En sevdiğiniz kötü karakter kim? Demek istediğimiz oyunlarda, dizilerde, filmlerde kötü karakterleri seviyorsunuz değil mi? Peki hiç düşündünüz mü, kötü karakterlere karşı neden hep daha çok sempati duyuyoruz, neden hep daha çok ilgimizi çekiyorlar? Bir şekilde zihnimize iyilerden çok kötü karakterler kazınıyor. Bu da aklımıza kötü karakterlerin yükselişi düşüncesini getiriyor. Yani bir oyunu oynuyoruz, bir filmi izliyoruz ama artık oradaki iyi karakterden çok kötü olan karaktere daha bir alıcı gözle bakıyoruz.

 

Kötü adamlar istediklerini gerçekleştirme pahasına her şeyi göze alabilen karakterler. Zayıf noktalarını biliriz ve genellikle tüm kusurlarına rağmen ne olduklarını iyi bilirler. İstedikleri ve istediklerini gerçekleştirme konusunda hiçbir yanılgıları yoktur. Özgürdürler, kurallar ve yükümlülükler onları bağlamaz ve beladan asla uzak duramazlar.

 

İyi karakterler genellikle iyi aileden gelen standart karakterlerdir. Hamleleri az çok tahmin edilebilir ve genellikle iyi olmaktan başka yolları yoktur. Kötü karakterin ise geçmişlerinde ilgi alanımızın derinliklerine çapa atan çok derin noktaları olur. Kötü anılar, yaşanmışlıklar, ihanetler, kayıplar… Bunlar kötü abilerimizin bugünkü karakterlerinin her bir yapı taşını minik minik oluşturmuş. Kötü karakterlerin hikâyeleri anlatıldığında onların yaşadığı o inişli çıkışlı hayatlarında kendimizi buluyoruz sanki. Herkes gibi bizim de inişlerimiz çıkışlarımız elbette ki var. Bu hikâyelere bakınca kendimizden bir parça buluyor veya geçmiş deneyimlerimize bakarak onu bir parçacık da olsa onu anlıyor, “abi ben de olsam böyle yapardım” diyor olabilir miyiz ne dersiniz?

 

Bastırılmış Duygular

Duygular kimlik ve karakterlerimizin oluşmasında önemli bir rol oynuyor. Abraham Maslow’a göre temel ihtiyaçlarını karşılamayan insanlar olgunlaşmakta zorlanır. Bununla birlikte Langley’e göre ise, kendi eksiklikleri hakkında çok düşünen insanlar, başkalarını daha çok kıskanma ve içerleme eğilimindedir. Ve bu şeylere aç olan insanlar, bu ihtiyaçları karşılayacak şeyleri elde etmeyi çok fazla ister ve düşünürler.

 

Duygularımızın bastırılmış kısımlarıyla yüzleşmek… Bunu sağlıklı yollarla yapmalıyız yoksa bu Joker’in The Dark Knight’ta Harvey Dent’e yaptırdığı gibi, içimizdeki en kötüyü serbest bırakmamıza yol açar. 

 

Kötü Karakterlerin Yükselişi Cruella

Kötüler Neden Bu Kadar Kötü?

101 Dalmaçyalı filminin gördüğümüz en şık kötü karakteri Cruella de Vil örneğin. Kendisini yıllardır en sevimli en sadık patili dostlarımızı öldürmek isteyen hain, kalpsiz bir karakter olarak tanıdık. Ancak vizyona yeni giren Cruella ile gördük ki geçmişte yaşadıkları, uğradığı dışlanmışlık hissi, aynı bedende yaşayan iki kişilik, annesinin kaybı derken hayat ona iyi davranmıyor. Ve Cruella’nın bugünkü “kötü” halini ilmek ilmek inşa ediyor. Hikâye oldukça yürek burkuyor değil mi? İşte kötü karakterlere bu yüzden sempati duyuyor olabilir miyiz?

 

Aynı olayın oyun ve film dünyasından da karşılığı var elbet. Resident Evil Village örneğin. Lady Dimitrescu. Baktığımızda çirkin, dev, vampir, korkunç ve kötü biri. Ancak şimdi minik bir araştırma ile görüyoruz ki fan sayısı bir hayli çok. Hem de her kategoriden. Cosplayleri mi dersiniz, makyajları mı dersiniz…

 

Kim Bu Kötü Karakterler?

