Tüm platform oyuncuları için kâbus yakıtı bir yazı dizisi geliyor. Bilim kurgu, kanlı ya da psikolojik korku olsun, bu oyunların hepsi pek çok seviyede. Listeye göz atın, ancak evde yalnız olmadığınızdan emin olun ve ışıkları açık bırakmayı unutmayın! Bu oyunlar sizi sonuna kadar eğlendirecek, ancak bunun için bir bedel ödeyeceğinizden şüpheniz olmasın. Uykularınızı kaçıracak korku oyunu için geç gecelere ve kâbuslara hazırlanın çocuklar…

 

Silent Hill – 1999

Bu oyunda, terk edilmiş bir kasaba olan Silent Hill’de kızını arayan bir baba olan Harry Mason olarak oynuyorsunuz. Bundan sonrası psikolojik bir korku turu. Ürkütücü bir kasabada basit bir arama olarak başlayan oyun, hızla sizi şoke edecek. Ve son derece ürkütecek bir bükülme ve dönüş hikâyesine dönüşüyor.

Grafikler o kadar iyi olmasa da, zayıf pikselli bir köpeğin şehri çevreleyen derin sisten üzerinize atlaması bir şekilde korkuyu artırıyor.

 

Dead Space – 2008

‘Terk edilmiş’ bir uzay istasyonunu keşfeden ve kayıp kız arkadaşını arayan bir uzay madencisi Isaac Clarke olarak oynuyorsunuz. Eldritch dehşetleri her havalandırmadan, kapı aralığından ve koridordan ona saldırdığı için Isaac neredeyse anında kaosa sürükleniyor.

Oyun, Resident Evil 4’ün yaptıklarını aldı ve daha da iyi hale getirdi. Kontroller, görseller, tehlike ve korku hissi olarak daha gelişti.

Plazma kesici adı verilen bir maden lazeri ile donatılan Isaac, kız arkadaşını bulmalıdır. Bunun yanı sıra uzay istasyonunun gizemini ortaya çıkarmalıdır.

Geliştiriciler oyunu tasarlarken, kült klasik bilim kurgu filmi Event Horizon’dan ilham almış. 

 
Resident Evil 7: Biohazard – 2017

Resident Evil 6’nın piyasaya sürülmesi için hayranlardan gelen az istekli yanıtın ardından Capcom, bu ilk kişi tabanlı oyunla franchise’ı tersine çevirdi.

Bu oyunda da herhangi bir korku oyunu gibi, sevdiğiniz birini bulmanız isteniyor. Louisiana’nın kırsalında genç bir kıza ders veren eşinizden gelen gizemli bir mesaja yanıt veriyorsunuz. Ardından The Texas Chainsaw Massacre, The Hills Have Eyes ve tabii ki Resident Evil korkularının çılgın bir karışımı var.

Bu oyun, bir oyunda şimdiye kadarki en korkunç ilk seviyelerden birine sahip. Nereden neyin çıkacağı hakkında hiçbir fikriniz yok ve bu harika. Sapık ve çılgın Baker ailesini yenmek için zekânızı ve sınırlı cephane tedarikinizi kullanmanız gerekiyor. Her aile üyesi yüzünden, adrenalin pompalayacak ve avuçlarınızın terleyecek. Özetle oynadığınız her saniyeye değecek ikonik bir oyun.

 

Resident Evil Remake – 2002

Güncellenmiş grafikler, ses ve oynanışla oyun konsollarına geri dönen Resident Evil Remake, hayatta kalma korku klasiği yeni nesil oyunculara tanıttı.

Arklay malikânesinin koridorlarını yavaşça takip etmek gerçekten ürkütücü. Ortam aydınlatması, sürekli gök gürültülü fırtınalar ve ölümsüz korkular sizi bu korkunç deneyime tamamen kaptırıyor. Böylece kötü şöhretli canlı aksiyon ara sahnelerinin yerini, günümüz standartlarına göre bile harika olan dijital ara sahneler alıyor.

Neyse ki platform oyuncuları için, modern sistemler için yeniden düzenlenmiş bir sürümü (Resident Evil 0) yayınlandı. Orijinal çıkış tarihinden 13 yıl sonra oyun her zamankinden daha iyi oynuyordu. Bu nedenle hala hayatta kalma korku klasiği olmaya devam ediyor.

