Bir video oyunu tasarlamak düşünülenden daha zor bir iş. İyi hikayelerden, ünlü ses aktörlerinden ve gösterişli grafiklerden daha fazlası var. Oldukça hevesli bir oyuncu bile olsanız oyunun tasarımının arka planında olan bazı şeyleri bilmiyor olabilirsiniz. Bazı ince ayarlanmış tasarım hilelerini sizlerle de paylaşmak istedik. İşte video oyunları tasarımında yapılan hileler.

Kaybetmeye Ramak Kala Kazanmak!

Eminiz siz de oyun oynarken kalan azıcık sağlığınızla mücadele vermişsinizdir. Oyunun bu noktasında heyecan en dorukta olur. Acaba ölecek miyim yoksa kaçacak mıyım diye düşünebiliriz. Çok ince bir çizgide bulunuruz. Assasin’s Creed, Doom ve bunlar gibi birçok oyun sağlığın son birkaç işaretini normal miktarın iki-üç katına çıkarır. Böylece oyuncular bu zor anı ekstra bir hayatta kalma duygusuyla yaşarlar ve oyundan keyif alırlar. Ne var ki, bu hile uygulanmasaydı son anlarda direkt ölmüş olurdunuz ve alacağınız keyif azalabilirdi.

Üçüncü Şahıs Kontrolünü Yok Sayma

GTA, Uncharted gibi büyük oyunların bazıları üçüncü şahıs kontrollerine sahip. İşte bu üçüncü şahıs kontrollerine sahip oyunlarda bazen şahıs denetimini yok sayılabiliyor. Bazen siz farkında olmasanız da kontrol ettiğiniz karakter farklı noktalara yönlendiriliyor. Bunun temel amacı karakterinizin bir yerlere sıkışmasını önlemektir. 

Uncharted Oyununda Bazı Düşmanların Amacı Yok!

Uncharted oyunlarında tıpkı bir Hollywood aksiyon filmindeki baş karakter gibisinizdir. Çünkü oyun, düşmanın ilk iki atışının yüzde yüzünün kaçacağı şeklinde kodlanmıştır. Mermi karakterinizi sıyırdığında yaşadığınız heyecan oyundan ekstra keyif almanızı sağlar. Ama aslında siz mermiden kaçmadınız. Yani oyun böyle programlanmış. 

Xenomorph İki Beyne Sahip

2004 yapımı Alien: Isolation oyunundaki ikonik kötü adam Xenomorph oldukça iyi tasarlanmış bir yapay zekaya sahip. Oyun stüdyosu aslında bu uzaylı yaratığa iki beyin verdi. Bu beyinlerden birincisi nerede olduğunuzu algılıyor, diğeri ise uzaylıyı rastgele yönlere itiyor. Yani ilk beyin ikinci beyne sizi takip edebilmesi için ipuçları yolluyor. Böylece Xenomorph sizi daha hızlı buluyor. Oyunda bu uzaylıyı kaba kuvvetle değil, beynini alt ederek yeneceksiniz. Oldukça zekice tasarlanmış bir oyun diyebiliriz.

Forza’da Hız Efektleri

Forza serisindeki oyunlar oyuncuları arabaların daha hızlı gittiğine ikna etmek için ince numaralara sahipler. Hız göstergesinin yanı sıra ışık efektleri, motor sesleri, kamera açıları gibi taktiklerle oyuncu hızı farklı algılıyor. Hız arttıkça otomobillerin kontrol edilmesi zorlaşıyor. Bu yüzden rahatça oturduğunuz koltuğunuzdan gerçekten bu hızı yapıyormuş hissine kapılmanıza ve heyecanı doruklarda yaşamanıza sebep oluyor. 

Bu taktikler oyun tasarımında kullanılanlardan sadece bazıları. Sizce de ilgi çekici değil mi? Çeşitli küçük detaylarla oyuncuları oyunun için daha fazla çekmek elbette mümkün. Özellikle oyun tasarımcısı olmak isteyenler mutlaka göz atmalı. Bu taktiklerin daha fazlasını merak ediyorsanız yorum bırakmayı unutmayın!

Daha fazla oyun ile ilgili içerikler için Casper Excalibur Clan’ı takipte kalın!