Çoklu Kamera Özelliği Ne İşe Yarar?

19 Nisan 2022

Çoklu Kamera Özelliği Ne İşe Yarar?

Akıllı telefonlarda artık en az iki kameraya yer verilirken son zamanlarda ise çoklu kamera teknolojileri yaygınlaşmaya başladı. Kamera özelliklerinin gelişmesinde ve daha iyi bir performans sunmasında büyük bir fark yaratan çoklu kamera özelliği ne işe yarıyor? Çoğu telefon kullanıcısı tarafından bilinmeyen çoklu kamera sistemi, kamera performansı arayanların hakim olması gereken konuların başında geliyor. Zira düşük kaliteli 4 arka kamera ile donatılmış bir telefondan alınacak performans ile yüksek kalitede çift kameradan oluşan bir telefonun performansı aynı olmayacaktır.  Orta ve üst segment modellerde yüksek kalitedeki sensör ve donanımlar ile desteklenen çoklu kameralar, fiyatları arttıran bir etken olsa da kamera beklentilerinin karşılanmasını sağlayabiliyor.

Çoklu Kamera Teknolojisi Neler Sunuyor?

Cep telefonlarında üreticilerin en çok önem verdiği kriterlerden birisi küçük, sınırlı alan içerisinde daha fazla donanım ve özelliği sunabilmektedir. Bu nedenle tek kamera ile performansın yetersiz kaldığı durumlarda devreye diğer kameralar giriyor. Çoklu kameraların kullanılması ise tek bir kameradan alınamayan performansın kolayca elde edilmesini sağlıyor.

Ana kameraya ek olarak yakınlaştırma, geniş açı, derinlik ve siyah beyaz gibi farklı özelliklere odaklanan kamera ve sensörlere yer verilmesi, çoklu kamera sistemlerinin kullanılmasını sağlıyor. Böylece portre modu ile derinliği devreye almak ya da geniş açı desteği ile daha fazla alanı tek kareye sığdırabilmek mümkün oluyor.

Daha büyük bir sensör yerine daha küçük çok sayıda sensörün kullanılmasındaki temel hedef telefonların küçük yapıda olmasıdır. Küçük sensörler, telefonlardaki ince tasarıma uyum sağlamaktadır.  Çekim sırasında ise her kamera, kendi özelliği doğrultusunda görev yapar. Tüm kameralardan elde edilen kareler ise hızlı işlemciler yardımı ile telefonda birleştirilir. Günümüzde pek çok farklı efektin ve modun kullanılmasında ana etkenlerden birisi çoklu kamera sistemleri olmaktadır.

Casper ile Çoklu Kamerayla Çekimin Gücünü Keşfedin

Cep telefonu üretimlerinde Türkiye’nin yerli ve en güçlü markası olarak dikkat çeken Casper, çoklu kamera sisteminin en başarılı örneklerine telefonlarında yer veriyor. Casper VIA X20, Casper VIA F20 gibi modellerde yer verilen Ultra Net Dörtlü AI Kamera ile hem çoklu kamera performansı hem de yapay zeka desteği elde edilebiliyor.

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için öncelikle üye girişi yapmanız gerekmektedir.