Casper NevoPro P40’ın Intel Core Ultra 7 255H işlemcili yapılandırması, SGS laboratuvarında performans, sıcaklık, batarya, ekran ve mekanik dayanıklılık açısından incelendi. 25 Ağustos–15 Eylül 2026 tarihlerinde yapılan testlerin 24 Eylül 2026 tarihli raporunda, ana değerlendirme başlıklarının tamamı uygun olarak işaretlendi.
SGS Nedir?
SGS’nin uluslararası faaliyetleri üç temel alanda toplanır: test, gözetim ve belgelendirme. Dünya genelindeki laboratuvar ve iş birimi ağı aracılığıyla bağımsız teknik değerlendirmeler yürütür. Bu çalışmalar, ürün ve süreçlere ilişkin kalite ve uygunluk incelemelerini ölçüm verileriyle destekler. NevoPro P40 incelemesi ise SGS Supervise Gözetme Etüd Kontrol Servisleri A.Ş. Tüketici ve Perakende Laboratuvarı tarafından İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada cihazın işlem puanları, sıcaklıkları, batarya süreleri ve fiziksel kontrolleri aynı raporda toplanmış; her bulgu, müşteri tarafından tanımlanan kabul ölçütleriyle birlikte değerlendirilmiştir.
SGS Raporu Nasıl Okunmalı?
Bu belge, tek bir NevoPro P40 numunesi için hazırlanmış bir test raporudur. Kapsamını müşteri talepleri ve bu taleplere bağlı kabul ölçütleri belirler. P (Pass) ve AP (Appropriate), raporun açıklamasına göre gerekliliğin karşılandığını gösterir. AP kodunu yorumlarken ilgili testin toleransı esas alınır: performans puanlarında yüzde 3, ekran parlaklığında yüzde 10 aşağı yönlü sapma payı tanımlanmıştır.
Test Edilen Donanım
| Bileşen | Yapılandırma |
|---|---|
| Model | Casper NevoPro P40 |
| İşlemci | Intel Core Ultra 7 255H |
| Grafik birimi | Entegre GPU |
| Bellek | 64 GB DDR5 5200 MHz (2 × 32 GB) |
İşlemci Performansı
İşlemci ölçümleri için internet bağlantısı kesildi, arka plan uygulamaları kapatıldı ve cihaz performans moduna alındı. 23 °C ortamda gerçekleştirilen üç çalıştırma arasında 15’er dakika soğuma süresi uygulandı. Tabloda bu tekrarların raporlanan ortalama puanları yer alıyor.
| Test | Ortalama puan | Kriter | Sonuç |
|---|---|---|---|
| Geekbench tek çekirdek | 2.871 | 2.200 | P |
| Geekbench çok çekirdek | 13.523 | 13.500 | P |
| Cinebench R23.2 tek çekirdek | 2.069 | 1.950 | P |
| Cinebench R23.2 çok çekirdek | 13.655 | 13.000 | P |
Grafik ve Sistem Performansı
Entegre grafik birimi 3DMark testleriyle, sistemin farklı iş yüklerindeki sonuçları ise PCMark ile değerlendirildi. Üç tekrarın ortalamaları, her test için belirlenen kabul ölçütleriyle karşılaştırıldı.
| 3DMark testi | Ortalama puan | Kriter | Sonuç |
|---|---|---|---|
| Fire Strike | 6.720 | 6.500 | P |
| Fire Strike Ultra | 1.868 | 1.800 | P |
| Fire Strike Extreme | 3.343 | 3.300 | P |
| PCMark testi | Ortalama puan | Kriter | Sonuç |
|---|---|---|---|
| Extended Score | 7.709 | 6.700 | P |
| Essentials | 9.742 | 10.000 | AP |
| Productivity | 18.120 | 10.000 | P |
| Digital Content Creation | 9.846 | 10.000 | AP |
| Gaming | 5.503 | 5.400 | P |
PCMark Productivity ortalaması 18.120 puana ulaştı. Essentials ve Digital Content Creation sonuçları, performans testleri için tanımlanan yüzde 3 alt sapma toleransı içinde AP olarak değerlendirildi. Bu puanlar karşılaştırmalı test çıktılarıdır; oyunlardaki kare hızını doğrudan göstermez.
