle ilerlemek gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak göz yorucu ve kafa karıştırıcı görseller, izleyicilerinizin kanalınızı görür görmez kapatmasına ve verdiğiniz mesajları doğru alamamasına sebep olabilir.
  • İzleyicilerin size ulaşabileceği sosyal medya hesaplarınızı aktif tutun. Bu platformlara ait tüm bilgileri yayın açılış ve kapanışlarınızda paylaşın. Ayrıca overlay olarak yayın esnasında izleyicilerinizle paylaşın. Kanal panelinizde de sosyal medya hesaplarınızın güncel şekilde yer aldığından emin olun. Sizi keşfedip, merak eden izleyiciler aboneniz olmak için hakkınızda daha fazla bilgi almak isteyecektir. Kariyerine yeni başlayan ve aktif bir sosyal medya hesabı olan yayıncılar, olmayanlara göre daima bir adım öndedir. Tabii ki sosyal medyada doğru, pozitif, kaliteli içerikler paylaşmak kaydıyla…
Twitch-Yayini-Yapmak-icin-Dogru-Sistem
4) İnteraktif ve Eğlenceli Yayınlar Yapın, Monotonluktan ve Sessizlikten Uzak Olun

Yeni yayıncıların yaptığı en büyük hatalardan biri, saatlerce oyun oynayarak yayın açmanın, izleyici çekmek için yeterli olduğunu düşünmesidir. Eğer tanınan ve oldukça başarılı bir e-sporcu değilseniz, sizi keşfeden yeni bir izleyicinin “iyi bir oyuncu” olduğunuzu anlaması için geçmesi gereken süre en az 10 dakikadır. Fakat yeni izleyicilerin çoğu, 60 saniyeden daha az bir sürede o kanalın “izlenip izlenmeyecek olduğuna” karar verme eğilimindedir.

Bu nedenle, Chat’inizde bir kişi bile olsa, sanki yüzlerce kişiye yayın yapıyormuş gibi davranmaktan çekinmeyin. Kanalınıza gelen birini, yayında tutabilmeniz için şov dünyasında olduğunuzu asla unutmamanız gerekir.

interaktif yayınlar
Yayınlarınızı renklendirmek ve tekdüzelikten uzak tutmak için şunları yapabilirsiniz:
  • Kamerayı mutlaka yüzünüzü gören ve doğrudan seyirci ile göz teması kuruyor gibi durabileceğiniz bir açıya konumlandırın. Sizi yandan ya da kameradan uzak bir noktaya bakıyormuş gibi gösteren açılarla, izleyiciyle bağlantı kuramazsınız.
  • Chat’inizde aktif kimse olmasa bile, o an kanalınıza gelen yeni bir seyirciyle iletişime geçiyor gibi muhabbet edin. Uzun süre, sessizce oyun oynamak, izleyicilerin sizi izlemesi için gereken motivasyonu onlara vermeyecektir.
  • Öne çıkmak ya da izlenmek için doğal olmayan, sansasyonel hareket ve konuşmalardan uzak durun. Bunun yerine yeri geldiğinde kendisiyle dalga geçebilen, öfkesi ve sevinci samimi olan, duygularını gerçek ve doğru bir şekilde yansıtabilen yayıncılar uzun vadeli başarı elde edebilmektedir. Üstelik aksi yönde davranmak, Twitch’in topluluk kurallarını ihlal etmenize sebep olabileceği için, kariyerinizi başlamadan bitirebilir.
  • Soru cevap etkinlikleri, anketler, küçük çekilişler, baskınlar, co-op yayınları yapın. Arada bir IRL temalı yayınlar açın. Devamlı aynı oyunu, aynı şekilde, aynı akışta oynamak bir süre sonra monotonluğa düşmenize sebep olur. Böylelikle kazandığınız izleyicileri de kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
Twitch yayini icin Excalibur
5) Doğru Sistemi, Doğru Yayın Paketini, Doğru İçeriği Seçin

Excalibur G900 oyun bilgisayarı serisi, ihtiyacınız olan performansa göre birçok ekran kartı seçeneği sunar. 4 farklı ekran kartı ile NVIDIA’nın Turing mimarisinden GTX ve RTX ekran kartlarını seçebilirsiniz. Oyun oynarken, herhangi bir performans sorunu yaşamadan profesyonel kalitede yayın yapabileceğiniz bir bilgisayar mı arıyorsunuz? Dizüstü oyun bilgisayarı için buraya, masaüstü oyun bilgisayarı için buraya tıklayın.

Ara yüzünü en rahat kullanabileceğiniz ve ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde karşılayacak yayın programı ve paketini seçmek de en az doğru sistem kadar önemlidir.

OBS, Streamlabs, Wirecast, NewBlue Stream, XSplit, Lightstream, Vmix gibi pek çok alternatif arasından bütçenize, kullanım alışkanlıklarınıza ve sisteminize en uygun yayın paketini seçebilirsiniz. Eğer tanıtmamızı ve ayrıntılı bir kullanım rehberi hazırlamamızı istediğiniz yayın programı ya da paketi varsa, yorum kısmına yazmayı unutmayın.

Son olarak; uzun vadeli ve başarılı bir Twitch yayıncılığı kariyeri için en önemli adımlardan biri yayın temanızı ve içeriğinizi doğru belirlemenizdir. Yayıncılık aslında bir “eğlendirme ve iyi vakit geçirme” platformudur. Bu nedenle sevmediğiniz, iyi vakit geçirmediğiniz ama sadece popüler olduğu için oynadığınız oyunlarla, izleyicilerinize hedeflediğiniz enerjiyi aktaramazsınız. Twitch Yayıncılığının 5 Adımı yazımızın sonuna geldik. Konu ile ilgili görüş ve yorumlarınızı merakla bekliyoruz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Twitch Yayini Yapmak icin Dogru Sistem