Oyun, dizi, film veya animelerde bazı kötü karakterlere duyulan ilginç sempati hakkında kötü karakterlerin yükselişi adlı yazımızda bahsetmiştik. Artık kurgusal karakterler siyah ya da beyaz değiller. Melek gibi iyi veya şeytani bir kötülüğe sahip değil genelde karakterler. Gerçek dünyaya ve bu dünyanın insanlarına daha çok benzerlik gösterdiği için böyle olması daha iyi diyebiliriz. Bazı eylemleri kötü olan anime karakterlerinin trajik hayat hikayelerini arka planda görmek onlara olan empati duygumuzu güçlendiriyor. Bu yazımızda da sempati duyulan bazı kötü anime karakterleri inceliyoruz.

1- Madara Uchiha / Naruto

Naruto’nun efsanevi karakteri Madara, Uchiha klanının lideri ve adeta bir ninja tanrısıdır. Sıkı çalışmalarıyla elde ettiği büyük güçler sayesinde hayranlar tarafından sevilmektedir. Ölümü yenen Madara oldukça güçlü ve zeki bir ninjadır. Kötü bir karakter olsa bile zekası ve gücüyle fanlarını toplamıştır. Aynı zamanda küçüklüğünde çocukluk arkadaşı ile savaşmak zorunda kalması da onun kişiliğini oturtmuş, trajediyi bir nebze sağlamış.

2- Team Rocket / Pokemon

Pikachu’yu çalmak için kötü niyetli planlar yapan Roket Takımı her ne kadar zeki ve kötü görünse de asla başarılı olamazlar. Üç üye de oldukça sevimli ve sürekli devam eden başarısızlıkları sebebiyle seyirciler tarafından bir sempati kazanmışlar. Jessie, James ve Meowth’dan nefret etmek biraz zor olsa gerek.

3- Griffith / Berserk

Güçlü bir trajik geçmişle karşımıza çıkan Griffith, en sevilen kötü anime karakteri ödülü diye bir şey olsaydı kazanırdı. Küçüklüğünden beri sadece bir kral olma hedefi ile büyüdü. Fakat yetişkin olunca gerçeklerle yüzleştiğinde bir seçim yapması gerekti ve karanlık tarafa geçti. İzleyiciler Griffith’in kendine göre seçimlerini anlayabiliyor çünkü onunla empati kuruyorlar. Bu nedenle Griffith nefret edilen bir kötü karakter değil.

4- Yagami Light / Death Note

Büyük şovun kahramanı Yagami bir nihai kötü. Death Note’a ismini yazdığı insanların suçlulardan oluşması izleyicilerin adalet duygusunu beslediğinden Yagami’ye sempati duyuyorlar. Zeki ve çalışkan bir karakter olmasının da büyük bir payı var. Yetkililerin kötü insanlardan oluştuğunu düşünen namı değer Kira gittikçe kendini kaybediyor. Fakat tüm bu cinayetlere rağmen yine empati duygusu sayesinde izleyicileri kendi tarafına çekebiliyor.

5- Crocodile / One Piece

Crocodile kötü anime karakterleri listesine adını yazdırsa da aynı zamanda kötü olmasının yanı sıra oldukça eğlenceli. En kötü adam olacak kadar şeytani bir kötülüğü yok bu karakterin. Sürekli gülüyor, zeki ve harika bir tarzı var. Luffy ve arkadaşlarına her zaman karşı gelmesiyle izleyicilerin nefretini alması gerekirken diğer özellikleri sebebiyle bir sempati kazanıyor.

Excalibur Clan takipçilerimiz bu kötü karakterler hakkında ne düşünüyor? Sizce gerçekten kötüler mi yoksa kendi içsel muhasebelerinde haklı oldukları yanlar var mı? Tabii tüm bunların sadece kurgusal bir dünya olduğunu unutmayalım. Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Daha fazla anime ve manga içerikleri için şuraya ışınlanabilirsiniz!