Sinemalar hikaye olarak birçok kaynaktan beslenir. Beslendiği kaynaklardan birisi de çok uzun bir geçmişe sahip olmayan çizgi romanlardır. Kitleler tarafından çok sevilen bazı filmler, çizgi roman kahramanlarının beyaz perdede arz-ı endam ettiği harika eserlerdir. Buna rağmen bazı filmlerin ilk bakışta çizgi roman uyarlaması olduğunu anlarken bazılarının ise çizgi romanlardan uyarlanan filmler olduğunu araştırmadan bilemiyoruz. Yakın dönemin, çizgilerden beyaz perdeye taşınmış en iyi filmlerinden bir seçki hazırladık. O halde ilk partı sizlerle. İyi seyirler!

 

cizgi-romandan-uyarlanan-filmler-header-Sin-City

1 – Sin City

 

Sevilen çizgi roman serisi Sin City, çizgi roman dünyasının usta kalemlerinden Frank Miller’ın çok sevilen eseridir. Frank Miller, Sin City’i yazmadan önce de camiada oldukça tanınan bir isimdi. Kendisi Marvel için Daredevil ve DC için Batman gibi birçok ünlü seri için çalıştı. Zaten böyle birinin başarılı bir iş yapmama şansı olabilir mi?

 

Dilimize Günah Şehri olarak çevrilen ve çizgi romandan uyarlanan film Robert Rodrigues ve Frank Miller’ın yönetmen koltuğuna oturmasıyla yapılan bir Hollywood filmi. Quentin Tarantino ise konuk yönetmen. Film noir atmosferinde, ABD’deki hayalî bir şehirde yaşanan olayları anlatan epik film. Eğer Gotham şehrinin karanlık olduğunu düşünüyorsanız bu fikrinizi, Sin City’i izledikten sonra tekrar gözden geçirin deriz. Etrafa kan sıçramadığı sürece baştan sonra gerçekten bir çizgi roman edasında hazırlanmış, siyah beyaz harikulade bir yapımdır kendileri.


Filmin konusuna bakacak olursak, yozlaşmış polisler, çekici kadınlar, intikam ve kefaret peşinde koşulan hayaller ve dahası. Marv (Mickey Rourke) tek aşkının ölümünün intikamını almak niyetindedir. Dwight (Clive Owen) çözmek için sorunları olan bir özel dedektiftir. Hartigan (Bruce Willis), şehirdeki tek dürüst polis, bir senatörün sadist oğlunun elindeki bir kızın izini takip eder. Pek çok karakter birbirleriyle bağlantısı olmadığı halde üç ayrı hikaye çevresinde birbirleriyle tanışacaklardır.

 

cizgi-romandan-uyarlanan-filmler-header-Scott-Pilgrim

2 – Scott Pilgrim vs The World

2012 yılında beyaz perdede boy gösteren bu eser Bryan Lee O’Malley’nin Scott Pilgrim adlı çizgi romanından uyarlanmıştır. Filmde 22 yaşında, Toronto’da yaşayan ve bir grupta bas gitar çalan Scott Pilgrim’in hayatını izliyoruz. Scott, Ramona Flowers adında Amerikalı bir kıza âşık oluyor ve olaylar gelişiyor. Tabii böyle bir aşka hemen yelken açmak kolay değil.  Öncelikle Scott Ramona’nın “yedi kötü eski sevgili”sini yenmek zorundadır.

 

Universal Studio tarafından yapılan film, görsel stil ve mizah penceresinden eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı. Ve sonunda bir kült haline geldi. “Scott Pilgrim Dünyaya Karşı” olarak çevrilen film, birçok listeye de girdi. Sonuçta 70’in üzerinde ödül ve adaylık aldı. Ek olarak 83. Akademi Ödülleri’nde En İyi Görsel Efekt kategorisi için de shortliste kaldı. 

 

Bu arada imdb’de 7.5 puan alan filmi Netflix’ten de izleyebilirsiniz. 

 

cizgi-romandan-uyarlanan-filmler-header-The-Rocketeer

3 – The Rocketeer

Yazar ve çizer Dave Stevens’in kaleminden çıkan bu eser, ilk olarak 1991 yılında Pacific Comics tarafından yayınlandı. 

