İşlemcide Nesil Farkı Neden Önemlidir?

15 Ocak 2021

İşlemcide Nesil Farkı Neden Önemlidir?

İşlemcilerde nesil kavramının kullanılmasının en önemli nedeni, başta işlemci mimarisi olmak üzere donanımda yapılan iyileştirmeleri ve yenilikleri tanımlamaktır. Intel ile özdeşleşen nesil tanımlamalarının en önemli nedeni bu olurken, 10. nesil gibi son çıkan modeller, seleflerine göre çok daha iyi performans sağlamaktadır.

2018 yılı itibariyle Intel tarafından piyasaya sürülen 10. nesil işlemciler, numaralandırılmasının yanı sıra Comet Lake-S gibi isimlerle de tanıtılmıştı. Konu işlemci olduğunda, bilgisayar performansı doğrudan etkileneceğinden dolayı, her bir yeni nesil ile birlikte güç tüketimi, RAM desteği, önbellek gibi pek çok detayda yükseltmeler sunuyor. Mimaride yapılan bu köklü değişimler, kullanıcıların daha iyi performans elde etmesini sağlıyor. 

İşlemcide Nesil Farkının Avantajları Nelerdir?

Her bir yeni nesil ile birlikte nanometrede azalma yaşanır. Gerilim ısısına doğrudan etki eden nanometre, azalmasıyla birlikte işlemcideki ısıyı da arttırmaz. Böylece her yeni nesil işlemci, performansı arttırırken, daha düşük sıcaklıklarda bunu başarır. Bu aşamada ise sağlanan bir diğer avantaj güç tüketimidir. Transistörlerde yapılan artış, güç tüketiminde tasarruf sağlama noktasında da ciddi bir destek sunar.

8. nesil ile 9. nesil arasında fark, 5. nesil ile 10. nesil arasında farka göre çok daha azdır. Ancak özellikle son versiyonda HyperThreading gibi yeni nesil teknolojilerle desteklenen işlemciler, bir önceki nesle göre çok daha iyi performans sunabiliyor. Öyle ki 10. nesil ile yaratılan yeni mimari, önceki nesillere göre yüzde 18’e varan bir performans artışı sunuyor. Böylece uygulamalardan oyunlara kadar güçlü bir sistem isteyen tüm işlemlerde, en iyi verim 10. nesil ile sağlanabiliyor.

İşlemcide nesil farkı, belirtilen başlıca nedenlerden dolayı önemlidir. Standart bir bilgisayar kullanıcısı için her ne kadar işlemcinin nesli çok ciddi bir fark yaratmayacak olsa da iş ya da oyun bilgisayarları için doğru donanım seçilmesi, alınacak performans nedeniyle çok kritiktir.

10. Nesil Intel i7 gibi trend ve yeni teknolojilerle desteklediğimiz bilgisayar modellerini inceleyerek performansta yeni bir deneyimin farkını siz de yaşayabilirsiniz.

Not: İşlemci nesillerinde karıştırılan noktalardan birisi Core i3, i5 ve i7 gibi tanımlamaların nesli ifade etmesi. Ancak i3 gibi tanımlamalar, model isimleri olduğu gibi nesillerde 10. Nesil, 9. Nesil gibi tanımlamalar kullanılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için öncelikle üye girişi yapmanız gerekmektedir.