Casper Nirvana S100/S200 270H SGS Test Sonuçları: Performans, Isı, Batarya ve Dayanıklılık Raporu

  1. Anasayfa
  2. Casper Ürün Testleri ve Doğrulama Raporları
  3. Casper Nirvana S100/S200 270H SGS Test Sonuçları: Performans, Isı, Batarya ve Dayanıklılık Raporu
09 Ekim 2026
casper_nirvana_s100_s200_270h_sgs_test_sonuçları_performans_isı_batarya_ve_dayanıklılık_raporu_sgs_s100

Casper Nirvana S100/S200 270H, SGS laboratuvarında işlemci ve grafik performansı, sıcaklık, batarya, ekran, mekanik dayanıklılık ve ekran parlaklığı başlıklarında incelendi. 24 Eylül 2026 tarihli TR_20261300_1 numaralı Construction Check Report’ta bu başlıkların tamamı için genel sonuç “Conformed”, yani uygun olarak kaydedildi. Test edilen cihaz, Intel Core 9 270H işlemci, dahili GPU ve 64 GB DDR5 5200 MHz bellek içeren yapılandırmadır. Bulgular, SR004546206 seri numaralı tek numuneye ve raporda belirtilen koşullara aittir.

Test Kapsamı ve Cihaz

Alan

Test edilen üründeki değer

Model

Casper Nirvana S Serisi — S100/S200 270H

Seri numarası

SR004546206

İşlemci

Intel Core 9 270H

Ekran kartı

Dahili GPU

Bellek

64 GB DDR5 5200 MHz RAM (2 × 32 GB)

Nominal giriş

19 V DC / 3,42 A

Test laboratuvarı

SGS Supervise Gözetme Etüd Kontrol Servisleri A.Ş. Tüketici ve Perakende Laboratuvarı, Bağcılar / İstanbul

Müşteri / Üretici

Casper Bilgisayar Sistemleri A.Ş.

Rapor / Dosya numarası

TR_20261300_1 / 20261300

Rapor tarihi

24 Eylül 2026

Test tarihleri

25 Ağustos – 15 Eylül 2026

Numune sayısı

1

Performans ölçümlerindeki ortam

23 °C, %53 bağıl nem

SGS Raporunun Kapsamı

Bu rapor, SGS laboratuvarının test edilen cihaz üzerindeki ölçümlerini ve değerlendirmelerini içerir. Testler müşteri talebi doğrultusunda yürütüldü. Kabul kriterleri ve değerlendirme toleransları Casper tarafından belirlendi; ölçümler SGS laboratuvarında gerçekleştirildi. Değerlendirme, ürünün performansını batarya, sıcaklık, ekran ve mekanik dayanıklılık bulgularıyla birlikte ele alır.

Performans Testi Sonuçları

Performans ölçümlerinde arka plan uygulamaları kapatıldı, cihaz Performans Modu’na alındı ve internet bağlantısı kesildi. Geekbench, Cinebench, 3DMark ve PCMark testleri 23 °C ve %53 bağıl nem koşullarında üçer kez tekrarlandı. Tekrarlar arasında 15 dakikalık soğuma süresi uygulandı.

İşlemci ve Sistem Skorları

Test

Rapordaki ortalama (puan)

Kriter (puan)

Rapordaki karşılama

Rapordaki sonuç

Geekbench v6.2.2.2 — Tek çekirdek

2.838

2.500

%114

P

Geekbench v6.2.2.2 — Çok çekirdek

14.595

13.260

%106

P

Cinebench R23.2 — Tek çekirdek

1.937

1.750

%111

P

Cinebench R23.2 — Çok çekirdek

10.636

10.000

%106

P

PCMark Extended Score

6.912

6.500

%106

P

“P”, raporda test gerekliliğinin karşılandığını gösterir. Karşılama oranları ilgili kabul kriterine göre verilmiştir; başka bir bilgisayara göre performans artışını ifade etmez.

Geekbench çok çekirdek testinin ortalaması raporda 14.595 puan, kriteri karşılama oranı %106 ve değerlendirmesi “P” olarak verilmiştir.

Grafik Performansı ve PCMark Alt Testleri

Test

Rapordaki ortalama (puan)

Değerlendirme

3DMark Fire Strike

5.648

Info

3DMark Fire Strike Ultra

1.446

Info

3DMark Fire Strike Extreme

2.824

Info

PCMark Essentials

10.413

Info

PCMark Productivity

15.011

Info

PCMark Digital Content Creation

8.144

Info

PCMark Gaming

4.852

Info

Bu ölçümler “Info”, yani bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Bu satırlar için ayrıca bir başarı eşiğinin aşıldığı yorumu yapılmaz. PCMark Extended Score ise 6.912 puanla 6.500 puanlık kabul kriterini karşılamıştır.