Biraz da oyun dünyasının fitne fesatçısı olan ve bizim çok sevdiğimiz karakterlerden bahsetmek istiyoruz. Bu kötü karakterlerin yükselişi nasıl olmuş, kötülüklerin perde arkasında neler olmuş.

 

Lady Dimitrescu

Lady Dimitrescu

Oyun dünyasında kült haline gelmiş Resident Evil’in solgun benizli, sarı gözlü dev vampir karakteri. Oyunun hikâyesinde esir aldığı Ethan karakterinin firarı sonrası, Dimitrescu’nun korkunç kızları kaçak karakterimizi yakalarlar. Zeki ve uyanık bir karakter olan Ethan, türlü işkencelerden kaçmak için yollar arar ve bu korkunç kardeşlerin soğuğa karşı dayanıksız olduğunu fark eder. Bunun üzerine kalede birkaç cam kırarak korkunç ikiliyi öldürür. İşte Dimitrescu’nun aşırı sinirlendiği anlardan biri. Her şeyden önce o bir anne arkadaşlar…

 

Kötü Karakterlerin Yükselişi Joker

Joker

“Bir tek kötü gün bile insanı delirtmeye yeter” İşte Joker’i tanımlayan en meşhur cümle. Geçmişi hakkında resmi bir bilgiye sahip olmadığımız ancak teori üretebildiğimiz noktalar var. Bazı teorilere göre geçmişte asker olan Joker savaşta yüzüne şarapnel saplanmasıyla yaralanmıştır. Bu travmayı atlatamayıp onu savaşmaya mecbur bırakan otoriteye karşı savaş açmıştır.

 

Buna rağmen Joker’i bu kadar çok sevmemizin nedeni sanırım hepimizin içinde bir yerlerde bir Joker bulunması. Maruz kaldığımız bazı kötü olaylara karşı intikam arzuları beslememiz. Bunları yaparken Joker kadar da eğlenmek isteriz. Kötü karakterlerin yükselişi konusunda en çok senin parmağın var Joker!

 

Kötü Karakterlerin Yükselişi darth vader

Darth Vader

Darth Vader’e duyduğumuz hayranlığın altında yatan şey onda da kendimizden bir şeyler bulmamız. Aynı zamanda onun fazlasıyla “iyi” ve “gerçek” bir kurgusal karakter olması.

 

Anakin’in önce kahraman bir Jedi oluşunu, sonra Sith Lordu tarafından kandırılıp karanlık tarafa geçmesini izledik. En sonunda oğlu için de kendisini sonsuza dek feda ettiğini… Yapımda Anakin’in çocukluğunu, büyürken kimlerden etkilendiğini, seçimlerinin sonuçlarını ve karanlık tarafa adım adım geçişini izledik. Zaten Star Wars’ı da muhteşem yapan şey bu muazzam dönüşüm değil mi? Ne dersiniz Anakin’den Darth Vader’e olan yolculukta siz de kendinizden bir şeyler bulmuş, süreçte ona hak vermiş olabilir misiniz?

 

Kötü Karakterlerin Yükselişi magneto

Magneto

X-Men evreninde arafta kalmış karakterlerden biri Magneto. Kötü bir karakter gibi gözükse de yaptığı şeyler az çok anlaşılabilir vaziyette. X-Men toplumdan farklı olduğu için dışlanan karakterleri barındıran bir evren. Magneto da dışlanmış karakterlerin aslında dışlanmaması gerektiğini, üstün ve güçlü olan ırkın kendilerinin olduğunu savunuyor. Bu uğurda dünyayı ele geçirmek gibi uçsuz bucaksız kötülüklerden de kendini esirgemiyor. Bu manyetik adam ne yaparsa yapsın hep çok sevdiğimiz karakterlerden birisi.

 

Sizin en sevdiğiniz kötü adamınız kim? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Daha fazla oyun içeriği için Excalibur Clan’ı takipte kalmayı unutmayın!