 

System Shock 2 – 1999

BioShock’a aşina olanlar, System Shock 2’yi oynar oynamaz oyunun birçok yönünü tanıyacaktır.

Oyunda, kötü niyetli yapay zekâ Shodan tarafından kontrol ediliyorsunuz. Görünüşte terk edilmiş bir uzay istasyonunda kapana kısılmış sessiz bir kahraman olarak oynuyorsunuz. Becerilerin özelleştirilmesi sağlam ve dev uzay istasyonunun salonlarında gizlice dolaşırken hep bir tehlike altındayım hissi var…

Fakat ilerledikçe, yalpalatan korkularla, haywire mech’lerle ve tabii ki Shodan ile yüzleşeceksiniz. Sizinle acımasızca alay edecek ve yolunuzu kapatacak. Uzayın soğuk, karanlık boşluğunda gerçek bir izolasyon hissi. Ondan sonra süper akıllı bir bilgisayar tarafından izlenme hissi ile birleştiğinde, bu oyunu kalıcı bir klasik haline geliyor.

Resident Evil 3: Nemesis – 1999

Uykularınızı kaçıracak korku oyunu listesine bu oyunu ekleyeceğimizi biliyorsunuzdur. Resident Evil 2 ile aynı zamanda geçen oyun, Raccoon City’nin zombilerle dolup taşmasıyla ilk oyunun kahramanı Jill Valentine’i takip ediyor. Özetle Jill olarak bulmacaları çözmeniz, kendinizi savunmanız gerekiyor. Ve tabii hayatta kalmak için ateş gücünü kullanmanız, şifalı otlar bulmanız gerekiyor.

Bu oyunu diğerlerinden gerçekten ayıran bir yön var. Adından da anlaşılacağı gibi, STARS’ın tüm üyelerini bulup öldürmeye kararlı ‘Nemesis’ adında bir süper mutant var. Tamam, o bir patron karakter, önemli.

Peki ya Nemesis’in tüm oyun boyunca Jill’i amansızca takip ettiğini söylesek? Böylece güçlü bir düşmandan asla kaçılmaz söylemi bu oyunu kendi başına ayakta tutuyor.

 

Amnezi: Karanlık İniş – 2010

Karamsar, atmosferik ve ürkütücü bir oyun; Amnesia: The Dark Descent. Yakın tarihin devrim niteliğindeki modern korku oyunlarından biriydi.

Hikâyeyi, tahmin ettiğiniz gibi hafıza kaybı yaşayan bir kahraman aracılığıyla deneyimliyorsunuz. Kendinizi savunamadığınız için kaçınmanız gereken Lovecraftian korkularıyla dolu kasvetli bir kalede buluyorsunuz.

Görseller zamanına göre çarpıcı ve loş ışıklandırma, oyuncuyu tamamen endişe ve saf terör patinasına kaptırıyor. İnişli çıkışlı bir şekilde gelişen hikâyesi ve bu ürkütücü başlığı deneyimlemenizi öneriyoruz. Hatta modern oyun dünyasının en grotesk yaratıklarından bazılarından kaçarak bir gardıropta saklanan kullanıcılar olduğunu duyduk…

 

Outlast – 2013-2014

Sizce Steam’deki en korkunç oyun nedir? Bizce, hiç şüphesiz Outlast. Tek bir saniye bile bırakmayan mutlak bir korku şenliği gibi.

Köşelerin ve terk edilmiş ofislerin arkasında potansiyel olarak bekleyen sürprizler nedeniyle oyunda ilerlemek istemeyeceksiniz. Hükümlü bir hastaneyi araştırıyorsunuz ve kısa süre sonra ciddi şekilde korkutucu ve grotesk şeyler olduğunu öğreniyorsunuz.

Oyunu bu kadar korkutucu yapan nedir? Oyunun mükemmel atmosferi, harika görselleri veya ortam gürültüsü değil. En önemlisi Outlast’ta, yalnızca kaçmanız gerekiyor. Silah yok, savunma yok. Hayatta kalmak için içinde bulunduğun korkunç durumdan kaçmalısın.

Uykularınızı kaçıracak korku oyunu önerilerinin sonuna geldik. Ancak daha fazla oyun içeriği isterseniz tıklayın.