Anime severler toplanın. Hemen şimdi Netflix’te İzleyebileceğiniz Anime önerilerini sizler için bir araya getirdik. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler!

Spirited Away

Spirited Away, yeni bir mahalleye taşınmakla uğraşırken birden Kami dünyasına giren 10 yaşındaki Chihiro Ogino’nun hikayesini anlatıyor.

Chihiro’nun ebeveynleri cadı Yubaba (Natsuki) tarafından domuza dönüştürülüyor. Bu sebeple Chihiro da hem kendisinin hem de ebeveynlerinin özgürlüklerine ulaşmak için işe giriyor. Onları insan dünyasına geri döndürmeye çalışıyor. Bu süreçte Chihiro’nun başına gelen olağanüstü maceraları izleyeceksiniz.

Miyazaki bu hikayeyi, iki projesinin birden reddedildiği sıkıntılı bir döneminde yazmış. Bu animenin hikayesi, arkadaşı Seiji Okuda’nın 10 yaşındaki kızına dayanıyor. Miyazaki’nin hem hayranı hem de arkadaşı olan Pixar animatörü John Lasseter, hikâyeden çok etkileniyor. Walt Disney Pictures’ı filmin Kuzey Amerika dağıtım haklarını satın almaya ikna etmiş. Ayrıca İngilizcesinden sorumlu yapımcı olarak görev yapmış.

Dizi dünya çapında beğeni toplamış. Gösterime girdiği günden bu yana milyonlarca kişinin en sevdiği animelerden biri olmuş. Bununla birlikte Spirited Away, 2020’de Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba the Movie: Mugen Train tarafından geçilene kadar, 19 yıl boyunca, Japon tarihinin en fazla hasılat yapan animesi olarak kalmayı başarmış.

Sword Art Online

Sword Art Online, Reki Kawahara tarafından yazılan ve abec tarafından resmedilen aynı adlı roman serisinden uyarlanan fantastik / bilimkurgu karışımı bir anime. Netflix’te hem dizisini hem de filmini bulabilirsiniz. Tomohiko Itō tarafından yönetilen dizinin ilk sezon hikayesi; Sword Art Online’ın (SAO) sanal dünyasına hapsolmuş iki oyuncu Kazuto “Kirito” Kirigaya ve Asuna Yuuki’nin maceralarını anlatıyor.

İkili oyundan kurtulmak için 100 seviyenin tamamını temizlemek ve son boss’u yenmekle görevlidir. Ölüm oyunu başladıktan sonra, Kazuto’nun “Alfheim Online” (ALO) keşfiyle derinleşir. Kazuto oyuna girer ve Asuna’yı esaretten kurtarmak ister. Bunun için kız kardeşi Suguha “Leafa” Kirigaya ile ittifak kurar. RPG severlere çok tanıdık gelecek pek çok öğe barındırıyor. Yer yer duygusal ilişkilerin ağırlığını artırsa da, yine de macera ve aksiyon dolu ilginç bir hikâyeye sahip.

Princess Mononoke

Princess Mononoke, pek çoklarınca Miyazaki’nin en gizli hazinesi olarak tanımlanır. İlk bakışta, eskiden TRT’de izlediğimiz çizgi filmleri hatırlatıyor bu yapım… Ancak izledikçe, derin bir felsefi dokunuşla nasıl kendi mitolojisini üreten mistik bir başyapıta dönüştüğünü görebilirsiniz. Hiç anime izlememiş birine, hızlandırılmış Anime 101 dersi olarak izletebileceğiniz Princess Mononoke; Blood the Last Vampire’ın kan ve şiddetini, çok katmanlı yapısı ve kaotik dünyası ile Akira’yı, mükemmel illüstrasyonları, ambiyansı ve mistik öğeleriyle de Spirited Away’i kendi bünyesinde yeniden yorumluyor.

80’lerin sonu 90’ların başında, dublajlı versiyonları ile hayatımıza girip, “orijinalinden daha iyi olan coverlar” listesinde kalmayı başaran aksiyon filmleri ve animeler gibi, Princess Mononoke de tarihe geçecek kalitedeki İngilizce dublajıyla Japoncasını geride bırakmayı başarıyor. Gillian Anderson, Billy Crudup, Claire Danes, Minnie Driver, Jada Pinkett Smith ve Billy Bob Thornton tarafından seslendirilen animeyi, İngilizce dublajla izleyerek de kesinlikle çok zevk alabilirsiniz. 

