Jrpg nedir diye soranlar için hemen cevaplayalım: Japanese Role Playing Game yani Japon Rol Yapma Oyunu. Örnek olarak kulaklarınıza çok aşina gelecek Final Fantasy, Persona, Megami Tensei oyunlarını verebiliriz. Bu yazıda anime, oyun ve Japon kültürü severler olarak çıkacağı için çok heyecanlı olduğumuz 5 yeni Japon esintili Jrpg türünü sizler için derledik.

Xbox normalde bu türdeki oyunlarda pek fazla çeşitlilik göstermiyordu maalesef. Hatta öyle ki anime hayranları sırf bu ihtiyaçlarını gidermek için Nintendo Switch, Playstation 5, PC gibi rakip şirketlere yönelmişti. Xbox bu durumun farkına varmış olacak ki ufukta görünen bu projeler bizi bir nebze olsun rahatlattı. Bakalım neymiş bu oyunlar?

jrpg astria ascending
Astria Ascending (30 Eylül 2021)

Final Fantasy ve diğer başarılı Jrpg’ler üzerinde çalışan oyun geliştiricileri Astria Ascending’in de ekibinde. Yetişkin karakterler arasında dönen olgun bir hikâye ve 4K elle çizilmiş mükemmel görüntüler sizleri bekliyor olacak. Fransız liderliğinde olan oyun 30 Eylül için hazırlanıyor.  Xbox ve diğer platformlarda piyasaya sürülecek ve doğrudan Xbox Game Pass’te başlayacak.

jrpg oyun II
Lost Judgment (24 Eylül 2021)

Ryu Ga Gotoku Stüdyosu tarafından geliştirilen video oyunu tek oyunculu ve aksiyon-macera türünde. 2018’de çıkan Yakuza serisinin bir spin-off’u olan Judgment oyununun devamı niteliğinde olacak. Cinsel taciz ve cinayetle suçlanan bir suçluyu araştıran dedektif Takayuki Yagami’ye odaklanacağız. Sonuç olarak oyun, 24 Eylül’de piyasaya sürülecek olup Xbox ve diğer platformlarda yerini alacak.

jrpg oyun
Melty Blood: Type Lumina (30 Eylül 2021)

‘Tsukihime’ adlı görsel romandan hikâyesini alan 2D bir dövüş oyunudur Melty Blood: Type Lumina. Street Fighter’ın eski yapımcısı bu proje ile dövüş oyunlarına yeniden dönüş yaptı. Orijinal Melty Blood zaten oldukça beğenilen klasik bir dövüş oyunuydu. Bakalım bu oyunla ilgili de aynı şeyleri söyleyecek miyiz? 30 Eylül’de çıkması planlanıyor.

Tales of Arise
Tales of Arise (10 Eylül 2021)

Tales of Arise Eylül ayında Xbox’ta çıkacak olan ilk ‘Tales of’ oyunu. Dahna’nın ortaçağ dünyasında geçen aksiyon temalı bir Jrpg oyunudur. Teknolojik olarak üstün ve imkânlara sahip Rena ulusu, Dahna halkından yararlanır. Ek olarak Alphan ve arkadaşları ise Dahna halkını kurtarmakla yükümlüdür! Tales of Arise 10 Eylül’de Xbox ve diğer platformlarda!

Fatal Frame: Maiden of Black Water (28 Ekim 2021)

Normalde bir Wii-u oyunu olan Fatal Frame: Maiden of Black Water modern konsollar için yeniden canlandı. Hayaletleri avladığımız ve bulmacaları çözdüğümüz bir gerilim oyunudur. Oyunun hikâyesi gerçekten de ağır. Birkaç zaman diliminde gerçekleşiyor, aynı zamanda birden fazla karakteri de kapsıyor. Kesinlikle cadılar bayramına uygun olduğunu düşünüyoruz. Kaçırmayın deriz. 28 Ekim’de Xbox’ta!

Görmeyi umduğunuz fakat göremediğiniz Jrpg türü oyunları var mı? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. Japon kültürü bambaşka, ancak bu oyunları oynarken alınan zevk daha da başka. あなた自身をよく大事にしなさい *

Daha fazla oyun içeriği için Excalibur Clan’ı takip etmeyi unutmayın!

*Kendinize iyi bakın