Anime seviyor musunuz? Bu soruya verilecek cevap ile ilgili görüşümüzü belirtmek isteriz; anime seviyorum demenin hakkını vermek için anime dünyasını katman katman incelemekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Zira bu kilim dokuyan çocuk kör oldu söylemindeki kadar animelerin her birinde de çok fazla emek var. Ve anime dünyası tarihçesinin bilinmesini ve saygı duyulmasını kesinlikle hak ediyor. 

 

Anime Nedir?

Japonca アニメ olarak yazılan anime, çekik gözlü üstatların orijinal çizimleriyle yaratılan sanat eserlerine verilen isimdir. Etimolojik olarak İngilizce “animato” kelimesiyle bağlantısı vardır.

Genellikle manga uyarlaması olan animeleri tanımlamak için manganın ne olduğuna da değinelim. Japonlar, manga kelimesini çizgi romanları tanımlamak için kullanıyorlar. 200-300 yıl öncesine dayanan mangaların bilinen ilk örnekleri Hokusai Katsushika’ya aittir.

Manga kelime olarak “ man” (kaygısız, ilgisiz) ile “ ga” (resim) Çin alfabesi yansımalarının yan yana gelmesinden oluşur. Bu dünyadan başarılı eserleri derinlemesine incelemek isterseniz şu yapım stüdyolarının işlerine mutlaka göz atmanızı öneririz: Studio Ghibli, Gainax, Madhouse, Production I.G, Sunrise ve Toei Animation.

 

Anime Çizgi Film midir?  

Anime çizgi film midir sorusuna cevap vermek için öncelikle çizgi film nedir diye düşünmek gerekir. Çizgi film adı üstünde reel çekimlerden değil çizgilerden ve çizimlerden oluşan film demektir. Anime de çizimlerden oluştuğu için dolayısıyla çizgi filmdir. 

Günümüzde çizgi filmin popüler tanımı çocuk filmleri ile neredeyse eş anlamlı gibidir. Anime dünyası ise çocuklara özel değil aksine yetişkinlere özel çizgi filmlerdir. Ancak çocukların da izlemesine uygun animeler de vardır. 

 

Anime Çizimleri Neden Kocaman Gözler ve Uzun Bacaklarla Karakterizedir?

Düz mantık yürütenler, Japonlar kısa boylu ve küçük gözlü olduğu için çizgi filmlerinde karakterleri büyük gözlü ve uzun bacaklı yapmışlar diyorlar. Ancak bu gerçek değildir. 

Çizimlerdeki büyük gözler ve uzun bacaklar animasyon yapımında hissiyatları seyirciye geçirebilmek için kolaylık sağlamaktadır yani aslında bu karakter tipinin temelinde yapım aşamasında sunduğu geniş yelpazedeki imkânlar yatar.

Büyük gözleri ve uzun bacakları kullanan ilk çizerler anime sanatçıları da değildir, Walt Disney tasarımcıları da bu tarzı yıllardır kullanır. 

 

Fışkıran Göz Yaşlarının Ardındaki Gizem!

Animelerde göz hareketlerine çok fazla detay eklendiğini fark etmişsinizdir. Bunun sebebi Japon kültüründe gözlere çok önem verilmesinin sanata da yansıyor olmasındandır. 

Japonlar için gözler ve bakışlar insanın iç dünyasını açtığı çok önemli bir kanaldır. Gözler birer mabet gibidir ve göz temasının çok kurulmamasını özel hayata saygı olarak görürler. 

Sanat eserlerinde ise ketumluk bir kenara bırakırlar ve zengin iç dünyalarını doyasıya paylaşırlar. Animelerdeki kocaman gözlerin, sevinince ışıl ışıl parlayan retinaların, üzülünce gözlerden sular seller gibi fışkıran gözyaşlarının sebepleri işte bu bilgilerde gizlidir…


Fışkıran gözyaşları demişken; animelerdeki gibi gözlerinizden yaşlar fışkırtacak dizi önerilerimizi okudunuz mu? Okumadıysanız bol kahkaha için kemerlerinizi bağlayın.

 

Anime Hastasıysanız Bir Otaku veya Cosplayer Olabilirsiniz 

Anime hayranıysanız anime fanıyım demenin daha havalı bir yolu var. “Otakuyum” diyebilirsiniz. Bu tanım bazen anti sosyal olma anlamında argo olarak da kullanılıyor. Bu sebeple dikkatli olmanızda da fayda var.

Eğer favori bir karakteriniz varsa ve onun gibi giyinip yaşamayı istiyorsanız bir cosplayer olarak gardırobunuzu baştan yaratabilirsiniz.

Daha fazla anime içeriği okumak için tıklayın.