Isı Testi Sonuçları

Termal testlerde arka plan uygulamaları kapatıldı ve güç modu “Best Performance” olarak ayarlandı. Ortam sıcaklığı 23 °C’de tutuldu; her test için dört saatlik süre tanımlandı. Kasa sıcaklıkları Keysight 34970A veri kaydedici ve termokupl ile, işlemci sıcaklığı HWiNFO yazılımıyla ölçüldü.

Ölçüm noktası

Yük ortalaması (°C)

Yük maksimumu (°C)

Rapordaki kriter (°C)

Rapordaki sonuç

WASD alanı

38,87

39,55

38

AP

Üst kasa — Üst sol

33,99

35,30

50

P

Üst kasa — Üst orta

40,47

41,91

50

P

Üst kasa — Üst sağ

30,62

32,16

50

P

Üst kasa — Alt sol

24,63

25,77

35

P

Üst kasa — Alt sağ

24,58

25,74

35

P

Alt kasa — Üst sol

33,60

34,90

48

P

Alt kasa — Üst sağ

36,24

37,70

48

P

Alt kasa — CPU bölgesi

44,47

45,84

48

P

Alt kasa — Orta bölge

46,67

47,78

48

P

CPU sensörü

76,00

88,00

90

P

Yük testindeki en yüksek kasa sıcaklığı, alt kasanın orta bölgesinde 47,78 °C olarak kaydedildi. İşlemci sıcaklığı bu senaryoda ortalama 76 °C, maksimum 88 °C oldu. WASD alanı raporda “AP”, diğer satırlar “P” olarak işaretlendi.

CPU ölçüm senaryosu

Ortalama (°C)

Maksimum (°C)

Video testi 1

45

92

Video testi 2

46

96

Video testlerinde işlemci maksimumları 92 °C ve 96 °C olarak kaydedildi. Yük testindeki maksimum işlemci sıcaklığı ise 88 °C’dir. CPU satırı raporda “P”, genel termal performans sonucu “Conformed” olarak değerlendirilmiştir.

Batarya ve Şarj Süreleri

Batarya testleri 23 °C ortamda, Enerji Tasarrufu Modu’nda, arka plan uygulamaları kapalı ve internet bağlantısı kesilmiş durumda üçer kez gerçekleştirildi. Boşalma testinde müşteri tarafından sağlanan 2K çözünürlüklü video oynatıldı. Boşalma değerlendirmesi için ±%10 kabul toleransı belirtildi.

Batarya aralığı

Rapordaki ortalama süre

Sonuç

%95 → %90

0:21:14

P

%95 → %60

2:22:14

P

%95 → %30

4:18:58

P

%95 → %5

5:57:05

P

Süreler saat:dakika:saniye biçimindedir. Raporda %95’ten %5’e batarya boşalma süresi ortalama 5 saat 57 dakika 5 saniye olarak verilmiştir. Bu değer, belirtilen video oynatma senaryosuna aittir; %100’den %0’a toplam kullanım süresini ifade etmez.

Şarj aralığı

Rapordaki ortalama süre

%5 → %10

0:04:55

%5 → %40

0:37:09

%5 → %70

1:09:18

%5 → %95

1:48:53

%5 → %100

2:04:35

Ürünle verilen adaptörle %5’ten %100’e şarj süresi ortalama 2 saat 4 dakika 35 saniye olarak kaydedildi. Şarj tablosunda satır bazında P/AP değerlendirmesi bulunmaz. Batarya ve şarj süreleri kullanım senaryosuna ve koşullara göre değişebilir.

Ekranda Ölü Piksel ve Arka Işık Sızması Kontrolü

Ekran kontrolleri karanlık ortamda, parlaklık %100’e ayarlanarak yapıldı. Kırmızı, yeşil, mavi, beyaz ve siyah referans renklerinde ölü piksel ve arka ışık sızması incelendi.

Referans renk

Ölü piksel

Arka ışık sızması

Sonuç

Kırmızı

Gözlenmedi

Gözlenmedi

P

Yeşil

Gözlenmedi

Gözlenmedi

P

Mavi

Gözlenmedi

Gözlenmedi

P

Beyaz

Gözlenmedi

Gözlenmedi

P

Siyah

Gözlenmedi

Gözlenmedi

P

Test edilen numunede beş referans renginin tamamında ölü piksel veya arka ışık sızması gözlenmedi.

