Son zamanlarda oldukça revaçta olan popüler oyun türleri arasında başı Viking Temalı Oyunlar çekiyor. Vikingler; savaşçı ruhları, tarihi kurguları, vahşi görünümleri ve oyun şirketlerinin son yıllarda oyunları gerçeğe çok daha yakın görüntülerle tasarlamasıyla gittikçe daha da çok tercih edilen bir tür olmaya başladı. Özellikle God of War ve The Banner Saga gibi muazzam derecede etkili oyunların bu savaşçı ruhları merkeze almalarıyla Nors ve Viking temaları ününe ün kattı.

Bu yazımızda size Excalibur’unuzla oynayabileceğiniz ‘Viking Temalı Oyunlar’ listesini yazdık. Ama tüm oyunları listeye sığdırmak imkânsız. Burada olmayanları da yorumlarda yazmayı size bıraktık. Gelelim listemize;

Valheim 2021

Listenin başını son zamanlarda Steam’e damgasını vurmuş İskandinav temalı oyun Valheim çekiyor. Bu oyunda kaos yaratıkları ve tanrıların eski düşmanları tarafından kuşatılmış ilk arafın en yeni koruyucususunuz.. Odin’in eski rakiplerini öldürmek ve Valheim’a düzen getirmekle görevlisiniz. Karla kaplı ormanların içinde geçip karlarla kaplı dağlar aşacaksınız. Ölümcül silahlar, daha sağlam zırhlar, Viking kaleleri ve yeni yapılar için değerli malzemeler bulacaksınız.

The Banner Saga (2014)

Oyun girişte bizi şu etkileyici sözlerle karşılıyor:  “Tanrılar öldü. Sorun olan bu değil. Sorun, herkesin bunu bilmesi.”

İskandinav mitolojisi, harika müzikler ve Vikinglerin bir araya geldiği harika bir role play oyunu The Banner Saga. Bu oyunda ışık ve karanlık yok. Sadece insanlarınızı hayatta tutmaya çalışırken karşılaştığınız karmaşıklık ve zorlu kararlar var. Kimi zaman bir devi kimi zaman bir avcıyı oynayacak, yaşam alanınızı ayakta tutmaya çalışacaksınız. Gerçekten sınırlarınızı zorlayacak, stratejik oynanışa sahip bir oyun arıyorsanız listenize eklemelisiniz.

Hellblade: Senua’s Sacrifice (2017)

Piyasadaki en sürükleyici mitolojik oyunlardan bir diğeri Hellblade. Yine Viking temalı ve oldukça sürükleyici olan bu oyunda psikotik savaşçı Seuna adına oynuyorsunuz. Oyundaki tüm hareketler, Seuna’nın tüm mimikleri motion capture teknolojisi ile dijital dünyaya aktarılmış. Ancak güzel olan yalnızca bunlar değil çarpıcı görseller, sinematik savaş ve yalnızca Senua’nın sık gördüğü halüsinasyonlarının damgasını vurduğu, psikoz karakterin iç sesinin sizi asla yalnız bırakmayacağı oldukça sürükleyici bir hikâye.

Jotun (2015)

İskandinav mitolojisine meraklıysanız Jotun’un hikâyesini de çok seveceksiniz. Ana karakterimiz Thora’nın, yeryüzündeki her savaşçı gibi en büyük hayali Valhalla’ya gidip babası ve diğer tanrılarla beraber kadeh kaldırmak! Ancak Valhalla’ya gitmek zor. Bu şerefe nail olabilmek için en amansız savaşçılardan biri olmak gerekir. Ama ne yazık ki Thora onlardan biri olamadı. Utanç dolu bir biçimde ölen Thora, tanrılarla anlaşma yaparak 5 Jotun’u öldürme karşılığında Valhalla’ya gitme hakkı kazanacaktır. Böylelikle 9 diyarı dolaşmalı ve ne kadar Jotun varsa hepsini öldürmelidir. Cesur bir Viking olması ve Valhalla’ya gitmesi için Thora adına savaşmalısınız!

Northgard (2018)

Cesur Vikinglerin yeni keşfi: Northgard. İskandinavların bu yeni kıyıları keşfetmesi, fethetmesi, klanlarını büyütmesi ve tarih yazması gerekiyor. Dehşetli Kurtlara ve Zombi Savaşçılara direnmeleri, devlerle dost olmaları veya mağlup etmeleri ve Kuzeyin gördüğü gelmiş geçmiş en sert kışlara dayanmaları gerekiyor.

Age of Empires ve Starcraft gibi eski tarz RTS oyunları seviyorsanız, bu oyun için “onların üzerine bir kat daha boya çekilip piyasaya sunulmuş” demek pek de yanlış olmaz.

For Honor (2017)

Bu oyunda karşımıza çıkan Vikingler, tam da hayallerimizdeki gibi, aç, kana susamış savaş çığırtkanları gibi hissediyorlar. Savaşmak, tek arzusu destansı bir savaşta ölmek ve Valhalla’ya yükselmek olan bir halk için bir rüyanın gerçekleşmesi gibi bir oyun!

For Honor ile cesur bir Şövalye, acımasız Viking, ölümcül Samuray veya korkunç Wu Lin olarak savaşa katılın.

Ancestors Legacy (2018)

Orta çağın Avrupa’sının karanlık, acımasız ve kanlı tarihine tanıklık ediyoruz. Vikingler, Anglo-Saksonlar, Almanlar ve Slavlar… Bu dört farklı ülkeden birini seçerek düşman kamplarını, köylerini ve kasabalarını fethedecek, topraklarını yağmalayacaksınız. Çevresel stratejik planlar yapıp mevcut taktiklerinizle de birleştirerek zafere ulaşacaksınız. Ortaçağın kanlı günlerini Nors İskandinav temasıyla iliklerinize kadar hissedeceğiniz harika bir oyun!

Viking temalı oyunları yazmakla bitmez. Sizin de ekleyeceğiniz önerileriniz varsa aşağıya yorumlarınızı bekliyoruz. Eğer oyunlarla ilgili daha fazla içerik isterseniz sizi şuraya alabiliriz.