Film ve diziler dünyasında, ilmek ilmek işlemek denince akla gelen önemli yapıtlar tabii ki animelerdir. Her karesinin ayrı bir özenle hazırladığı 2 boyutlu çizgi filmler artık o kadar mükemmelleştiler ki üç boyutlu bir dünyada olma hissi yaşatıyorlar. Çizgi film denince aklınıza sevimli görüntüler gelmesin, yetişkinlere yönelik anime dünyasında oldukça tehlikeli ve vahşi olaylar yaşanabiliyor. Bu yüzden anime dünyasının güçlü kadınları hakında da bir yazı yazmamız gerektiğini düşündük.

Animelerde erkek karakterler kadar ağzımız açık izlediğimiz birçok kadın karakter de var. Orijinal tarzlarıyla öne çıkan bu dikkat çekici kadınlar bazen şiddetin dozunu fazla kaçırıyorlar. Yine de seyir keyfi yüksek sahnelere çok yakışıyorlar.

Bu yazımızda animelerin güçlü kadınlarını ve yer aldıkları dizileri inceledik. Favorilerden bir liste hazırladık, iyi okumalar!

Black Lagoon – Revy, Eda, Balalaika, Shenhua, Rosarita

2006 yapımı anime dizisi Black Lagoon’da hangi bölümü açsanız yeni bir güçlü kadın karaktere denk gelebilirsiniz. Yani animede kadın karakterleri izlemeye doymak isterseniz tam yeri Black Lagoon diyebiliriz.

Dizide, Tayland’da suçluların ikame alanı diyebileceğimiz bir bölgedeyiz. Tüm suç dünyasının kabaca getir-götür işlerini yapan Lagoon isimli şirketin etrafında dönen aksiyon dolu olaylar silsilesini izliyoruz.

Karanlık dünyada birçok kadın bulunuyor. Başta şirketin vazgeçilmezi nam-ı diğer two hand (çift el) Revy var. İki elindeki silahlar ve kulağında müzikler ile etrafı kurşun yağmuruna tuttuğu için lakabının hakkını veriyor. Eda da ondan aşağı kalmıyor. Seride zeki hamleleriyle göz dolduran cool kadınımız ise Balalaika. Animede kara mizah tadını sevenler de unutulmamış. Shenhua ilginç aksanıyla seyircilerin kan gövdeyi götürürken bir yandan da eğlenmesi için yaratılmış. Psikopatlığın seviyesini üst düzeye çıkaran kadın karakter ise Termintörün dişi versiyonu Rosarita.

Ghost In Shell – Motoko Kusanagi

Animeler 90’lardan itibaren dünyada yaygınlaşmaya başladı. Bu konuda en önemli yapıtlardan biri de şüphesiz Ghost In Shell serisidir. Güçlü dizilerin elbette güçlü karakterleri olur. Motoko Kusanagi dizinin başrolündeki kadın karakter olarak seyirciyle buluşuyor. Sahip olduğu birkaç beyin hücresi dışında bir robot olab Motoko’nun baş düşmanı ise, kendisini canlı zanneden bir yapay zeka.

Neneuromancer isimli romandan ilhamla yazılmış. Siber punk dünyasında, Matrix filmini andıran sahneleri zevkle izleyebilirsiniz. Olayların etrafında dönen temel soru: “İnsan, canlı ve ruh nedir?”.

Baş karakter Motoko, hem fiziksel çatışmalardaki performansı ile hem de kendine dair derin sorgulamaları yapabilecek kadar cesur. Bunun yanı sıra iç çatışmaya girmekten de kaçınmaması da gönülleri fethediyor. Anime Dünyasının Güçlü Kadınları dediğimizde akla gelen önemli isimlerden…

Michiko To Hatchin – Michiko, Hana

Animelerin çoğunlukla Japon kültürü etrafında dönmesi durumunu kıran bir dizi Michiko To Hatchin. Burada hikaye Güney Amerika’da başlıyor. Yine animelerin beyaz tenli kadın karakterlerinin aksine esmer teni, iri halka küpeleri ve boynunda zinciriyle farkını ortaya koyan Michiko keskin tarzıyla izleyiciyi hemen yakalıyor. Başrolü paylaşan diğer ana karakter de Michiko ile zıt karakterdeki henüz genç kız olaran Hana.

Michiko eski sevgilisini bulmak için hapishaneden kaçar. Külkedisi hikayesi yaşayan Hana’yı da üvey ailesiyle yaşadığı “bataklıktan” çekip yanına alıyor. Leon filmindeki yetişkin ve çocuk arasındaki iletişimi anımsatan bir kurgu izliyoruz. Ancak yetişkinin değil aslında çocuğun daha mantıklı olduğunu anladığımız dizide dram ile komedi iç içe geçiyor. 

Shingeki no Kyojin – Mikasa Ackerman

Mona Lisa’nın bakışlarındaki etkileyicilik ve gizem üzerine yapılan araştırmanın bu animedeki karşılığı Mikasa Ackerman karakterinin gözlerinde saklı olabilir. İzleyen herkesi 2 boyutlu bir çizimde bakışın ne kadar etkileyici olabileceğini kanıtlıyor. Mikasa sadece görünümüyle değil aynı zamanda dövüşteki ustalığı, zekası ve gücüyle de kendine hayran bırakıyor.

Mikasa çocukluk travmalarını çoktan yenmiş. Buna rağmen üvey kardeşi Eren Jaeger ile garip, bağımlılık kokan bir ilişkisi var. Bu ilişkinin gizemi de diziyi izlettiren unsurlar arasında.

Eğer daha fazla anime içeriği okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.