Ekran Parlaklığı Ölçümleri

Parlaklık ölçümleri karanlık ortamda, %100 parlaklık ayarında ve müşteri tarafından sağlanan beyaz referans görüntüyle yapıldı. Ekranın dokuz farklı bölgesinden ölçüm alındı.

Ölçüm

Sonuç NIT

Kriter NIT

Rapordaki sapma

Sonuç

Ekran merkezi

337

300

%12,33

P

Dokuz bölgenin ortalaması

319

300

%6,33

P

Dokuz bölgedeki ölçümler 307–337 NIT arasındadır. Raporda merkez parlaklığı 337 NIT, dokuz bölgenin ortalaması ise yuvarlanmış olarak 319 NITverilmiştir. Her iki değer de 300 NITlik kabul kriterinin üzerindedir.

Menteşe Dayanıklılığı: 20.000 Çevrim

Menteşe, saniyede bir açma-kapama çevrimi hızında toplam 20.000 çevrime kadar test edildi. Cihaz 5.000 çevrimlik aralıklarla kontrol edildi. Kabul kriterleri, menteşe torkunun %20’den fazla azalmaması, kasada çatlak oluşmaması ve ekran kablolarının zarar görmemesiydi.

Kontrol noktası (çevrim)

Kasada çatlak

Ekran kablosu hasarı

Sürtünme direncinde azalma

Sonuç

5.000

Gözlenmedi

Gözlenmedi

Gözlenmedi

P

10.000

Gözlenmedi

Gözlenmedi

Gözlenmedi

P

15.000

Gözlenmedi

Gözlenmedi

Gözlenmedi

P

20.000

Gözlenmedi

Gözlenmedi

Gözlenmedi

P

Dört kontrol noktasının tamamı “P” olarak değerlendirildi. Bu sonuç, test edilen numunenin belirtilen çevrim koşullarındaki mekanik dayanıklılığını gösterir; kullanım ömrü veya garanti süresi olarak yorumlanmaz.

Genel Değerlendirme

SGS raporunda incelenen ana test başlıklarının genel sonucu uygun olarak kaydedilmiştir. Öne çıkan bulgular; PCMark Extended Score testinde 6.912 puan, 2K video oynatırken %95’ten %5’e yaklaşık 5 saat 57 dakikalık batarya süresi, ekran merkezinde 337 NIT parlaklık ve 20.000 çevrime kadar tamamlanan menteşe kontrolleridir. Donanım yapılandırması, yazılım, güç profili ve kullanım şekli değiştiğinde ölçümler de farklılaşabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Test edilen cihazda Intel Core 9 270H işlemci, dahili GPU ve 2 × 32 GB olmak üzere toplam 64 GB DDR5 5200 MHz RAM bulunur. Numunenin seri numarası SR004546206’dır.

Enerji Tasarrufu Modu’nda, internet bağlantısı kapalıyken 2K video oynatılan testte %95’ten %5’e boşalma süresi raporda ortalama 5 saat 57 dakika 5 saniye olarak verilmiştir. Bu ölçüm yalnızca belirtilen koşulları temsil eder.

%5’ten %100’e şarj süresi üç testin ortalamasında 2 saat 4 dakika 35 saniyedir. Ölçüm ürünle verilen adaptörle yapılmıştır ve %0’dan başlayan bir şarj süresini göstermez.

Ekran merkezinde 337 NIT, dokuz bölgenin ortalamasında raporda 319 NIT parlaklık kaydedildi. Karanlık ortamda ve %100 parlaklık ayarında yapılan her iki ölçüm de 300 NITlik kabul kriterini karşıladı.

Menteşe 20.000 açma-kapama çevrimine kadar test edildi. 5.000, 10.000, 15.000 ve 20.000’inci çevrim kontrollerinde kasada çatlak, ekran kablosu hasarı veya menteşe sürtünme direncinde azalma gözlenmedi.

P, test gerekliliğinin karşılandığını; AP, raporun tanımına göre uygun bulunduğunu belirtir. Info ise ölçümün bilgilendirme amacıyla sunulduğunu gösterir. Satır değerlendirmeleri, ilgili testin kabul kriterleri ve toleranslarıyla birlikte okunmalıdır.

Casper Casper
Üye Girişi
Şifremi Unuttum
ya da