Sıcaklık Ölçümleri
Termal incelemeler 23 °C ortamda, en iyi performans modunda ve her test için dört saatlik süreyle yapıldı. İşlemci sıcaklığı yük testinde ortalama 45 °C, en yüksek 55 °C olarak kaydedildi. İki video testinde işlemcinin en yüksek sıcaklıkları sırasıyla 38 °C ve 37 °C oldu.
| Seçili ölçüm noktası | Yük ort. °C | Yük maks. °C | Kriter °C | Sonuç |
|---|---|---|---|---|
| İşlemci | 45 | 55 | 90 | P |
| WASD bölgesi | 34,50 | 36,72 | 38 | AP |
| Üst kasa orta üst | 38,86 | 42,55 | 50 | P |
| Üst kasa sol alt | 28,52 | 30,42 | 35 | P |
| Alt kasa sol üst | 41,65 | 42,56 | 50 | P |
Yük altındaki kasa ölçümlerinin en yüksek değeri, alt kasanın sol üst bölümünde 42,56 °C oldu. WASD satırında 38 °C kriterine karşı 36,72 °C maksimum sıcaklık ve AP kodu bulunuyor. Diğer termal noktalar P olarak kayıtlıdır; burada laboratuvarın verdiği kodlar esas alınmıştır.
Batarya Kullanım ve Şarj Süreleri
Batarya boşalma testi, enerji tasarrufu modunda, internet bağlantısı kesilmiş durumda ve 23 °C ortamda gerçekleştirildi. Test boyunca müşteri tarafından sağlanan 2K çözünürlüklü video oynatıldı. Üç tekrarın ortalamasında, yüzde 95’ten yüzde 5’e düşüş süresi 497 dakika 10 saniye, yani 8 saat 17 dakika 10 saniye olarak raporlandı.
| Batarya aralığı | Ortalama kullanım süresi | Sonuç |
|---|---|---|
| %95 → %90 | 27 dakika 59 saniye | P |
| %95 → %60 | 201 dakika 28 saniye | P |
| %95 → %30 | 365 dakika 14 saniye | P |
| %95 → %5 | 497 dakika 10 saniye | P |
Tablodaki her süre yüzde 95 başlangıcına göre hesaplanır. Yüzde 5 seviyesine ulaşmak üç denemede sırasıyla 471 dakika 3 saniye, 528 dakika 53 saniye ve 491 dakika 33 saniye sürdü. Bu değişim, tek bir ölçüm yerine tekrarların birlikte değerlendirilmesini sağlar; farklı kullanım yükleri için aynı süreyi öngörmez.
Ürünle Birlikte Verilen Adaptörle Şarj
| Şarj aralığı | Üç tekrarın ortalama süresi |
|---|---|
| %5 → %10 | 4 dakika 9 saniye |
| %5 → %40 | 27 dakika 9 saniye |
| %5 → %70 | 51 dakika 12 saniye |
| %5 → %95 | 104 dakika 47 saniye |
| %5 → %100 | 163 dakika 51 saniye |
Şarj ölçümleri kutu içeriğindeki adaptörle yapıldı. Yüzde 5’ten tam doluluğa ulaşmak ortalama 2 saat 43 dakika 51 saniye sürdü. Bu süre yüzde 0’dan başlayan bir şarj ölçümü değildir.