A Whisker Away

Miyo Sasaki, Japonya’nın Tokoname kasabasında yaşayan, üvey annesiyle anlaşamadığı için çok mutsuz bir ortaokul öğrencisidir. Defalarca reddedilmesine rağmen yine de vazgeçemediği aşkı Kento Hinode ile flört etmenin yollarını aramaktan vazgeçmez. Bir gün gizemli bir maske satıcısından büyülü bir Noh maskesi alan Miyo, bir kediye dönüşür. Kedi olarak Hinode’yle evinde vakit geçirmeye başlar ve böylece onun en sevdiği yoldaşı haline gelir. Ama en sevdiği kedinin, en nefret ettiği takıntılı hayranı olduğunu ona bir türlü itiraf edemez.

Bazı yönlerden bir anime klasiği olan Himitsu no Akko-chan’e ve Omamori Himari’ye benziyor bu yapım. Miyazaki severler tarafından “fazlaca esinlenildiği” gerekçesiyle ön yargıyla karşılandı. Buna rağmen Netflix’in en çok izlenen animelerinden biri oldu. Zaten genel olarak da olumlu eleştiriler aldı.

Howl’s Moving Castle

Hayao Miyazaki tarafından yazılan ve yönetilen 2004 yapımı bu anime, İngiliz yazar Diana Wynne Jones’un 1986 tarihli aynı adlı romanına dayanıyor. Miyazaki’nin Irak’ı işgaline yönelik muhalefetinin bir yansıması olan film, güçlü savaş karşıtı temalar da içeriyor. Yaşa hürmet ve yaş almanın olumlu bir olgu olarak yansıtılması gibi “Ageism / Yaş Ayrımcılığı” karşıtı mesajlar, feminist unsurlar ve şefkatin değeri hakkında bir söylem taşıyor bu anime. Ayrıca Miyazaki’nin en sevdiği eseri:

“Hayatın yaşamaya değer olduğu mesajını iletmek istedim ve bunun değiştiğini sanmıyorum.”

Anime, tematik olarak kitaptan önemli ölçüde farklı; Jones’un romanı sınıf ayrımları ve cinsiyet normlarına meydan okurken; Miyazaki’nin yorumu ise aşk, sadakat ve savaşın yıkıcı etkilerine odak noktası.

Violet Evergarden

Anime dünyasında önemli bir değer ifade eden Kyoto Animasyon Ödülleri ve Crunchyroll Anime Ödülleri’nde “En iyi anime” ödülünü kazanan Violet Evergarden’ı izleyecek olanları baştan uyaralım; Dram ağırlıklı bu anime, tüm bölümlerindeki yoğun duygusallık nedeniyle insanda derin bir hicran yarası oluşturabiliyor. Bilinmezliğe karşı duyulan korku, ölüm kaygısı, kayıplarla başa çıkmaya çalışırken yaşanan çaresizlik gibi duyguları son derece güçlü şekilde yansıtan hikâye ve karakterler… Eğer hassas bir yapınız varsa sizi üzer. Tüm bunlara karşın, Evergarden güzel bir mesaj veriyor: Hayat, tüm kayıplara rağmen yaşamaya değer; başa çıkmakta zorlandığımız duyguları barındırsa da hayatta olmak, nefes almak, gülümsemek için yeter…

Müzikleri, seslendirmeleri, animasyon kalitesi, illüstrasyonları ve diyaloglarıyla son zamanlardaki pek çok animeden ayrı bir yerde… Violet Evergarden, savaşın, yıkımın, kaosun bir gün barışla gelse bile nasıl yıkıcı duygular yaratacağını göstermiş; Ve fırsat varken, en iyi yolun, hiç savaşmamak olduğunu gösteren sarsıcı bir hikâye. Howl’s Moving Castle’ı sevenlerin, bu animeye de bir şans vermesi gerektiğine inanıyoruz.

Altered Carbon: Resleeved

Altered Carbon romanlarına ya da dizilerine aşina olanların mutlaka izlemesi gereken bir anime: Altered Carbon: Resleeved. Eğer seriye hiç başlamadıysanız, önce Altered Carbon’un ilk sezonunuzu izlemenizi öneririz. Netflix’te İzleyebileceğiniz Anime önerileri arasında bizim de favorimiz.

ACR, Cyberpunk 2077 ile uzun süre gündemimize oturan “Cyberpunk” evrenini oldukça başarılı bir şekilde resmetmiş. Ayrıca pek çok fan tarafından dizinin ikinci sezonundan daha başarılı bir Altered Carbon hikâyesi olarak benimsenmiş. Blade Runner ve Ghost in the Shell gibi daha önceki Cyberpunk klasiklerinin yanı sıra Edgar Allan Poe’nun öyküleri gibi çeşitli edebi eserlere de göndermeler var. Bu animede, hem sürükleyici bir olay örgüsü hem de estetik bir aksiyon bulacaksınız.

Netflix’te İzleyebileceğiniz Anime dizilerini burada bitiriyoruz. Daha fazla anime dizi önerisi için sizi şuraya alalım.