Filmde genç bir pilot olan Cliff’in çift kanatlı bir uçakta gizlenmiş bir jet paketini keşfetmesi ve bunu kullanarak kahraman olması konu edilir. Cliff rokete bağlanır, gösterişli bir kask takar ve Rocketeer olarak bilinen yüksekten uçan kahraman olur. Ancak Naziler roketi bir silah olarak kullanmak isterler. Bu nedenle Cliff’in aşık olduğu kadın Jenny ve ailesi de tehlike altına girmiş olur. Dave Stevens’ın çizgi romanlarına dayanan bu dönem macerasında Cliff, hem sevdiklerini korumak hem Nazi dünyasına karşı gelmek hem de günü kurtarmak için alter egosunu kullanmak zorundadır.

The Rocketeer çizgi romanlardan uyarlanan filmler ile kıyaslandığında gişe hasılatında istediği başarıyı yakalayamamış. Ancak imdb puanı 6,5 olsa da genel olarak kötü eleştirilere maruz kalmamıştır. 

 

cizgi-romandan-uyarlanan-filmler-header-Peri-Agzi-Olmayan-Kiz

4 – Peri Ağzı Olmayan Kız

Post apokaliptik bir masal: Peri: Ağzı Olmayan Kız.

Adından da anlaşılacağı gibi baş karakterimiz peri, gerçekten ağızsız olarak dünyaya geliyor. Cem Özduru’nun Perihan isimli çizgi romanından esinlenilen “Peri”, fantastik bir çocuk masalını konu ediyor. Filmin yönetmenliğini Can Evrenol üstlendi. Oyuncu kadrosu da Denizhan Akbaba, Elif Sevinç, Özgür Civelek, Kaan Alpdayı, Sermet Yeşil gibi isimlerle oldukça zengin.

 

Film bir patlamanın ardından ağızsız olarak dünyaya gelen bir kızın hikayesini konu alıyor. Baş karakterimiz peri, karantina altında bir kasabada, ormanda yaşamaktadır. Peri’nin babasından başka kimsesi yoktur ancak babasının da kaybının ardından yapayalnız kalmaktadır. Yapımda tek başına verdiği hayat mücadelesini ve çevresindeki insanları izliyoruz. 

 

5 – The Crow

James O’Barr’ın aynı adlı çizgi romanından uyarlanan film, sinema tarihine “lanetli film” olarak da geçmişti. Sebebi ise bu filmin daha önce beyaz perdeye uyarlanması için çeşitli girişimler başlatmıştı. Hepsi de başarısız oldu. Hatta başrolde Jason Momoa ve Corin Hardy gibi isimler söz konusuydu. Fakat uğursuzluklar bunlarla sınırlı değil. 

O’Barr’ın, sarhoş bir sürücü tarafından öldürülen sevgilisinin ölümüyle başa çıkmak için kaleme aldığı çizgi romanın, uyarlama esnasında pek çok talihsizliğine şahit olduk. Filmin çekimleri sırasında bir işçiye elektrik çarptı, bir marangoz eline tornavida sapladı… Dahası Bruce Lee’nin oğlu olan ve filmde başrol Eric’i canlandıran Brandon Lee’nin trajik ölümüdür. Kuru sıkı olması gereken tabanca gerçeği ile değiştirilmiş. Bunun sonucunda Lee sette hayatını kaybetmiş.

Filmin konusuna bakacak olursak Eric Draven isimli bir rock yıldızının öldükten sonra bir karga tarafından diriltilmesini konu alıyor. Ölümünün ve tecavüze uğrayıp öldürülen nişanlısının intikamının peşinde olmasını anlatan 1994 yapımı kült filmdir. Filmin yönetmenliğini Alex Proyas yapmıştır. Başrolünde ise az önce bahsettiğimiz gibi Bruce Lee’nin oğlu Brandon Lee yer alıyordu. Onun çekimler esnasında ölmesi, filmi hafızalara unutulmayacak şekilde kazıyor.

Böyle trajik bir olaya rağmen oldukça başarılı bir film. Hem izleyicilerin hem de eleştirmenlerin beğenisini kazandı The Crow. 3 devam filmiyle devam etmiş olsa da hiçbir devam filmi orijinalin yanına bile yaklaşamadı. 

Çizgi romanlardan uyarlanan filmler ilk partıyla böyle. İkinci part’ta Dredd, Losers, Oldboy, V For Vendetta ve Snowpiercer’ı inceleyeceğiz. En güncel eğlence, kültür-sanat, teknoloji ve oyun haberleri için Excalibur Clan’ı takip etmeye devam edin.