Ekran Kontrolleri ve Parlaklık
Karanlık ortamda, ekran parlaklığı yüzde 100’e ayarlanarak kırmızı, yeşil, mavi, beyaz ve siyah görüntüler incelendi. Bu beş renk kontrolünde ölü piksel veya arka aydınlatma sızıntısı gözlenmedi; tümü P olarak değerlendirildi.
| Parlaklık ölçümü | Sonuç | Kriter | Değerlendirme |
|---|---|---|---|
| Merkez noktası | 304 NIT | 300 NIT | P |
| Dokuz nokta ortalaması | 286 NIT | 300 NIT | AP |
Dokuz noktadaki ölçümler 275–306 NIT aralığındadır. Ortalama parlaklık, 300 NIT kriterinin yüzde 4,66 altında kalmış ve bu test için tanımlanan yüzde 10 alt sapma toleransı kapsamında AP olarak değerlendirilmiştir.
Menteşe ve Kasa Dayanıklılığı
Mekanik testte menteşe, saniyede bir açma-kapama döngüsüyle çalıştırıldı. Kontroller 5.000, 10.000, 15.000 ve 20.000 döngü sonunda yapıldı. Her aşamada kasa, ekran kablolaması ve menteşenin sürtünme direnci incelendi.
| Kontrol noktası | Kasada çatlak | Ekran kablosu hasarı | Menteşe direnci azalması | Sonuç |
|---|---|---|---|---|
| 5.000 döngü | Gözlenmedi | Gözlenmedi | Gözlenmedi | P |
| 10.000 döngü | Gözlenmedi | Gözlenmedi | Gözlenmedi | P |
| 15.000 döngü | Gözlenmedi | Gözlenmedi | Gözlenmedi | P |
| 20.000 döngü | Gözlenmedi | Gözlenmedi | Gözlenmedi | P |
Rapordaki kabul ölçütleri; menteşe torkunun yüzde 20’den fazla azalmaması, kasada çatlak oluşmaması ve ekran kablo demetinin zarar görmemesidir. Test edilen numune, 20.000 döngüye kadar tüm kontrol aşamalarında P sonucu aldı.
Sonuçların Genel Değerlendirmesi
SGS incelemesi, NevoPro P40’ın bu donanım yapılandırması için ölçülebilir bir performans ve dayanıklılık kaydı sunuyor. İşlemci ve 3DMark testleri belirlenen puan kriterlerini karşılıyor; batarya testinde yüzde 95–5 aralığında sekiz saati aşan ortalama video oynatma süresi görülüyor. Ekran ve mekanik kontrollerde raporlanan bulgular da uygunluk değerlendirmesini destekliyor. Ana test başlıklarının tamamı uygun bulunurken, ayrıntılı sonuçlarda P ve AP kodları birlikte yer alıyor.
Sıkça Sorulan Sorular
SGS’nin model kaydı Core Ultra 7 255H işlemciyi, dahili GPU’yu ve iki adet 32 GB bellek modülünü tanımlıyor. Belleğin toplam kapasitesi 64 GB, türü DDR5, belirtilen hızı ise 5200 MHz.
8 saat 17 dakika 10 saniyelik ortalama, enerji tasarrufu modunda 2K video oynatılırken bataryanın yüzde 95’ten yüzde 5’e düşmesine ait. Tam doludan tamamen boşalana kadar yapılan bir ölçüm değil.
Her iki kod da raporda gerekliliğin karşılandığını gösteriyor. AP, ilgili testin kabul toleranslarıyla birlikte değerlendirilmelidir. Örneğin 286 NIT ekran ortalaması, parlaklık testindeki yüzde 10 tolerans kapsamında AP aldı.
Kırmızı, yeşil, mavi, beyaz ve siyah ekran kontrollerinin hiçbirinde ölü piksel veya arka aydınlatma sızıntısı gözlenmedi.
20.000 açma-kapama döngüsüne kadar inceleme yapıldı. Dört kontrol noktasında da kasada çatlak, ekran kablosu hasarı veya menteşe sürtünme direncinde azalma gözlenmedi.