Eski, artık hepimizin yenisi olmaya başladı. Geçmişe duyduğumuz özlemin payı bunda büyük mü diye de düşünmeden edemiyoruz. Kendini en gür sesli olarak kıyafetlerde gösteren bu retro silsilesi artık hayatımızın birçok yerinde. Fakat nedir ne değildir bu retro oyunculuk?

Öncelikle retronun tanımına gelirsek, yakın bir geçmişe ait bir modayı yeniden gündeme getirmeye ve tarz edinmeye retro diyoruz. 

Eski jenerasyonlara ait oyun konsollarını, kutu oyunlarını, atarileri, bilgisayar oyunlarını günümüzde oynamaya ve onlara yeniden bir can vermeye ise retro oyunculuk deniyor. Fakat bunun haricinde bir de çıkış tarihi yeni olan fakat eskinin modasını sürdüren oyunlar var. Her ne kadar geçmişin havasını tam anlamıyla yansıtamasalar da bu oyunlar da retro sayılabilir. 

Bir oyunun retro olabilmesi için kurallara geçen belirli bir süre yok. Fakat günümüzde çoğunlukla 90’ların modası yaygın bu amaç için. Biraz da nelermiş bu oyunlar, atalarımız neler oynarmış bunlara bakalım. 

 

retro oyunlar pacman

1. Pac-Man

Pac-Man 1980’lere ait bir bilgisayar oyunu. Aradan geçen 40 seneye rağmen hala popülerliğini koruması inanılmaz bir başarı. Sarı, ağzı açık, top şeklinde bir canavar labirentte önüne çıkanları yiyor. Aynı zamanda komik olan ise bu oyunun Türkçe versiyonunun ‘Dobişko’ olması. 

 

retro oyunlar mario

2. Super Mario Buros. 

Süper Mario olarak bildiğimiz ve çoğumuzun oynadığı bu efsane video oyunu aslında 1985’te Nintendo tarafından ortaya çıktı. Oyunun amacı prensesi kurtarmak ve görev tamamlanınca oyun biter. 

 

tetris

3. Tetris

1984’te çıkmasına rağmen asıl ününü 90’larda göstermiştir tetris. Koca bir neslin elinden düşmeyen bir nevi bağımlılık yapıcı bir oyundur. Yaygın olarak bilinen tetris aslında oyun aleti şeklinde olandır. Fakat bilgisayardan da oynanabiliyor. Bulmaca oyuncu tiplerinin kesinlikle kaçırmaması gereken bir oyun! 

 

Prince of Persia

4. Prince of Persia

Bu filmin yapımcısı, oyunun senaryosunu Indiana Jones 3 filmini izledikten sonra oluşturmuş. Yani oyunun yapımında çok büyük bir pay elde ediyor Indiana Jones serisi. 1989’da Apple bilgisayarlar için üretilen bu oyunda karakterin amacı bubi tuzaklarından kurtulmak. Grafik tasarım olarak bir devrim gibi görülmüş Prince of Persia. Eğer hiç duymadıysanız kesinlikle bir göz atmalısınız. 

 

pong

5. PONG

Pong en eski arcade video oyunlarından bir tanesidir. 1972 yılında önce ATARI kurulmuş sonra bu oyun piyasaya sürülmüş. 2D grafiğe sahip bir tenis sporu oyunu olan Pong’un piyasaya sürülmesi ise yeni bir çağın başlangıcı olmuş. Computer Space gibi video oyunlarından daha sonra çıkmasına rağmen popülerlik kazanan ilk video oyunlarından biri olmuş. Amaç simüle masa tenisi oyununda daha yüksek puan kazanarak rakibi yenmektir. Oyun Atari firması tarafından 1972 yılında piyasaya sürüldü.

 

Retro oyunların en önemli özelliklerinden biri de ilkleri gerçekleştirmiş olmasıdır. Bu ilkler gerçekleşmeseydi devamının gelmesi biraz zor olurdu. Biz de bu vesileyle oyun yaratıcılarına sevgilerimizi iletiyoruz. Bir de burada yer veremediğimiz diğer retro oyunları bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın diyoruz!

 

Nostaljik ve retro oyun içeriklerini sevdiyseniz eğer, daha fazlasını okumak için burayı tıklayabilirsiniz