Bilgisayarınızın Yeterli Soğutulamaması Performansınızı Nasıl Etkiler?

15 Eylül 2020

Bilgisayarınızın Yeterli Soğutulamaması Performansınızı Nasıl Etkiler?

Bilgisayarınız Soğutma Sistemini Kontrol Altında Tutun

Bilgisayarların verimli çalışması için sıcaklığın belirli aralıklarda olması gerekir. Bu nedenle soğutma sistemleri ile sıcaklık kontrol altında tutulması gerekir. Özellikle eski bilgisayarlar için ortamdaki sıcaklık, toz ve aşırı nem gibi koşullar bilgisayara zarar vererek performansını düşüş yaşanmasına neden olabilir. Dış ve iç sıcaklık, özellikle performans dalgalanmalarına neden olabilir. Bu durumun performans üzerindeki etkisi bu nedenle olumsuzdur. 

Yüksek Isı Bilgisayarı Nasıl Etkiliyor?

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar aşırı ısınmaya karşı savunmasızdır. Elektronik bileşenler, düşük voltaj akımda çalışır. Aşırı ısı; donanımların elektrik direncini düşürerek akımı arttırır. Bu nedenle bilgisayarlarda performans düşüşünün olması, aşırı ısınmanın bir sonucudur. Bu tip sorunların önlenmesi adına bilgisayarların ideal çalışma sıcaklığında olması gerekir. İdeal çalışma sıcaklığı 50 derece ile 82 derece arasında değişebilir. Ancak 72 derece en uygunudur. 

Sıcaklık arttıkça, performansın düşmesindeki bir diğer etken ise çoğu anakarttaki korumadır. Bilgisayarda anakart, yoğun uygulamalara talimat vererek daha yavaş çalışmasını sağlar. Üstelik bazı modeller sıcaklığa bağlı olarak bilgisayarın direk kapanmasına dahi neden olabilir.  Frekans ölçeklendirme olarak da adlandırılan bu sistem, tüm bilgisayar donanımlarına yönelik bir etki yapar. 

Peki, Isınan Ne?

CPU ve GPU, bilgisayarlarda ısı üreten iki bileşendir. Her ikisi de, mimarileri boyunca hareket eden elektrik darbelerine dayalı çalışan yongalardan oluşur. CPU'ların normalde kendi fanları vardır ve masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar daha fazla grafik işlemci gücü geliştirdiklerinden, grafik işlemcilerin de kendi soğutma fanlarına sahip olması yaygındır. CPU ve GPU bilgisayar sisteminin en önemli bileşenleri olduğundan çalışma sırasında yaşanan ısınma, soğutma sistemleri ile dengelenmelidir.

Bilgisayar sistemlerinde, aşırı ısınma ve diğer etkenlere bağlı olarak yaşanabilecek sıcaklık artışlarına karşı önlem alınması gerekir. Fan ve soğutma sistemlerinin doğru seçilmesi, ısınma ve buna bağlı olarak yaşanabilecek pek çok sorunu da ortadan kaldıracaktır. Yeterli soğutma olduğu süre boyunca bilgisayardaki sıcaklıklar da stabil değerlerde olacaktır. Olası ısı ve performans sorunlarının yaşanması halinde ise mutlaka duruma müdahale edilmelidir. Aksi halde sadece performans sorunları değil, donanımlarda da çeşitli problemler meydana gelecektir. 
 

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için öncelikle üye girişi yapmanız gerekmektedir.